Predstava života mimo Zeme je zvyčajne spojená s planétami, ktoré ponúkajú podmienky podobné našej. Tekutá voda, ochrana pred radiáciou a vhodná teplota sú považované za nevyhnutné pre život, ako ho poznáme. Vedci Robin Wordsworth z Harvardovej univerzity a Charles Cockell z Edinburskej univerzity vo svojej štúdii publikovanej v žurnále Astrobiology ale naznačujú, že život by mohol vo vesmíre existovať aj bez nutnosti planéty a atmosféry.

Podľa nich si biologické systémy môžu samy vytvárať prostredie, ktoré podporuje ich prežitie, dokonca aj v tak extrémnom prostredí ako je vesmírne vákuum. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Biologické bariéry ako náhrada planét

Planéty poskytujú stabilitu, gravitáciu na udržanie tekutej vody a ochranu pred extrémnymi teplotami a žiarením. Wordsworth a Cockell tvrdia, že biologicky vytvorené bariéry môžu takéto podmienky napodobniť. Podľa nich môžu tieto štruktúry prepúšťať svetlo potrebné na fotosyntézu, blokovať škodlivé UV žiarenie a udržiavať potrebný tlak a teplotu.

Výpočty ukazujú, že takéto prostredia by mohli existovať vo vzdialenostiach od 1 do 5 astronomických jednotiek (AU) od Slnka, čo zahŕňa nielen orbitu Zeme, ale aj pás asteroidov.

Midjourney/Úprava redakcie

Na Zemi sa už podľa vedcov nachádza viacero biologických materiálov, ktoré by dosiahli stabilizáciu tekutej vody vo vesmíre a dokážu udržiavať tlakové rozdiely. Napríklad riasy Ascophyllum nodosum vytvárajú tlakové „vaky“ s rozdielom 15–25 kPa, teda podobný tlakový rozdiel, ktorý ľudské telo zažíva v cievnom systéme (medzi tepnami a žilami).

Ďalšou výzvou je stabilizácia teploty, ktorú na Zemi zabezpečuje skleníkový efekt atmosféry. Biologické systémy by mohli tento efekt napodobniť pomocou izolačných materiálov, ako sú aerogély, ktoré už ľudia vyrábajú, alebo pomocou materiálov na báze organických zlúčenín.

Mohol by sa takýto život vyvinúť prirodzene?

Hoci sa takéto systémy na Zemi prirodzene nevyvinuli, vedci tvrdia, že v tom neexistujú fyzikálne ani chemické obmedzenia. Fotosyntetické organizmy už dnes dokážu produkovať materiály, ktoré by mohli slúžiť ako základ pre biologické bariéry. Napríklad rozsievky (trieda rias) dokážu manipulovať so štruktúrami siliky na mikroskopickej úrovni, čo ukazuje, že príroda je schopná vytvárať sofistikované materiály.

liuzishan/freepik

Zaujímavé je, že biologicky vytvorené prostredia by mohli existovať aj mimo tradičných obývateľných zón hviezd. Život, ktorý by si vytváral svoje vlastné prostredie, by bol nezávislý od planét a mohol by existovať v extrémnych podmienkach. Vedci pripúšťajú, že takéto prostredia by mohli mať neobvyklé biologické podpisy, ktoré by sa dali detekovať modernými metódami.

Táto myšlienka otvára nové možnosti nielen pre pochopenie mimozemského života, ale aj pre budúce vesmírne misie ľudstva. Ak by sa podarilo vytvoriť sebestačné biologické systémy vo vesmíre, mohlo by to byť kľúčové pre dlhodobý pobyt človeka mimo Zeme.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP