Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ak sa aspoň trocha zaujímaš o vedu a techniku, určite si zachytil nedávny úspech čínskej vesmírnej misie Chang’e-4, ktorej sa podarilo pristáť na odvrátenej strane Mesiaca. Rover, ktorý viezla sonda na svojej palube má už za sebou prvé prejdené metre.

Stopy, ktoré rover Yutu-2 za sebou zanecháva, sú vôbec prvými stopami na tejto strane Mesiaca. Prečo vlastne žne táto misia tak obrovský úspech? Z technického hľadiska bolo veľmi náročné pristáť na tejto neprebádanej strane Mesiaca, rovnako náročné bolo vyriešenie komunikácie so sondou a roverom po ich pristátí. Posielanie rádiového signálu a prijímanie fotografií zo sondy, kde ti v ceste stojí masa hmoty o veľkosti celého Mesiaca, nie je vôbec jednoduché. Tento problém však vyriešil satelit Queqiao, ktorý je kľúčovým uzlom medzi Zemou a sondou.

Na fotografii môžeš vidieť, že sonda a rovnako aj rover, vrhajú na mesačný povrch tieň. Fakt, že my túto stranu Mesiaca nevidíme, spôsobuje, že Mesiac sa okolo Zeme otočí zhruba za rovnaký čas ako sa otočí okolo vlastnej osi. Na Zemi má striedanie dňa a noci na starosti rotácia Zeme okolo vlastnej osi. A rovnako sa točí okolo svojej osi aj Mesiac. Takže, keď je odvrátená strana natočená smerom k Slnku, na jeho povrchu panuje krásny slnečný deň.

To ale našťastie čínski vesmírni inžinieri vedeli, pretože slnečná energia je jediným zdrojom energie na Mesiaci a od nej závisí úspech celej misie Chang’e-4. Rover disponuje aj radarom, ktorý má za úlohu skúmať Mesiac aj pod jeho povrchom, no my sa viac tešíme na fotografie práve z jeho povrchu, ktoré budu určite rovnako fascinujúce ako tie, ktoré už máme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú