V aukčnej sieni Sotheby’s sa tento mesiac chystá niečo naozaj výnimočné. Pod kladivko pôjde najväčší známy úlomok Marsu, aký sa kedy našiel na Zemi. Tento masívny meteorit, oficiálne pomenovaný NWA-16788, váži 24,67 kilogramu, čo je približne o 70 % viac ako doterajší rekordér Taoudenni 002, ktorý bol objavený v Mali v roku 2021 a vážil 14,51 kg. Na zaujímavú akciu upozornil Science Alert.

Objav sa podaril v novembri 2023 v odľahlej oblasti Agadez v Nigeri, ktorá je známa skôr ako raj pre milovníkov dinosaurov a ich fosílií. Tentokrát však prekvapila iným pokladom. Meteorit objavil lovec týchto vesmírnych kameňov, jeho marťanský pôvod potvrdilo Šanghajské astronomické múzeum na základe analýzy malej vzorky.

Teraz, len niekoľko mesiacov po náleze, sa tento vesmírny kameň dostáva do dražby s odhadovanou cenou až 4 milióny amerických dolárov.

kameň
Sothebys

Nedotknutý kameň

Podľa aukčného záznamu Sotheby’s má NWA-16788 „minimálne známky pozemského zvetrávania, čo znamená, že jeho fyzikálna a chemická štruktúra zostali takmer neporušené od jeho pádu na Zem“. To naznačuje, že ide pravdepodobne o čerstvého návštevníka z vesmíru. K jeho vzniku zrejme došlo pri veľkom náraze asteroidu na povrch Marsu, ktorý odtrhol kus horniny a vystrelil ho smerom k Zemi. Vysoký obsah skla známeho ako maskelynit a niekoľko oblastí s roztaveným šokom svedčia o brutálnej sile tohto dávneho impaktu.

Geologická analýza zverejnená Sotheby’s uvádza, že meteorit sa „formoval pomalým chladnutím marťanskej magmy a vyznačuje sa hrubozrnnou textúrou, ktorá je zložená najmä z pyroxénu, maskelynitu a olivínu“, čo ho robí mimoriadne cenným nielen pre zberateľov, ale aj pre vedcov.

Rozporuplné názory

Ako to už pri takýchto unikátoch býva, objavili sa aj etické otázky. Niektorí vedci sa obávajú, že takýto vzácny objekt by nemal skončiť v súkromnej zbierke. „Bola by to škoda, keby skončil v trezore nejakého oligarchu. Patrí do múzea, kde by ho mohli skúmať a obdivovať deti, rodiny aj široká verejnosť,“ poznamenal Paleontológ Steve Brusatte z Univerzity v Edinburghu pre CNN.

Nie všetci odborníci však zdieľajú tento názor. „Vedecký význam zostane zachovaný a nový majiteľ môže mať záujem o spoluprácu, takže stále môžeme získať množstvo vedeckých poznatkov,“ tvrdí planetárna vedkyňa Julia Cartwrightová z Univerzity v Leicesteri.

Aukcia začne 16. júla o 16:00 SEČ a všetci zvedavci budú so zatajeným dychom sledovať, kto sa stane novým majiteľom tejto marťanskej raritky, ktorá možno ešte raz zmení naše poznanie o červenej planéte.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP