Svet sa mení a evolúcia sa nevyhýba ani automobilovému priemyslu. Typy áut, ktoré boli kedysi nesmierne populárne, dnes nahradili iné, ktoré možno o pár rokov znova nahradia tie, ktorých popularita je aktuálne v úzadí.

Rodinné MPV boli postupne vytlačené veľkými SUV, no ich návrat na piedestál praktických rodinných áut je na spadnutie. Minimálne teda v podaní Mercedesu, ktorý pred pár hodinami predstavil koncept EQT.

Aj rýdzo rodinné auto môže byť luxusné, prémiové a k tomu všetkému elektrické. Mercedes jedno také predstavil – je ním koncept EQT, ktorý však má byť veľmi podobný tomu, ako bude vyzerať produkčná verzia „elektrickej triedy T“.

Mercedes

Popularita vozidiel typu MPV je aktuálne na úzadí, postupne ich totiž vytlačili veľké SUV, ktoré ponúkajú podobný vnútorný priestor kombinovaný s väčšou všestrannosťou a pre mnohých aj lepším dizajnom. Uznávame, hranaté „krabice“, ktoré kedysi jazdili na cestách nemusia byť atraktívne pre každého, no v podaní Mercedesu vyzerá aj takýto typ auta extrémne dobre.

Mercedes

Koncept EQT je teda 7-miestnym elektromobilom, ktorý je vhodný pre rodiny či dobrodruhov. Stuttgartská automobilka už ale jedno takéto auto má, volá sa EQV, no elektrické „Véčko“ je v porovnaní s konceptom EQT ešte o čosi rozmernejšie. Rozmery EQT v pomere dĺžka/šírka/výška sú 4945 / 1863 / 1826 mm.

Aj v tomto prípade slúžia pre nástup zadných pasažierov veľké posuvné dvere, cez ktoré sa pohodlne dostanú do auta aj ľudia v treťom rade sedadiel. Druhý rad má tri miesta na sedenie a tretí dve, ktoré sa dajú v prípade potreby zložiť alebo úplne vytiahnuť.

Mercedes

V prezentácii Mercedes odhalil aj jednu zaujímavú, podľa všetkého príplatkovú a poriadne drahú možnosť. V kufri pod dvojitým dnom, ktoré je oddelené priehľadným plexisklom, sa nachádza elektrický longboard.

Mercedes

Dizajnové črty typické pre autá z rodiny EQ sú nepopierateľné. Na koncepte môžeme vidieť podsvietenú prednú masku s 3D efektom či ikonické prepojené zadné svetlá.

Mercedes

Kontrastný interiér kombinuje farby bielej a čiernej, pričom v podaní EQT má ísť o niečo nové, čím sa toto auto odlíši od ostatných elektromobilov značky. Nepáči sa nám azda iba displej infotainmentu, ktorý má na dnešnú dobu až príliš široké rámiky. Zastaralo pôsobí aj rozmerný volič prevodovky.

O pohonnej sústave nám Mercedes nepovedal nič. Vieme iba to, že EQT bude postavené na novej platforme EVA a pokojne by tak mohlo dostať aj veľkú, viac ako 100 kWh batériu z nového EQS. Uvedenie triedy T na trh sa plánuje budúci rok, no svetovú premiéru by si mala odkrútiť ešte v roku 2021. Ako prvé sa však na trh dostanú klasické spaľovacie verzie, model EQT bude nasledovať až po nich.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom