Nový výskum tímu vedcov z NASA a Arizonskej univerzity priniesol prekvapivé zistenia o vnútornej štruktúre Mesiaca. Zistili totiž, že medzi pevnou vrstvou plášťa plného hornín a kovovým jadrom sa nachádza vrstva tekutej alebo polotekutej hmoty.

Táto „čiastočne roztavená“ vrstva sa správa podobne ako magma a jej pohyb je spôsobený gravitačným vplyvom Zeme a Slnka. Presnejšie gravitačné sily spôsobujú, že táto hmota neustále stúpa a klesá, podobne ako voda pri prílive a odlive. Na tému upozornil portál Futurism.

Viac otázok než odpovedí

Štúdia, publikovaná v prestížnom časopise AGU Advances, obsahuje prvé priame merania gravitačných zmien na Mesiaci spôsobených týmito „lunárnymi prílivmi“. Tento objav má veľký význam, pretože potvrdzuje staré teórie o vnútornom zložení Mesiaca, no zároveň otvára množstvo nových otázok.

NASA

„Ako sa táto vrstva vôbec vytvorila? Z čoho presne pozostáva? A čo ju udržuje dostatočne horúcu a tekutú, aby si zachovala svoje vlastnosti?,“ pýtajú sa vedci.

Autori v rámci výskumu údaje z misií NASA – GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), ktorá zbierala presné informácie o gravitačnom poli Mesiaca, a Lunar Reconnaissance Orbiter, ktorý vykonáva dlhodobé pozorovania lunárneho povrchu. Vďaka týmto dátam sa im podarilo prvýkrát merať mesačné a ročné pohyby tejto vrstvy, čo vedie k záveru, že pod pevnou vrstvou plášťa Mesiaca sa nachádza „zóna čiastočného tavenia“ – viskózna, mäkšia vrstva.

Táto „čiastočne roztavená“ hmota má zásadný význam pre pochopenie teplotného a geologického vývoja Mesiaca. Ako vedci vysvetľujú, takáto vrstva musí byť udržiavaná v teplom stave, no doteraz nevieme, čo presne spôsobuje, že zostáva tekutá. Je možné, že je stále pod vplyvom vnútorného tepla z jadra Mesiaca, alebo môže ísť o kombináciu niekoľkých faktorov.

NASA

Tento objav potvrdzuje, že vnútorná štruktúra Mesiaca je oveľa zložitejšia, ako sme doteraz predpokladali, no zároveň ukazuje, že máme pred sebou ešte mnoho otázok. Ako uviedli vedci, „existencia tejto vrstvy má hlboké dôsledky pre stav a evolúciu Mesiaca“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú