Plány na kolonizáciu Mesiaca sú v plnom prúde a objavy, ktoré sa týkajú jeho štruktúry, nám hrajú do karát.

Podľa najnovších zistení obsahuje Mesiac dostatok kyslíka na to, aby udržal nažive miliardy ľudí po veľmi dlhú dobu, informuje Science Alert.

Dá nám vzduch a palivo

Že obsahuje Mesiac množstvo kyslíka, vieme už dlhšiu dobu, ostávalo však otázne, o aké veľké množstvo v skutočnosti ide. Ako však píše The Conversation, konečne poznáme presnejšie hodnoty a sú skutočným dôvodom na optimizmus.

Kyslík sa na Mesiaci nachádza v regolite, teda v lunárnom ekvivalente zeminy, ktorá pripomína prašný piesok. Konkrétne tvorí asi 45 % regolitu, pričom okrem toho obsahuje aj kremík, hliník, vápnik, železo, horčík a dokonca titán – to všetko sú v priemysle dôležité materiály. Pri prevoze potrebných strojov nám navyše pomôžu transportné rakety, o akých mohli vedci v časoch Apolla len snívať.

Vizualizácia astronautov na Mesiaci počas misie Artemis. Zdroj: NASA

Kubický meter lunárneho regolitu obsahuje približne 1,4 tony minerálov. To znamená asi 630 kg kyslíka, čo vystačí jednému človeku na dva roky. Pri priemernej hĺbke regolitu 10 metrov je ho na Mesiaci dostatok na to, aby zásoboval 8 miliárd ľudí na 100 000 rokov.

Dokážeme ho extrahovať

Najlepšie na tom celom pre vedcov je, že už poznáme technológie, ktoré nám umožnia tieto minerály premeniť na jednotlivé materiály. Ide o kľúčovú metódu, vďaka ktorej rapídne klesne potreba transportu materiálu zo Zeme, pretože nakoniec dokážeme vyprodukovať potrebné komponenty priamo na Mesiaci či dokonca na Marse.

Extrakcia surovín z regolitu je však energeticky náročný proces a postaviť na Mesiaci sebestačné továrne nebude ani zďaleka tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vzhľadom na to, že sme doteraz na cudzom vesmírnom telese nepostavili ani jednu budovu, máme čo doháňať. Mesiac je pritom len prvá zastávka a agentúry si už teraz brúsia zuby na Mars.

Vtáčia perspektíva možnej kolónie na povrchu Mesiaca. Zdroj: SOM

Ako ďalej vysvetľuje Science Alert, belgický startup Space Application Services oznámil, že vybuduje tri experimentálne reaktory pre vylepšenie procesu výroby kyslíka pomocou elektrolýzy. Táto technológia sa má pritom dostať na povrch Mesiaca už v roku 2025 v rámci misie Európskej vesmírnej agentúry, ktorej cieľom je práve zužitkovanie lokálnych surovín a dosiahnutie postupného osamostatnenia budúcej kolónie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú