Pravidlo používania medzery za bodkou v texte je už dlhé roky témou diskusie medzi dvomi tábormi, pričom hlavný spor predstavuje použitie jednej alebo dvoch medzier. Microsoft sa najnovšie postavil na stranu tých, ktorí tvrdia, že za bodkou stačí použiť práve jednu medzeru. Jeho kancelársky program Word odteraz označuje dvojitú medzeru ako chybu, píše The Verge.
Uzavrel veľkú diskusiu o pravidle
Pri oprave textu v programe Microsoft Word systém po novom označí dvojitú medzeru za bodkou ako chybu. Microsoft tak svojim spôsobom ukončil veľkú debatu o jednom zo základných typografických pravidiel a postavil sa na stranu väčšiny, ktorá tvrdí, že jedna medzera postačuje.

Microsoft túto zmenu momentálne testuje v počítačovej verzii kancelárskeho programu prostredníctvom návrhov cez Editor a čoskoro bude k dispozícii všetkým, ktorí používajú Word pre počítače. Zatiaľ však nepadla zmienka o podporovaných jazykoch a preto je otázne, či sa táto zmena dostane aj do slovenskej verzie.
Spoločnosť však myslí aj na tých, ktorí používanie dvoch medzier za bodkou zastávajú. Microsoft podľa partnerského riaditeľa programového manažmentu firmy, Kirka Gregersena, preto pokračuje v testovaní a umožňuje používateľom tieto návrhy ignorovať, akceptovať zmenu na jednu medzeru alebo podobné upozornenia jednoducho vypnúť.
Táto debata bola v minulosti podnietená rokmi písania na písacom stroji, ktoré používali font s rovnakým odstupom, a úzke znaky ako „i“ preto dostali rovnaký priestor ako širšie „m“. Dvojitá medzera za bodkou preto lepšie objasňovala koniec vety.
Microsoft Word a mnoho ďalších podobných kancelárskych programov však pracuje s proporcionálnym písmom a dve medzery teda nie sú podľa pravidiel potrebné, píše TechZimo.
To však nijako nezastavilo búrlivú diskusiu medzi dvomi tábormi, ktorá sa ťahala dlhé desaťročia. Paradoxom je, že štúdia, ktorá sa týmto problémom zaoberala, odovzdala v roku 2018 víťazstvo strane s dvomi medzerami, čo však zrejme nestačilo na zmenu mienky u amerického giganta.
Aplikácie

Útočníci získali prístup k vyše 500 miliónom telefónnych čísiel cez únik Facebooku. Bot ich potom predáva na Telegrame

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Toto je 7+1 nástrojov do Windowsu bez nutnosti inštalácie, ktoré ťa aj tak ohromia svojimi vlastnosťami

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Microsoft Office nie je jediná možnosť. Vybrali sme najlepšie bezplatné alternatívy

ZAUJÍMAVÉ Nepotrebuje like ani komentáre, no napriek tomu už opantala aj Slovákov. Na trh sa vyrútila unikátna nová sociálna sieť
