Majú kvalitu, no Slováci ich odmietajú. Vybrali sme najlepšie slovenské filmy na Netflixe a HBO GO
Naša kinematografia za posledných 20 rokov vyprodukovala viacero pútavých titulov, ktoré sa u nás tešia veľkej obľube a zároveň zaznamenali aj slušný úspech v tuzemských kinách. Slovenský obsah čoraz viac do svojich knižníc pridávajú aj známe streamovacie spoločnosti. Vybrali sme tie, ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť.
Lóve
Platforma: HBO/Netflix
Lóve je drámou poukazujúca na autenticitu slovenského veľkomesta a jej tienisté stránky s dopadom na ľúbostný príbeh hlavnej dvojice Martina a Veroniky. Film sa okamžite po svojom uvedení stal komerčným hitom prevažne pre mladú generáciu.
S celkovou návštevnosťou cez 100-tisíc divákov sa snímka stala jednou z najnavštevovanejších v histórii na Slovensku. Tínedžersky ladené dialógy s mestským žargónom spojené s kriminálnou zápletkou na pozadí romantického vzťahu hlavnej dvojice je to, čo túto snímku robí mimoriadne obľúbenou.
Attila
Platforma: HBO/Netflix
Slovensko v posledných rokoch zažíva výrazný trend tvorby celovečerných životopisných dokumentov, k čomu prispieva aj ich veľká obľuba a vysoká návštevnosť v kinách. Za zmienku treba spomenúť mimoriadne obľúbené dokumenty o hokejistovi Pavlovi Demitrovi alebo raperovi Rytmusovi, ktoré trhali rekordy v návštevnosti.
Ďalšou životopisnou snímkou z oblasti športu je Attila. Príbeh o najznámejšom MMA zápasníkovi mapuje jeho amatérske začiatky, vzostupy aj pády a vplyv na celkový zrod športovej ikony v našej krajine.
Ostrým nožom
Platforma: HBO/Netflix
Nevyčerpateľným zdrojom námetov pre našich filmárov sa posledné roky stáva postkomunistická politická éra. V ponuke streamovacích služieb na túto tému môžeš nájsť niekoľko kúskov. Niektoré príbehy z týchto smutných historických udalostí len vychádzajú, inokedy ich rekonštruujú.
So silným motívom podľa skutočnosti prišla aj výrazne autentická snímka Ostrým nožom inšpirovaná vraždou Daniela Tupého. Umocniť spoločenské emócie z tohto brutálneho činu sa tvorcovia snažili aj naplánovaním dátumu premiéry na deň výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny.
Bathory
Platforma: Netflix
Téma historických stredovekých príbehov je niečo, čomu sa tvorcovia u nás v modernej dobe vyhýbali veľkým oblúkom. Dôvodom boli predovšetkým financie, ktoré si takéto projekty zväčša vyžadujú. Divák sa tak musel uspokojiť maximálne s lokálnou tvorbou na úrovni rozprávok s papierovými kulisami Oravského hradu o miestnom šuhajovi hľadajúcom princeznú.
V roku 2008 toto čakanie prelomil až Juraj Jakubisko s veľkorozpočtovým projektom Bathory o známej Čachtickej pani, s ktorou sú spájané viaceré legendy. Snímka sa s rozpočtom presahujúcim 10 miliónov eur dodnes drží na prvom mieste najdrahších slovenských filmov vôbec. Za pozornosť taktiež stojí účasť viacerých vyhľadávaných hercov Hollywoodu – či už Anny Friel, Franca Nera alebo Vincenta Regana.
Trhlina
Platforma: Netflix
Medzi nedostatkový tovar v našej kinematografii môžeme zaradiť aj hororový žáner. Keď sa už v roku 2009 zdalo, že uzrie svetlo sveta prvý čistokrvný slovenský horor Fabrika Smrti, tvorcovia ohlásili po pár minútach natáčania koniec z dôvodu nedostatku financií, čo len odzrkadľuje nepriaznivú situáciu v tomto žánri.
Po pár nevydarených amatérskych pokusoch prichádza na scénu až Peter Bebjak so svojimi filmami Zlo a Trhlina. Práve druhý menovaný sa nachádza v ponuke Netflixu. Aj keď slovenská verzia Blair Witch dokázala zaujať maximálne vizuálnou stránkou, do kín dokázala nalákať dostatok divákov na to, aby nakoniec zarobila celkovo viac než 1,5 milióna eur, čo je vzhľadom na žáner v našich končinách absolútny fenomén.
Mečiar
Platforma: HBO
Fanúšikovia politicky orientovaných dokumentov si môžu na HBO užiť historickú rekapituláciu spojenú s jednou z najkontroverznejších postáv slovenskej politiky, ktorá akoby vytvorila kult vodcovskej osobnosti pre viaceré staršie ročníky.
Reč je o Vladimírovi Mečiarovi, ktorého vzostup a pád nám približuje svojimi očami mladá režisérka Tereza Nvotová. Jej prehľadný a technicky zvládnutý retrospektívny pohľad do našej modernej histórie ti pripomenie politický život osoby, ktorá v minulosti navždy zmenila spoločenské pomery našej krajiny.
Rytmus: Tempos
Platforma: Netflix
Ďalším dokumentom v našom rebríčku je Rytmus: Tempos, sledujúci vzostup kariéry jedného z najkontroverznejších slovenských umelcov a raperov v jednej osobe. Nie je ním nikto iný, ako Patrik „Rytmus“ Vrbovský, pre ktorého je to už druhá celovečerná snímka mapujúca jeho umelecký a súkromný život.
Tvorcovia divákovi servírujú príbeh prostredníctvom jedinečných, doteraz nezverejnených záberov a výpovedí umelcov, ktorí najviac ovplyvnili kariéru najúspešnejšieho rapového interpreta a zároveň prispeli k vzniku tejto hudobnej kultúry na Slovensku.
Amnestie
Platforma: Netflix
Ďalším dôkazom, že slovenskí tvorcovia a ich námety sú fetišisticky spojené s politikou je snímka Amnestie. Tentokrát sa autori zamerali na rekonštrukciu najväčšej vzbury vo väzenskej histórii celého Československa. Ich spúšťačom mali byť neslávne známe amnestie vtedajšieho prezidenta Václava Havla.
Film však nie je len o samotných udalostiach v leopodovskej väznici a nestáva sa akýmsi historickým oknom, ale presahuje aj do širšieho dejinného kontextu. Poukazuje na osud viacerých ľudí a ako im Nežná revolúcia zmenila život a pýta sa, či je to sloboda, akú sme chceli.
Šťastný Nový rok
Platforma: Netflix
Fenomén slovenských romantických komédií sa výrazne začal udomácňovať v slovenských kinách až v posledných rokoch. Či už si fanúšik týchto filmov alebo nie, jeden z nich sa môže pochváliť skutočne zaujímavým rekordom. Komédia Všetko alebo Nič sa v roku 2017 podľa UFD stala historicky prvou slovenskou snímkou, ktorá u nás skončila na prvom mieste najnavštevovanejších filmov a porazila tak viaceré hollywoodske trháky.
Niet preto divu, že v knižnici Netflixu skončila aj podobne ladená komédia Šťastný Nový rok s viacerými slovenskými obľúbenými hercami. Vysoké čísla návštevnosti v kinách opäť ukázali, že napriek naivnej romantickej zápletke a chabým zábavným situáciám je slovenský romantický film presne to, čo väčšina našich fanúšikov v kinách vyhľadáva.
Čiara
Platforma: Netflix
Najlepším predstaviteľom slovenského gangsterského žánru môžeme s určitosťou menovať film Čiara od Petra Bebjaka. Ten prišiel na scénu s nevšedným, doteraz nevídaným zážitkom na poli domácej produkcie. Natočil slovenský gangsterský film na balkánsky štýl zasadený do originálneho pohraničného územia Slovenska s Ukrajinou.
Zároveň spojil divokú dobu pred vstupom do Schengenu so svetom pašeráctva a priekupníctva. Keď do tohto kokteilu pridáme kvalitné herecké obsadenie na čele s Tomášom Maštalírom, výsledkom je jeden z najlepších moderných slovenských filmov, ktorý vo svojom roku uvedenia pozbieral viaceré ocenenia.
Sviňa
Platforma: Netflix
Posledný film zo zoznamu, Sviňa, nám ukáže ako to vyzerá, keď sa všetka politická špina a svinstvá ukryté v minulosti vyjdú na povrch. Autorka snímky Mariana Čengel Solčanská síce pracuje s fiktívnymi postavami, no divák odchovaný na nedávnych politických udalostiach si rýchlo k postavám priraďuje skutočné tváre našej scény.
Príbeh je tak akýmsi skratkovitým prierezom najznámejších a najvážnejších spoločenských a politických káuz, s ktorými sa naša krajina za posledné roky stretla. Ak teda nie si fanúšikom dotknutej politickej strany a neustála lavína politicky motivovaných filmov ťa ešte neunavila, rozhodne si túto snímku plnú intríg a konšpirácií nenechaj ujsť.
Slovenský dabing v ponuke Netflixu
Čoraz väčší záujem o slovenskú filmovú komunitu zo strany streamovacích spoločnosti možno badať aj na výraznejšej ponuke slovenského dabingu pre niektoré filmy v knižnici Netflixu. Fanúšikovia si tak už môžu vychutnať niektoré snímky v slovenčine ako napríklad Valerian a mesto tisícich planét, Plán úteku 2 so Sylvestrom Stallone alebo animovaný Robinson Crusoe.
Miernym posunom je aj samotná ponuka slovenského obsahu na známych platformách. Ešte minulý rok sa dal zoznam slovenských filmov spočítať na jednej ruke a dnes toto číslo presahuje dvadsiatku filmov a dokumentov z našej produkcie.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Príbeh filmu Čierny jastrab zostrelený znovu ožíva. Mrazivá novinka od Netflixu má prvý trailer
Mohla to byť skvelá komédia. Prvý veľký film Netflixu 2025 je ďalší brak, nepomohli ani hviezdy
Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
Trump chce zmeniť „skazený Hollywood“. S kontroverzným plánom mu pomôžu akčné legendy
Nový Avatar bude sci-fi unikát. Máme prvé detaily o záporákovi, James Cameron sľubuje „revolučný zážitok“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
Slovenská sporiteľňa ohlásila veľkú novinku pri platbách. Známu aplikáciu už nebudeš potrebovať
Viac funkcií za viac peňazí. Balíček Microsoft 365 výrazne zdražel, môže za to unikátna funkcia
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené