Minulý rok mali možnosť obyvatelia Čile, Argentíny a južného Pacifiku sledovať úplné zatmenie Slnka. Toto zatmenie však mal možnosť sledovať aj malý mikrosatelit z obežnej dráhy Mesiaca, ktorý poskytol úžasné fotografie.

Portál Universe Today upozornil na veľmi zaujímavé fotografie, o ktoré sa zaslúžil malý mikrosatelit v spolupráci s amatérmi, profesionálmi a študentmi. 2. júla 2019 vrhol Mesiac na zemský povrch svoj celistvý tieň, ktorý prechádzal oblasťou od Argentíny cez Čile a južný Pacifik.

Malý satelit nám poskytol fotografie zatmenia Slnka, ktoré sa len tak nevidia

Vo vesmíre, konkrétne na obežnej dráhe Mesiaca, sa však nachádzal mikrosatelit, ktorého pohľad na túto udalosť bol úplne odlišný, ako pre pozorovateľov na Zemi. Čínsky mikrosatelit Longjiang-2 vypustený na obežnú dráhu Mesiaca ešte v roku 2018 ako súčasť misie Chang’e 4 bol navrhnutý na štúdium vysokofrekvenčných rádiových vĺn zo vzdialených hviezdnych objektov.

Zobraziť celú galériu (3)
Mikrosatelit Longjiang-2. Zdroj: MingChuan Wei BG2BHC

Mal aj svojho predchodcu Longjiang-1, ktorému sa však na obežnú dráhu Mesiaca nepodarilo dostať. Čo je ale dôležitejšie, mikrosatelit okrem potrebných meracích zariadení niesol aj malú kameru Inory Eye, vďaka ktorej sa dnes môžeme pozrieť na to, ako vyzerá zatmenie Slnka z pohľadu Mesiaca. Samotnú kameru spolu s malým rádiovým vysielačom pritom postavili študenti technologického inštitútu Harbin.

SE2019Jul02T

Cesta tieňa Mesiaca spôsobujúceho úplné zamenia z 2. júla 2019. Zdroj: NASA

Narozdiel od dobre financovaných či štátom podporovaných projektov si však kamera, vysielač a samotné fotografie zatmenia vyžadovali spoluprácu medzi amatérmi, profesionálmi a študentmi. Príkazy potrebné na nasnímanie týchto fotiek satelitom a jeho kameru boli naplánované pracovníkmi technologického inštitútu Harbin.

Zobraziť celú galériu (3)
Jedna z fotiek ukazujúcich Zem a tieň, ktorý na jej povrch vrhá Mesiac počas zatmenia Slnka. Zdroj: MingChuan Wei/Harbin Institute of Technology/CAMRAS-DSLWP-B team/Dwingeloo Radio Telescope, Edit by Jason Major

Vyslané smerom k satelitu však boli nemeckým amatérskym rádio-astronómom Reinhardom Kühnom, pričom príjem nasnímaných obrázkov mali naopak na starosti amatéri, ktorí v Holandsku prevádzkujú radioteleskop Dwingeloo. Po úspešnom prijatí obrázkov sa však vyskytol jeden malý problém – obrázky v RAW formáte vykazovali zjavný fialový odtieň.

Zobraziť celú galériu (3)
Pôvodné RAW fotografie vykazovali zjavný fialový až ružovkastý odtieň. Zdroj: MingChuan Wei/Harbin Institute of Technology/CAMRAS-DSLWP-B team/Dwingeloo Radio Telescope, Edit by Jason Major

Našťastie sa fotky dostali do rúk grafickému dizajnérovi Jasonovi Majorovi, ktorý veľmi rád pracuje so všetkým, čo súvisí s vesmírom. Vďaka jeho práci dostali fotografie svoje prirodzené farby.

Tento príbeh má však aj svoju smutnú stránku, nakoľko ďalšie fotografie z kamery Inory Eye už nikdy viac neuvidíme. Satelit Longjiang-2 po 437 dňoch na obežnej dráhe Mesiaca totiž dopadol 31. júla 2019 na jeho povrch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP