Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Existujú seriály, ktoré počas celého svojho trvania nespustia nohu z plynu a dokážu nás prikovať na gauč každou ďalšou sériou. Ak jednoducho naskočíš na vlak, nechceš z neho vystúpiť až do úplného konca. Sú však aj také prípady, keď si spočiatku v opojení jazdu užívaš, po pár hodinách však zisťuješ, že sa točíte dookola a máš chuť vyskočiť z okna.

Konzistentné tempo súčasných aj minulých seriálov je často najväčšou výzvou tvorcov a zároveň najväčšou obavou divákov, ktorí si spočiatku mnohé seriály zamilovali, no napokon ich dopozerali len zo zotrvačnosti. Pripravili sme zoznam tých najobľúbenejších, ktorých kvalita išla postupne z absolútneho vrcholu rapídne dole.

The Walking Dead

TMDB

Prvé série The Walking Dead sa stali prelomovými vďaka poriadne dusnej atmosfére v postapokalyptickom svete, kde okrem nájazdov zombie posledným preživším naháňali strach aj bezcharakterné skupiny ľudí. The Walking Dead sa však neskôr stal len ďalším zástupcom seriálového žánru, ktorý sa začal točiť v kruhu bez toho, aby mal akýkoľvek finálny príbehový cieľ.

Viac ako hrôza zombie apokalypsy tak začala divákov trýzniť potreba tvorcov neustále predlžovať agóniu upadajúceho seriálu, ktorý kedysi toľkí milovali.

Sledovanosť navyše začala po 5. sérii výrazne klesať, čo bolo zapríčinené aj viacerými zmenami medzi showrunnermi a okrem zombie kreatúr postihli kŕče aj samotný scenár, ktorého logika sa stráca každou ďalšou sériou.

Mnohé epizódy v ďalších sériách začali pôsobiť ako prebytočná vata a o akejkoľvek dynamike sa už nedalo ani hovoriť. Malou náplasťou pre ortodoxných fanúšikov Walking Dead je už v poradí aktuálna jedenásta séria, ktorá by mala byť už skutočne poslednou.

Dva a pol chlapa

TMDB

Bol to priam zázrak, keď Charlie Sheen na sklonku svojej upadajúcej kariéry, čoraz viac plniacej titulky bulvárnych plátkov pre svoje prehrešky, dokázal vytvoriť postavu, pre ktorú si ho možno všetci budeme paradoxne pamätať najviac.

Nikoho to však nakoniec ani neprekvapilo, úspešný sitkom Dva a pol chlapa totiž tak trochu zobrazuje hercov reálny život. Aj vďaka jeho osobitnému podaniu si seriál obľúbili milióny divákov. Humorné situácie Charlieho, ktorý neustále súloží a Alana, ktorý neustále nesúloží, bavia doteraz aj viacerých Slovákov.

Ak mal na vzostupe a popularite seriálu najväčšiu zásluhu práve Sheen, nečakaný odchod herca sa stal zároveň aj symbolom jeho pomalého úpadku, ktorý nezachránil ani jeho nástupca Ashton Kutcher.

Tomu podľa viacerých divákov rola nesadla a v ďalších sériách sa vytratil typický improvizovaný humor a pri vtipoch sme sa začali cítiť čoraz trápnejšie. Odrazom poklesu sitkomu sa stala aj jeho sledovanosť, ktorá sa podľa Business Insider okamžite z priemerných 15 miliónov divákov na americkom trhu dostala na 8 až 10 miliónov.

Prison Break

TMDB

Seriál Prison Break odštartoval v roku 2005 a svojou prvou sériou privádzal divákov takmer do infarktových stavov. Príbeh o záchrane brata a úteku z väzenia ponúkol v začiatkoch dovtedy nevídanú nálož napätia a zvratov, o ktorých sa môže snívať mnohým súčasným seriálom.

Bol to jednoducho vlak, na ktorý si naskočil a nechcel z neho vystúpiť. Dokonalú atmosféru nekompromisného väzenského prostredia a precíznych plánov na útek však po druhej sérii vystriedala akčná spŕška stupídnych zvratov a narastajúcich spletitých konšpirácií. Postavy začali zomierať a potom sa zase vracať, hlavní hrdinovia sa pravidelne ocitali vo väzení, mimo neho a zase v ňom.

Plánovanie útekov už netrvalo celú sériu, ale s gráciou to postavy hravo zvládali aj za jednu epizódu, aby následne bez akýchkoľvek prekážok prenikli za múry väzenia.

Čo v začiatkoch Prison Breaku pôsobilo na diváka premysleným dojmom sa v ďalších rokoch zmenilo na tuctový akčný seriál, ktorý ponúkal čoraz častejšie za vlasy pritiahnuté momenty.

Temný prípad

TMDB

O nejakej konzistentnosti kvality doterajších troch sérií Temného prípadu nemá ani veľmi zmysel polemizovať. Všetko totiž padá na jedinečnosti tej prvej, ktorej hutný filmový rozmer priniesol renesanciu temným televíznym seriálom.

S dokonalou atmosférou, precízne budovaným kriminálnym prípadom prelínajúcim sa v rozličných časových rovinách a zasahujúcich do vzťahov dvoch detektívov sa stal Temný prípad jednoducho nedostihnuteľným filmárskym skvostom, ktorého meno bolo nehodno ďalej nasledovať.

Temnému prípadu by jednoducho viac sedela „nálepka“ minisérie, ktorej osud by mal byť navždy zapečatený. Otvorenie pečate v druhej sérii kvôli kriminálnej zápletke, do ktorej sa zapojilo viac postáv, politika a mala akčnejší ráz nebolo síce žiadnym fiaskom, no parazitovať na známej značke sa ukázalo ako absolútne neopodstatnené.

V ďalšom pokračovaní sa síce tvorcovia vrátili bližšie ku koreňom a komornej atmosfére s dôrazom na psychológiu postáv, udržať nás pri obrazovkách rovnako ako pri prvej sérii sa im však už aj napriek zaujímavej zápletke nepodarilo.

House of Cards

TMDB

House of Cards je jednou z najväčších seriálových vlajkových lodí Netflixu a zároveň jednou z prvých originálnych sérií v histórii streamovacej spoločnosti. Od svojej premiéry v roku 2013 získala viac ako 50 nominácií na ocenenie Emmy a vo svete si často vyslúžila prívlastky ako poburujúca či šokujúca.

Politický svet plný intríg, drsného boja o moc a všadeprítomných bezcharakterných postáv, z ktorých konania občas mrazilo, si obľúbili milióny divákov. V pamäti ostáva predovšetkým postava Franka Underwooda v podaní fenomenálneho Kevina Spaceyho, ktorý, ako sa neskôr ukázalo, bol pre seriál životne kľúčovým prvkom úspechu.

Po jeho náhlom odchode zo šou z dôvodu obvinenia zo sexuálneho obťažovania chceli tvorcovia pokračovať aj v ďalšej sérii a všetky opraty tak prenechali herečke Robin Wright, na ktorú sa celý ten domček z karát neskôr zrútil.

Seriál sa v poslednej sérii doslova prepadol v rebríčku hodnotení, čomu okrem Spaceyho odchodu výrazne dopomohli aj scenáristi, ktorí koniec úspešného seriálu pretvorili v akúsi paródiu akčného špionážneho filmu. Finálna šiesta séria sa tak stala čiernou škvrnou seriálu, ktorá radšej ani nemala vzniknúť.

NEPREHLIADNIPrichádza konkurencia Harry Pottera a filmový svätý grál za pol miliardy. Tu sú najlepšie novinky (+zoznam)

13 dôvodov prečo

TMDB

Krátky potenciál na úspešný seriál mal aj 13 dôvodov prečo z dielne Netflixu, ktorý začal ako vážny a podnetný originál streamovacej služby, aby sa následne zmenil len na ďalšiu tradičnú tínedžerskú šou.

Prvá séria zabodovala u divákov vďaka svojmu vážnemu príbehu o dievčati, ktoré spáchalo samovraždu a zanechalo sériu záhadných pások, ako aj listy pre tých, ktorí jej ublížili.

Seriál sa tak stal akousi sondou do neprebádanej duše tínedžerov a upozornením na duševné choroby, ktoré v spojitosti s nízkou úrovňou empatie dnešnej mládeže môže vyvolať sériu katastrofických dôsledkov.

Samotný úspech a divácka sledovanosť prvej série prekvapila všetkých vrátane samotného Netflixu. Na prvý pohľad príbehovo uzavretý prípad tak nezmyselne rozvinuli do ďalších sérií, ktorých podstata sa začala veľmi rýchlo líšiť od pôvodného konceptu a seriálu by viac sedel názov „13 dôvodov prečo natočiť ďalšie zbytočné série“.

Lost

TMDB

Úspešný seriál Lost rozpráva spočiatku jednoduchý súvislý príbeh stroskotania početnej skupiny ľudí na záhadnom ostrove, na ktorom prekypuje nálož napätia a kde jednu záhadu strieda ďalšia.

Spolu s prepracovanou psychológiou postáv a mimoriadne lákavými záverečnými cliffhangermi na ďalšie epizódy sa stal Lost seriálovým fenoménom svojej doby, ktorý si v minulosti na obrazovkách našich komerčných televízií obľúbili aj tisícky slovenských divákov.

Tí sa v deji prvých štyroch sérií ešte vedeli orientovať, no postupným pridávaním flashbackov, cestovaním v čase či neustále sa rozvíjajúcimi vedľajšími zápletkami sa „stratenými“ spolu s hrdinami stali aj oni.

Každému teda bolo jasné, že tvorcovia sa zo spletitého príbehového klbka nedostanú tak rýchlo von. Problémom pre sústredenosť a záujem o pokračovanie seriálu sa čoraz častejšie začalo ukazovať aj nevyrovnané tempo a viaceré epizódy boli naplnené nepodstatnou scenáristickou vatou.

Smutným výsledkom a symbolom úpadku Lost je posledná séria, ktorá sa už úplne odklonila od sci-fi drámy a zmenila sa na plnohodnotné fantasy bez uspokojivých odpovedí na dôležité otázky.

Arrow

TMDB

Arrow sa stal vo svojej dobe hitom, ktorý prakticky odštartoval neskoršiu seriálovú vlnu DC projektov, akými boli Flash, Gotham či Legends of Tomorrow. Vo väčšine sa jedná o nevýrazné tituly, ktoré však už nedokázali nadviazať na úspešný vstup svojho predchodcu.

Ten sa u divákov presadil tým, že sa výrazne inšpiroval Nolanovskou formou filmu Batman začína a predstavil hrdinu z mäsa a kostí, ktorý prechádza svojou osobnou transformáciou a pritom zachováva temný a dramatický tón.

Prepracovaná adaptácia komiksu s dobre zvolenými zloduchmi si v prvých dvoch sériách našla obrovskú fanúšikovskú základňu, postupom času sa však na Arrow začala z ich strany valiť kritika.

Mnohým nadšencom seriálu začalo vadiť pridávanie mágie, metaľudí a ďalších fantastických prvkov, čím sa tvorcovia výrazne odklonili od Nolana a priblížili sa skôr k Snyderovskej forme Justice League.

Seriál sa síce neskôr stihol s kvalitou ešte zodvihnúť, ale aj vinou chýbajúcich prepracovaných zlodušských charakterov, ktorými Arrow oplýval v prvých sériách, sa diváci stali svedkami úpadku pomerne raritne kvalitného zjavenia DC seriálu.

Hrdinovia

TMDB

V roku 2006 to vyzeralo, že seriál Hrdinovia od NBC bude mať dlhú a svetlú budúcnosť. Jeho pilotná epizóda „Genesis“ si vyslúžila viacero nominácií na cenu Emmy, prilákala v USA 14,3 miliónov divákov a prekonala viaceré rekordy sledovanosti.

V dobe, keď ešte neexistoval valec MCU ani DCEU bol príbeh obyčajných ľudí bez masiek, u ktorých sa objavujú nadľudské schopnosti, pre divákov lahodný a jedinečný. V ďalšej sérii však seriál zasiahol známy celoplošný hollywoodsky štrajk scenáristov a to sa prejavilo na znížení počtu epizód aj sledovanosti, ktorá začala postupne klesať, až sa v poslednej štvrtej sérii dostala na 5,9 miliónov divákov.

Čoraz hlasnejšie sa hovorilo o strate identity seriálu, ktorý nevie, čím chce byť a scenáristi začali s príbehom prešľapovať na tom istom mieste.

Hrdinovia začali prechádzať z dobrej strany na zlú a naspäť a spolu s umelo naťahovaným príbehom došla na divákov únava. Spoločnosť NBC sa tak po štvrtej sérii rozhodla seriál radšej kompletne zrušiť bez toho, aby prišli s akýmkoľvek uspokojivým záverom, ktorý by uzavrel celú hrdinskú ságu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú