Informačná vojna medzi Ruskom a Ukrajinou neustáva. Tentokrát sa médiami šírilo deepfake  prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

Vo videu “vyzýva”, aby sa ukrajinskí vojaci vzdali v boji proti Rusku a zložili zbrane.

Nepravdivé video sa šírilo po sociálnych sieťach Facebook, YouTube a Twitter, informuje NPR. Hackeri ho v stredu nahrali aj na ukrajinský spravodajský web, odtiaľ ale bolo následne zmazané. Rovnako ho odstránili aj z daných platforiem za porušenie pravidiel, ako uviedli ich predstavitelia.

Správa sa objavila aj v televízii na Ukrajine a na internetovej stránke národnej spravodajskej televíznej stanice Ukrajina 24, ktorá kybernetický útok potvrdila.

Hackeri falošnú správu odoslali cez živé TV vysielanie prostredníctvom spodného tickeru, čo je známy riadok s bežiacimi textovými správami. Taktiež vyzývali Ukrajincov, aby prestali bojovať a vzdali sa zbraní. Výskumník Atlantickej rady Eurázie Roman Osadchuk upozornil tiež, že ďalej šírili dezinformáciu o úteku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyj z Kyjeva.

Video sa im nepodarilo

Diváci si ale všimli prízvuk, ktorým prezident Volodymyr Zelenskyj v skutočnosti nehovorí. Ani jeho hlava a hlas nepôsobili autenticky, no tvorcovia pomerne dobre prepracovali synchronizáciu pier.

„Tento deepfake nie je veľmi dobre urobený,“ povedal Sam Gregory zo skupiny pre ľudské práva Witness. Tá sa špecializuje na to, aby odhalila neautentickosť médií počas kríz.

Napriek neautentickosti bolo video na ruských sociálnych médiách dobre šírené. Osadchuk dodal, že ide napríklad o sociálnu sieť VKontakte, ktorá je v Rusku popularitou porovnateľná s Facebookom a ovládajú ju spojenci Kremľa.

Deepfake je potenciálne nebezpečenstvo

Gregory pred niekoľkými týždňami vyzdvihol správnosť krokov ukrajinskej vlády proti dezinformačným videám počas tejto vojny. Dodal, že tak pomohli zamedziť šíreniu tohto deepfake na západe. Nevylučuje však, že jeho verzie s nižšou kvalitou v ostatných častiach sveta ešte neožijú. „Treba sa pozrieť na iné globálne kontexty, kde je deepfake nekvalitný, alebo dostatočne kvalitný na to, aby vytvoril priestor na pochybnosti,“ vysvetlil.

Odborník na forenznú oblasť digitálnych médií, profesor Kalifornskej univerzity v Berkeley, označil toto video za špičku ľadovca v informačnej vojne.

Prezident Volodymyr Zelenskyj sa k danému videu na svojom kanáli Telegram rýchlo vyjadril,  že je falošné a povedal: „Bránime našu zem, naše deti, naše rodiny. Takže neplánujeme zložiť zbrane. Až do nášho víťazstva.“ Aplikácia Telegram sa napriek obavám expertov o súkromie na Ukrajine počas vojny teší záujmu.

Zatiaľ nie je známe, kto je autorom tohto deepfake. Vládni predstavitelia však niekoľko týždňov upozorňujú na zmanipulované videá a upodozrievajú Ruskú federáciu.

Ukrajinská vojenská spravodajská agentúra zverejnila tento mesiac video, v ktorom oboznamuje s problematikou deepfake a jej využitím na propagandu paniky a strachu. Deepfake nie je sofistikovaný, no výskumníci ho považujú za nebezpečný.

Vedci uviedli, že video by mohlo medzi Ukrajincami v budúcnosti viesť k pochybnostiam o pravdivosti iných oficiálnych videí prezidenta Volodymyra Zelenskyjho.

Farid súhlasí a dodáva: „Znečisťuje to informačný ekosystém a vrhá tieň na celý obsah, ktorý sa už potýka so zložitou hmlou vojny.“

putin fake video
Reprofoto: Nexta

Už pred pár dňami vzbudilo pozornosť aj video ruského prezidenta Vladimira Putina zo stretnutia s letuškami jednej aerolinky. Lovci hoaxov upozornili, že je ruka podozrivo prechádzala cez mikrofón.

V tomto prípade ale nemusí ísť o podvrhnuté video, keďže chyby sa dajú vysvetliť aj vysokou kompresiou videa na niektorých video portáloch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú