Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Planéta Merkúr v popoludňajších hodinách v pondelok 11. novembra prejde popred Slnko. Ide o výnimočný astronomický úkaz, na ktorého opakovanie si pozorovatelia počkajú ďalších trinásť rokov. Úkaz bude možno pozorovať v prípade dobrého počasia ďalekohľadom so špeciálnymi filtrami alebo na verejnom pozorovaní v niektorých hvezdárňach na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Rudolf Gális.

Celý priebeh prechodu Merkúra cez disk Slnka, ktorý nastane 11. novembra, bude pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky. „Pre pozorovateľov na území Slovenska bude viditeľná iba prvá polovica úkazu až do západu Merkúra, a teda aj Slnka,“ informoval predseda Slovenského zväzu astronómov Tomáš Dobrovodský. Pozorovanie úkazu ukončí západ Merkúra a Slnka okolo štvrtej hodiny poobede.

„Merkúr bude v čase úkazu pomerne blízko najbližšieho bodu svojej dráhy okolo Slnka, a preto bude jeho uhlový priemer len asi desať oblúkových sekúnd, čo predstavuje len 1/186 priemeru slnečného kotúča,“ uviedol Gális. Vysvetľuje, že z tohto dôvodu Merkúr nebude viditeľný voľným okom. Na jeho pozorovanie bude treba použiť ďalekohľad s aspoň desaťnásobným zväčšením a vybaveným spoľahlivým filtrom umiestneným pred jeho objektívom. Inak môže dôjsť k poškodeniu zraku.

Zobraziť celú galériu (1)
APOD/Rainee Colacurcio

Generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovec uviedol, že najbezpečnejším spôsobom pozorovania je metóda projekcie. Slnko bude mať priemer 25 centimetrov a Merkúr bude mať priemer 1,3 milimetra. „V projekcii budeme pozorovať tento úkaz aj pomocou ďalekohľadov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove,“ dodal. Merkúr sa celou plochou dostane pred Slnko asi za 41 sekúnd od prvého kontaktu, od tohoto momentu sa bude javiť ako malá čierna bodka na Slnku. V observatóriách po celom Slovensku dnes prebiehajú udalosti, v ktorých bude možné tento úkaz sledovať.

V niektorých z nich budeš mať k dispozícii ďalekohľady, v iných budú celý jav premietať na plátno. Sledovanie bude možné aj online na rôznych streamoch. Rovnako bude aj vesmírna agentúra NASA postupne zverejňovať živé obrázky z prechodu na svojej stránke.

„Prechody Merkúra sú častejšie ako Venuše, nastávajú 13- až 14-krát za storočie,“povedal Gális. K úkazom dochádza v máji alebo v novembri, pričom novembrové prechody sú dvakrát častejšie. Najbližší prechod nastane o trinásť rokov – 13. novembra a ďalší 7. novembra 2039. Najbližší májový prechod nadíde až 7. mája 2049. Ak si však chceš užiť toto divadlo na vlastné oči, no vo svojom okolí nemáš žiadne observatórium, ktoré dnes zorganizovalo verejnú udalosť, postačí ti napríklad klasický ďalekohľad, alebo fotoaparát s dobrým objektívom.

Ako píše CNN, voľným okom Merkúr zrejme neuvidíš, no ak sa ho predsa len rozhodneš sledovať doma, je nutné, aby si použil ochranný filter, ktorý sa používa aj pri sledovaní zatmenia Slnka. Tento filter je potrebné umiestniť vždy pred objektív fotoaparátu alebo ďalekohľadu, nie však príliš blízko, objektív by mohol totižto prasknúť.

Slovenský zväz astronómov odporúča na sledovanie použiť ďalekohľad s minimálne 10-násobným priblížením, no pre dokonalý zážitok by bolo vhodné mať aspoň 50-násobné priblíženie. Pri fotografovaní bude potrebné použiť objektív s ohniskovou vzdialenosťou minimálne 1 meter, druhá možnosť je fotografovať projekciu Slnka. Podľa astronómov sú v súčasnosti podmienky na sledovanie ideálne, pretože Slnko je v hlbokom minime svojej činnosti, preto sa na jeho povrchu nebudú nachádzať žiadne slnečné škvrny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú