Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Niekto sa zrejme pokúsil zmanipulovať hlasovanie v televízii, informuje Markíza prostredníctvom tlačovej správy. Konkrétne malo ísť o hlasovanie v politickej diskusnej relácii Na telo v nedeľu 26. februára 2023. Markíza verí, že išlo o organizovaný pokus, a bezpečnostný systém vyradil desaťtisíce neplatných hlasov.

Stanica sa rozhodla hlasovanie dočasne pozastaviť a detailne analyzovať situáciu, pričom plánujú zaviesť ďalšie bezpečnostné opatrenia. Jeden z hlavných indikátorov, ktoré odhalili pokus o manipuláciu, bol bezprecedentný nárast v počte hlasujúcich – v nedeľu hlasovalo až 4-krát viac ľudí, než zvyčajne.

Hlasovanie má pokročilé zabezpečenie

Hlasovací systém v relácii Na telo má moderné zabezpečenie. Každý hlas musí pochádzať od skutočného človeka a prejsť testom reCAPTCHA. Ide o technológiu patriacu Googlu, pričom ňou žiaden automatizovaný hlasovací robot nedokáže prejsť.

Tento systém dobre pozná každý, kto sa v minulosti prihlasoval do akejkoľvek služby Google alebo zadával objednávku na nejakom veľkom zahraničnom e-shope. Ide o jeden z najrozšírenejších spôsobov toho, ako sa zbaviť automatizovaných robotov.

Problémom však je, keď falošné hlasy zadáva skutočný človek. Teoreticky je totiž možné, že jedna osoba (alebo skôr veľká skupina osôb) môže opakovane zadávať duplicitné hlasy, pričom zakaždým prejde systémom reCAPTCHA.

Markíza uvádza, že takéto skupiny „hlasujúcich“ sa dajú na internete objednať zo zahraničia, napríklad z Indie. Ide o takzvané „klikacie farmy“ a aj proti nim existujú opatrenia, ktoré napríklad znemožňujú zadať viac než jeden hlas z tej istej IP adresy.

Zabezpečenie nie je dokonalé

Ako priznáva Markíza, nedá sa vylúčiť, že čiastočne systémom prešli aj takéto hlasy, pochádzajúce z organizovaného hromadného hlasovania. Zabezpečenie sa teda podľa nich podarilo v bližšie nešpecifikovanej miere prelomiť.

Freepik

Aj z tohto dôvodu pozastavili budúce hlasovania v relácii Na telo a situáciu podľa vlastných slov budú dôkladne analyzovať.

Chceme, aby nám naši diváci a diváčky dôverovali, najmä v súvislosti s blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami. Keďže naši odborníci na IT bezpečnosť nedokážu zaručiť, že takýto masívny platený útok na obídenie a manipuláciu nášho hlasovacieho systému sa už nikdy nebude opakovať, rozhodli sme sa hlasovanie pozastaviť. Je nám ľúto, že nateraz nemôžeme ponúkať tento interaktívny nástroj spätnej väzby, mnohí diváci a diváčky ho oceňovali. Nie je však mysliteľné, aby sme poskytovali platformu pre takéto nečestné útoky,“ vysvetlil Henrich Krejča, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza.

Pozastavenie hlasovania zo strany divákov vstupuje do platnosti už od najbližšej nedele, pričom nebolo upresnené, kedy sa očakáva opätovné spustenie.

Na telo sleduje pravidelne asi pol milióna divákov. A hoci sa do hlasovania zapájajú len približne dve percentá z nich, jeho výsledky rieši 100 % politikov. Pre niektorých sa dokonca stávajú hlavnou témou relácie.

Podstatou Na telo je ale niečo úplne iné – hovoriť o najdôležitejších témach uplynulého týždňa, dať priestor obom stranám sa k nim vyjadriť a tiež konfrontovať politikov s ich zlyhaniami. A bolo by na škodu veci, aby v tomto kľúčovom predvolebnom období odpútavali pozornosť od hlavných politických tém spory o útoky z klikacích fariem niekde v Indii,“ dodal moderátor relácie Na telo Michal Kovačič.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú