Batérie sú stále najdrahšou súčiastkou elektromobilov. Mercedes ale onedlho začne využívať lacnejšiu alternatívu k súčasným NCM (niklovo-kobaltovo-mangánovým) batériám.

Ide o takzvané LFP články, ktoré sa skladajú z lítia, železa a fosfátu a ich cena je podstatne nižšia, informuje portál InsideEVs.

Mercedes začne využívať LFP batérie v lacnejších modeloch už od roku 2024, informoval o tom samotný riaditeľ Daimleru Ola Källenius v rozhovore pre portál Bloomberg.

LFP batérie totiž využívajú menej vzácnych kovov, preto je aj ich cena oproti NCM batériám na báze nikla výrazne nižšia. S nižšou cenou ale prichádza aj nižšia kvalita, respektíve energetická hustota.

Michal Varga/FonTech

Nižšie triedy dostanú lacnejšiu batériu

Modely, ktoré by mali od roku 2024 dostať lacnejšiu LFP batériu, sú napríklad nová generácia EQA a o rok neskôr by sa mal tento akumulátor dostať aj do modelu EQB.

Oba elektromobily v súčasnosti využívajú drahšiu batériu na báze niklu s kapacitou 66,5 kWh. Ak teda bude chcieť automobilka zachovať rovnaký dojazd (kapacitu), aký má dvojica modelov teraz, bude musieť spraviť tieto elektromobily efektívnejšie z hľadiska pohonu a aerodynamiky, alebo ich osadiť  väčšou a ťažšou LFP batériou.

Rozhodnutie začať používať menej energeticky husté batérie je jednoduché. O pár rokov totiž podľa Källeniusa nebude príliš veľa zákazníkov, ktorí budú chcieť „E63 AMG“ v elektrickej verzii, čoraz viac ľudí totiž bude orientovaných na mestá a mestskú jazdu. Stačiť im preto majú autá s nižším dojazdom a menším výkonom.

Michal Varga/FonTech

Jedno je ale jasné. Lepších NCM batérií sa automobilka úplne nevzdá. Aj naďalej ich bude používať v elektromobiloch vyšších tried, ako aj v supervýkonných elektromobiloch, ktoré jednoducho potrebujú väčšiu batériu s vyššou energetickou hustotou.

V súčasnosti nie je známe, kto bude dodávateľom nového typu batérií pre Mercedes, ale indície naznačujú, že by mohlo ísť o spoločnosť CATL. Nemecká prémiová automobilka už využíva batérie tohto výrobcu, napríklad v modeli EQS. V tomto prípade však ide o batériu typu NCM.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP