Dnešná technologická doba prináša so sebou množstvo nástrah. Zvlášť na internete číha na každom kroku nejaký ten malvér, vírus alebo červ. No žijeme v skutočne zvláštnych časoch, keďže okrem zákerných hackerov nám život môžu znepríjemniť aj samotné internetové prehliadače. Veľkému problému čelí Mozilla, informuje Reuters.

Sledovali používateľov

Rakúska advokátska skupina NOYB, zameraná na ochranu digitálnych práv, podala sťažnosť na Mozillu. Jej prehliadač Firefox mal údajne sledovať správanie používateľov bez ich výslovného súhlasu.

Sťažnosť bola podaná rakúskemu úradu na ochranu osobných údajov, pričom NOYB tvrdí, že Mozilla zaviedla funkciu s názvom Privacy Preserving Attribution (PPA), ktorá umožňuje sledovanie bez primeraného informovania používateľov.

NOYB, vedená známym aktivistom za ochranu súkromia Maxom Schremsom, upozorňuje, že PPA umožňuje monitorovanie používateľov a ich správania na webových stránkach. Mozilla údajne túto funkciu zapla predvolene, čím obmedzila možnosť používateľov rozhodnúť sa, či chcú byť sledovaní.

prehliadač Mozilla Firefox
Mozilla

Hovorca funkciu obhajuje

Hovorca Mozilly reagoval na kritiku tým, že obhajoval PPA ako súčasť ich úsilia ponúknuť menej invazívne alternatívy k sledovaniu pre reklamné účely. Tvrdí, že táto technológia neumožňuje žiadnej strane, vrátane Mozilly, identifikovať jednotlivcov alebo sledovať ich konkrétne aktivity pri prehliadaní.

„Napriek tomu, že tento systém môže byť menej invazívny ako tradičné metódy sledovania, stále naráža na práva používateľov podľa prísnych európskych noriem na ochranu súkromia,“ uvádza NOYB. Skupina dodáva, že táto funkcia mala byť používateľom predstavená ako dobrovoľná možnosť, nie predvolená.

NOYB žiada opt-in a zmazanie údajov

NOYB požaduje, aby Mozilla upravila svoje postupy pri spracovaní údajov a prešla na opt-in systém, ktorý by používateľom umožnil slobodne sa rozhodnúť, či chcú byť sledovaní. Okrem toho vyzývajú na vymazanie všetkých nezákonne získaných údajov od miliónov používateľov, ktorých sa to týka.

Táto organizácia sa v minulosti preslávila stovkami sťažností na veľké technologické spoločnosti, vrátane nedávnej sťažnosti na Alphabet, materskú spoločnosť Google, za podobné praktiky sledovania v prehliadači Chrome. Viaceré prípady NOYB už viedli k vysokým pokutám a zmenám v praxi gigantov v oblasti technológií.

Stratili podiel na trhu

„Je poľutovaniahodné, že Mozilla zjavne verí, že používatelia nie sú dostatočne kompetentní na to, aby si sami zvolili, či chcú byť sledovaní,“ neskrýval rozhorčenie Felix Mikolasch, právnik z NOYB.

Mozilla, ktorá si v minulosti získala popularitu vďaka silnému zameraniu na ochranu súkromia, dnes zaostáva za konkurenciou v podobe prehliadačov Google Chrome, Apple Safari či Microsoft Edge. Napriek otvorenému zdrojovému kódu a svojej povesti ochrancu súkromia však má Firefox už len malý podiel na trhu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú