Medzinárodná vesmírna stanica už niekoľko rokov bojuje s výskytom plesní. Vesmírna agentúra NASA o tomto probléme informovala ešte v roku 2007, no situácia sa odvtedy výrazne nezlepšila. Ako informuje tlačová správa AGU, astronauti trávia niekoľko hodín denne len samotným čistením stien od plesní, aby sa predišlo rôznym zdravotným problémom, nakoľko aj menšia infekcia môže vo vesmíre viesť k závažnejším problémom. 

Aj keď plesne vedia byť veľmi užitočné a vďaka nim došlo aj k vynájdeniu penicilínu, vo väčšine prípadov ide o niečo, čo je skôr strašiakov a ľuďom vie spraviť vrásky na čele. O to viac, ak ak sa vyskytnú aj na mieste, ktoré je úplne izolované. Takým miesto je aj Medzinárodná vesmírna stanica ISS a rozhodne je tým posledným, kde by si chcel kvôli tomu ochorieť. Aj keď plesne na ISS sú dlhodobým problémom, až teraz sa prišlo k zisteniu, že dokážu prežiť na vonkajšej strane stien a nie len vo vnútri, ako tomu bolo doteraz.

Až prekvapivo odolné

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici prežívajú bez problémov dve najbežnejšie typy plesní – Aspergillus a Pennicillium. Podľa najnovších zistení sú až prekvapivo odolné voči nehostinným vplyvom vo vesmíre a dokážu prežiť aj na vonkajšej strane stien stanice. Vydržia extrémne teploty, UV svetlo, veľmi suché podmienky a aj približne 200x väčšiu dávku žiarenia, než aká je potrebná pre usmrtenie človeka. Preto s nimi bude treba rátať aj v prípade dlhodobých vesmírnych misií či pri kolonizácii iných svetov, kde by mohli dané územie zamoriť.

Medzinárodná vesmírna stanica má problém s extrémne odolnou plesňou
David Gregory & Debbie Marshall: Snímka zobrazujúca Pennicillium

Aj keď to možno znie ako scenár Sci-Fi filmu, tieto plesne zvyčajne nie sú pre človeka nebezpečné a ohroziť by dokázali len vo veľmi veľkom množstve a daná osoba by musela mať oslabenú imunitu. Pre vedcov je to naopak príležitosť ku skúmaniu týchto a iných plesní a húb, ktoré by mohli byť schopné prežiť v rovnakých podmienkach a mohli by slúžiť vo vesmíre k tvorbe vitamínov, antibiotík a rôznych ďalších vecí, ktoré by boli potrebné pri plánovaní dlhých misií.

Mars One
Bryan Versteeg/Mars One - Ilustračná fotografia

V súčasnosti už prebiehajú viaceré testy, ktoré skúmajú odolnosť jednotlivých spórov. Koncom roku by sa mali začať ďalšie, ktoré budú testovať ich odolnosť v mikrogravitácii. Dôležité je tiež zistiť, či sa pri daných podmienkach dokážu plesne ďalej reprodukovať, alebo fungujú len v akomsi stave hibernácie, ktorý im umožňuje prežiť aj v prostredí, ktoré pre ne nie je prirodzené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom