Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Microsoft predstavila novú možnosť ukladania dát, kedy sa jednotlivé informácie zapisujú na sklo. Po piatich rokoch tak ide o vôbec prvý úspešný pokus, ktorý má veľkú šancu na presadenie v priemysle. Takéto úložiská nájdu využitie predovšetkým vo filmových štúdiách, kde sa originály filmov uchovávajú na magnetických páskach, píše Engadget.

Po celé desaťročia filmové štúdia nahrávajú originály filmov na magnetické pásky, ktoré na jednej strane patria medzi najspoľahlivejšie spôsoby uchovania dát, no na druhej sú náchylné k rozkladu a sú vysoko horľavé. Ich presun na pevné disky pritom nepripadá do úvahy, nakoľko riziko zlyhania je v ich prípade ešte vyššie. Spoločnosť Microsoft, v spolupráci so štúdiom Warnes Bros. ale prišli na úplne nový spôsob uchovávania informácií a premiérovo predstavili sklenený disk, na ktorý sa im úspešne podarilo preniesť film Superman z roku 1978.

Ideálne riešenie pre chladné dáta

Chladné dáta sú také, ktoré je potrebné uchovávať dlhú dobu, no pristupuje sa k nim veľmi sporadicky. Takto sú archivované napríklad originály filmov, ktoré sa využívajú len na účely vytvorenia remastrovanej verzie pôvodného filmu. Projekt Silica, ako je označovaný nový typ skleného disku, má rozmery 7,5 x 7,5 x 2 mm a dokáže uchovať až 75,6 GB údajov. Nie je to veľa, no prednosťou takéhoto disku je hlavne dlhovekosť a stabilita. Výskumníci ubezpečujú, že údaje sú stále čitateľné aj po ponorení do vriacej vody, pečení v trúbe či pobyte v mikrovlnke.

sklenený disk
Microsoft

Na zapisovanie údajov na sklo sa využíva podobný laser ako pri operáciách zraku. Tieto lúče obsahujú veľké množstvo informácií, ktoré sa do materiálu ukladajú vo forme vzorov, ktoré sa dajú špecializovanými zariadeniami spätne dekódovať (žiarením svetla cez sklo). Výsledkom je dokonalý zápis na médium, ktoré vydrží neporušené niekoľko storočí.

Portál The Verge uvádza, že ak sa vedcom podarí tieto sklenené úložiska zefektívniť z hľadiska nákladov a celkovej udržateľnosti, tak to bude prínosom nie len pre filmové štúdia, ale aj pre každého, kto chce archivovať nejaký obsah. Nevyhnutné je tiež vytvoriť jednotný štandard na zapisovanie a čítanie údajov (ako je tomu v prípade optických mechaník).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú