„Sme vo vesmíre sami?“ Táto otázka zaujíma ako vedcov, tak i laickú verejnosť. Nová štúdia ponúka na najzáhadnejšiu otázku nečakaný pohľad. Vedci prišli s teóriou, že mimozemšťania sa môžu nachádzať v paralelnom vesmíre. O novom pohľade na mimozemský život informoval portál Interesting Engineering.

Paralelné vesmíry

Vedúci výskumu, astrofyzik Daniele Sorini z Univerzity v Durhamu, spolu so svojím tímom navrhol inovatívny model, ktorý rozširuje Drakeovu rovnicu o možnosť existencie paralelných vesmírov. Nové poznatky boli uverejnené v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Drakeovu rovnicu v 60. rokoch minulého storočia vypracoval Frank Drake. Je to nástroj na výpočet počtu inteligentných civilizácií, ktoré by mohli existovať v našej galaxii. Pri výpočte sa zahŕňajú faktory ako rýchlosť formovania hviezd, počet obývateľných planét a pravdepodobnosť, že na nich vznikne inteligentný život.

Vedci navrhli preformulovať pôvodnú rovnicu a pridať do nej nové parametre, ktoré zohľadňujú existenciu hypotetických paralelných vesmírov. Tie by mali mať odlišné podmienky, ktoré by mohli byť priaznivejšie pre vznik a vývoj života. Jedným z kľúčových faktorov, ktoré sa skúmajú, je hustota temnej energie – tajomnej sily zodpovednej za zrýchlenú expanziu vesmíru.

„Šanca na vznik inteligentného života v našom vesmíre – a potenciálne aj v iných hypotetických vesmíroch – môže byť odhadnutá pomocou nového teoretického modelu inšpirovaného Drakeovou rovnicou,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Jedným z kľúčových faktorov modelu je hustota temnej energie. Táto tajomná sila, zodpovedná za zrýchlenú expanziu vesmíru, zároveň ovplyvňuje gravitáciu, a tým aj formovanie hviezd a planét.

NASA Goddard

„Pochopenie temnej energie a jej vplyvu na náš vesmír je jednou z najväčších výziev v kozmológii a základnej fyzike,“ uviedol astrofyzik Daniele Sorini. „Parametre, ktoré riadia náš vesmír, vrátane hustoty temnej energie, by mohli vysvetliť našu vlastnú existenciu. Prekvapivo sme však zistili, že aj výrazne vyššia hustota temnej energie by bola stále kompatibilná so životom, čo naznačuje, že nemusíme žiť v najpravdepodobnejšom vesmíre,“ dodal.

Podmienky pre vznik života môžu byť v našom vesmíre menej priaznivé v porovnaní s inými hypotetickými vesmírmi. Zatiaľ čo v našom vesmíre sa na hviezdy premieňa približne 23 % obyčajnej hmoty, iné vesmíry by mohli dosiahnuť až 27 %.  

„Bude vzrušujúce preskúmať vznik života v rôznych vesmíroch a zistiť, či si niektoré naše otázky vyžadujú nové interpretácie,“ vyjadril sa spoluautor štúdie, Lucas Lombriser z Université de Genève.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú