Hoci sa predpokladá, že existujú desiatky až stovky stabilných jednovrstvových materiálov, ich vlastnosti nie sú dostatočne preskúmané. Prvý a najznámejší z nich je grafén, ktorý bol objavený kurióznym spôsobom iba pred 15 rokmi a jeho objavitelia si zaň v roku 2010 vyslúžili Nobelovu cenu za fyziku.

V roku 2018 fyzici z MIT zistili, že grafén, respektíve grafénové listy v závislosti od ich nastavenia môžu vytvárať buď supravodivý materiál alebo izolant, ktorý úplne blokuje tok elektrónov. To najnovšie podmienilo prepojenie dvoch doposiaľ na seba nezávislých oblastí – kvázikryštálov a twistroniky.

Grafén je v podstate supertenká forma uhlíka štruktúrou podobnú grafitu, ktorá má na výšku iba jeden atóm, je priehľadná, pričom v dôsledku tejto 2D štruktúry (pozn. redakcie: vo vede o materiáloch sa termín 2D materiál, alebo jednovrstvový materiál vzťahuje na kryštalické pevné látky pozostávajúce z jednej vrstvy atómov) má niektoré z najzvláštnejších fyzikálnych vlastností.

Ako sme ťa informovali prostredníctvom samostatného článku, kvázikryštály sú pevné látky, ktorých atómy a molekuly nemajú pravidelné usporiadanie ako bežné kryštály, ale súčasne ani nie sú rozmiestnené náhodne ako pri amorfných látkach. Je v nich teda možné nájsť určitú symetriu, napríklad rotačnú, pričom sa u nich môžu vyskytovať prvky symetrie, aké by sa v bežných periodických štruktúrach nemohli vyskytnúť. Najnovší výskum ale odhalil niečo, čo môže prepísať, ako tieto materiály vnímame.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú