Už sú to dva roky, čo nám Marvel v podobe Avengers: Endgame predstavil najúspešnejší film v histórii, ktorý sa v tržbách priblížil ku gigantickým trom miliardám. Komiksový megahit znamenal jedinečné vyvrcholenie príbehu o obľúbených superhrdinoch, zároveň tiež predznamenal príchod tzv. 4. fázy cinematického univerza Marvelu (MCU), ktorá svojmu predchodcovi vo výpravnosti nezostane nič dlžná.

Okrem celovečerných blockbusterov sa komiksoví nadšenci dočkajú aj viacerých seriálových projektov, celkovo si Marvel pre svojich priaznivcov naplánoval až 28 projektov a prinajmenšom 20 (10 filmov a 10 seriálov) z nich uvidíme v krátkom časovom horizonte, najneskôr do konca roka 2023.

Na čom si všetky MCU filmy vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ich na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Štvrtá fáza MCU síce na programe nemá taký výpravný veľkofilm, akým bola dvojica filmov Avengers, to však zďaleka neznamená, že sa diváci budú v kinách nudiť. Toto sú chystané komiksové bomby, ktoré má Marvel momentálne vo vývoji.

Marvel Studios/úprava redakcie

Loki (seriál)

Dátum premiéry: 9. jún

Tom Hiddleston sa vráti vo svojej ikonickej role Lokiho v rovnomennej 6-dielnej seriálovej sérii. Príbeh novinky sa bude zameriavať na jeden z Kameňov nekonečna, vďaka ktorému Loki bude skákať v čase a navštevovať alternatívne reality.

Cestovaním v čase však Loki naruší časovú kontinuitu, čo sa bude snažiť napraviť práve Owen Wilson v úlohe agenta organizácie Time Variance Authority. Tá Lokiho najskôr zatkne a neskôr s ním bude na náprave napáchaných škôd spolupracovať.

Black Widow

Dátum premiéry: 8. júl

Scarlett Johansson si v úlohe Black Widow čoskoro odspieva svoju labutiu pieseň a vo filme zároveň predá žezlo svojej mladej nasledovníčke a sestre Yelene. Hovorí sa, že práve pomyselné prebratie štafety je hlavným dôvodom nakrútenia filmu o populárnej členke Avengerov s temnou históriou.

Film bude zasadený 5 rokov pred udalosťami Captain America: Civil War a Natasha Romanoff alias Black Widow sa v ňom vráti do Sovietskeho zväzu, kde bude musieť konfrontovať svoju minulosť. Pre Johansson by zároveň malo ísť o posledné vystúpenie v MCU.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Dátum premiéry: 2. september

Štvrtá fáza MCU predstaví aj film orientovaný čisto na ázijské publikum. V hlavnej úlohe bude stáť bojovník Shang-Chi, ktorý síce nedisponuje nadprirodzenými schopnosťami, zato však ide o veľmajstra bojových umení a smrtiaceho protivníka.

Hlavný hrdina sa vo filme postaví nebezpečnej teroristickej organizácii 10 prsteňov vedenej nevyspytateľným Mandarinom, s ktorým má Shang-Chi problematickú a veľmi osobnú históriu.

Eternals

Dátum premiéry: 4. november 2021

Jeden z najambicióznejších prichádzajúcich projektov bude nabitý hereckými hviezdami. Angelina Jolie, Salma Hayek, či miláčik publika Game of Thrones, Kit Harington, sú len zlomkom silnej zostavy Eternals, film navyše odkormidluje čerstvá dvojnásobná držiteľka Oscara, čínska režisérka Chloé Zhao.

Dej sa zameria na takmer nesmrteľnú mimozemskú rasu, tzv. Eternals, ktorá sa nebadane včlenila do života na Zemi a každý jej člen disponuje inými superschopnosťami. Po katastrofických udalostiach Avengers: Endgame sa skupina rozhodne ochraňovať Zem pred novou hrozbou, dobyvačnou rasou Deviantov.

Spider-Man: No Way Home

Dátum premiéry: 16. december 2021

Herecký predstaviteľ Spider-Mana, Tom Holland, No Way Home viackrát označil za najambicióznejší samostatný film v rámci MCU a my veríme, že tentokrát by skutočne mohlo ísť o špeciálny počin. S istotou v ňom uvidíme známych zloduchov Jamieho Foxxa ako Elektra a Alfred Molina ako Doctora Octopusa, hovorí sa aj o účasti Tobeyho Maguira a Andrewa Garfielda, ktorí sa v koži Spider-Mana objavili v minulosti.

Podobné úvahy síce herci vyvrátili, nový film by však mal vo veľkom súvisieť aj s multiverzom Dr. Strangea, ktorý v novom filme vystrieda Iron Mana a stane sa novým mentorom pavúčieho superhrdinu.

Marvel Studios

What if…? (seriál)

Dátum premiéry: leto 2021

Skalní fanúšikovia by si na svoje mohli prísť pri prvej sérii chystanej animovanej novinky What if…?. Tá bude pozostávať z 10 epizód a predstaví, ako by svet MCU vyzeral, ak by kľúčové momenty z dobre známych filmov skončili rozdielne. Každý diel sa bude sústrediť na iné udalosti a zakaždým do popredia uvedie nových hrdinov.

Dočkáme sa odpovede na otázku, čo by sa stalo, keby sa Thanos pridal k Avengerom alebo keby Spider-Man nikdy nezačal bojovať so zločinom. Pôjde síce o animovanú sériu, hlasy hlavným protagonistom ale prepožičajú herci, ktorí postavy stvárnili vo filmoch.

Hawkeye (seriál)

Dátum premiéry: koniec roka 2021

Na svoju rozlúčku s MCU okrem Scarlett Johansson čaká aj herec Jeremy Renner, známy tiež ako Hawkeye. Ten v pripravovanom seriáli predá svoje skúsenosti mladšej krvi v podobe obľúbenej superhrdinky Kate Bishop a poberie sa do superhrdinského dôchodku.

O zábavu by však malo byť viac než postarané, luk totiž do ruky chytí charizmatická herečka Hailee Steinfeld, ktorá sa objavila v nie príliš vydarených Charlieho anjeloch. 24-ročná herečka aj napriek mladému veku stihla byť nominovaná aj na Oscara, stalo sa tak ešte v roku 2011 za výkon vo vydarenom westerne Skutočná guráž.

Disney

Ms. Marvel (seriál)

Dátum premiéry: 2021

Podobne ako Shang-Chi, aj v centre seriálovej novinky Ms. Marvel sa ocitne hrdina s ázijskými koreňmi. Tentokrát pôjde o Kamalu Khan, klasickú dospievajúcu tínedžerku a obrovskú fanúšičku komiksov, ktorá zhodou nepravdepodobných udalostí nakoniec sama začne disponovať superhrdinskými schopnosťami.

Kamala už sa objavila vo videohernej adaptácii Marvel’s Avengers, prichádzajúci seriál však s hrou nebude mať nič spoločné a bude slúžiť predovšetkým ako úvod k celovečernému filmu The Marvels, kde sa Kamala po boku Captain Marvel a Monicy Rambeau postaví podstatne väčšej hrozbe.

Disney

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Dátum premiéry: 24. marec 2022

Veľkou udalosťou bude aj premiéra druhého samostatného filmu Doctor Strange. Ak budeš chcieť mať o jeho dianí 100% prehľad, odporúčame venovať pozornosť projektom WandaVision, Loki, a Spider-Man: No Way Home, ktoré budú s udalosťami veľkofilmu úzko súvisieť.

Okrem známych postáv v podobe Wonga, Scarlet Witch či platonickej lásky Christine Palmer pozornosť púta predovšetkým nová superhrdinka America Chavez (Miss America). Tá vo filme zastane v poradí druhú superhrdinskú postavu z radov LGBTQ. Prvou z nich sa stane Phastos vo filme Eternals.

Disney

Thor: Love and Thunder

Dátum premiéry: 5. máj 2022

Jeden z najočakávanejších MCU filmov divákov prekvapí vo viacerých rovinách. Okrem Thora pozornosť totiž bude venovaná predovšetkým jeho láske (Natalie Portman), ktorá sa pretransformuje v jeho novú verziu s názvom Mighty Thor.

Vo filme samozrejme uvidíme aj pôvodného Thora, Chrisa Hemswortha, veľké nádeje však budí predovšetkým hlavný záporák filmu, Gorr the God Butcher, ktorého vo filme stvárni známy perfekcionista Christian Bale. Okrem neho sa vo filme mihne aj Russell Crowe. Spomenuli sme vôbec, že tu uvidíme aj členov Guardians of Galaxy? Nevieme sa dočkať.

Black Panther: Wakanda Forever

Dátum premiéry: 7. júl 2022

Náhly odchod Chadwicka Bosemana do hereckého neba Marvel neodradil od plánov predstaviť ďalší film venovaný Wakande a Čiernemu panterovi.

O deji ani hlavnom hereckom predstaviteľovi sa zatiaľ veľa nevie, predpokladom však je, že nový film predstaví transformáciu Shuri, princeznej Wakandy, v jej novú ochrankyňu a ďalšiu verziu Black Panthera. Návrat hlásia prakticky všetky známe postavy z pôvodného filmu, hlavného záporáka by si mal tentokrát strihnúť herec Tenoch Huerta, divácky známy napríklad z Narcos: Mexico.

The Marvels

Dátum premiéry: 10. november 2022

Podobne ako Doctor Strange in the Multiverse of Madness, aj The Marvels bude vyvrcholením viacerých ďalších predchádzajúcich projektov. V tomto prípade sa divákom určite oplatí mať prehľad o udalostiach seriálov WandaVision a Ms. Marvel a samozrejme tiež filmu Captain Marvel.

Práve trojica silných ženských postáv v podaní Monicy Rambeau, Ms. Marvel a Captain Marvel v novom filme totiž bude Zem brániť pred novým nebezpečenstvom. Na detaily v tomto smere je však zatiaľ Marvel skúpy, isté je, že nás čaká ďalší filmy so silnými ženskými postavami.

Disney

Marvel Studios/úprava redakcie
Moon Knight (seriál)

Dátum premiéry: 2022

Superhrdinský Indiana Jones. Aj týmto prívlastkom je označovaný prichádzajúci Moon Knight, v ktorom si hlavnú rolu strihne držiteľ Zlatého glóbusu Oscar Isaac. V seriáli stvárni milionára a bývalého mariňáka, ktorý schopnosťami starovekého egyptského Boha noci a mesiaca.

Poznáme už aj herca, ktorý sa Moon Knightovi postaví, hlavného záporáka stvárni Ethan Hawke. Nevieme síce, akú postavu vo filme zastane, nahlas sa však hovorí o Bushmanovi. O seriál sa v role showrunnera postará Jeremy Slater, ktorý má na svedomí vynikajúcu Umbrella Academy, očakávame preto vydarený mix akcie a dobrodružnej zábavy.

She-Hulk (seriál)

Dátum premiéry: 2022

Do MCU na budúci rok pribudne ďalšia nahnevaná zelená príšera v podaní sesternice pôvodného Hulka, Brucea Bannera. Aj tu sa očakáva, že nová verzia Hulka preberie filmové oťaže po hereckom veteránovi Markovi Ruffalovi, ktorého už v ďalších fázach MCU v role Brucea Bannera neuvidíme. Určite nie v hlavnej úlohe.

Ústrednou postavou v pripravovanom seriáli bude právnička Jennifer Walters, špecializujúca sa na právne prípady spojené so superhrdinami. Po tom, čo dostane krvnú trasfúziu práve od svojho bratranca Brucea, sa s Jennifer začnú diať zvláštne veci a príchod nových schopností na seba nenechá dlho čakať.

Disney

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

Dátum premiéry: koniec roka 2022

Na špeciálne vianočné časti sme zvyknutí skôr zo sitkomov, o to väčšiu pozornosť púta podobne zasadený projekt v MCU. Problémom je, že o vianočnom špeciále Strážcov galaxie sa momentálne vie iba to, že bude súvisieť so sviatkami pokoja a mieru, a že o film sa postará režisér James Gunn.

Ten vianočný projekt nakrúti súbežne s tretím dielom Strážcov galaxie, pričom snímka bude exkluzívne vysielaná len na Disney+. Režisér na margo pripravovaného filmu upresnil, že inšpiráciu čerpal sviatočným špeciálom Hviezdnych vojen z roku 1978. Úprimne však veríme, že sa k námetu postaví lepšie, spomenutá odbočka Hviezdnych vojen totiž patrí k jedným z najhoršie hodnotených Star Wars projektov vôbec.

Disney

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Dátum premiéry: 16. február 2023

Skvelé správy pre všetkých, ktorým sa páčil posledný diel Ant-Mana z roku 2018. Obľúbený superhrdina sa totiž vráti do kvantovej ríše, kde by sa mala odohrávať nosná časť pripravovaného filmu. V mnohých smeroch teda pôjde o exotický zážitok plný fyzikálnych anomálií a paradoxov.

Návrat hlási známe herecké osadenstvo na čele s hereckým duom Paul Rudd (Ant-Man) a Evangeline Lilly (Wasp), do superhrdinskej rodinky pribudne herečka Kathryn Newton, ktorá si zahrá staršiu verziu Ant-Manovej dcéry. Poznáme aj hlavného antagonistu. Bude ním herec Jonathan Majors, známy napríklad zo seriálu Lovecroft Country, ktorý filme stvárni anti-hrdinu Kanga Dobyvateľa.

Guardians of the Galaxy Vol. 3

Dátum premiéry: 4. máj 2023

Posledný film so Strážcami galaxie, ako ich poznáme? Pravdepodobne áno. Odchod z obľúbeného tímu v posledných týždňoch opakovane naznačil predstaviteľ Draxa, Dave Bautista, ktorý by rád naštartoval kariéru vo vlastných filmoch.

Na režisérsku stoličku si po aj po kontroverzných vyjadreniach na Twitteri a kritike časti verejnosti predsa len sadne James Gunn, pre ktorého podľa vlastných slov pôjde o zavŕšenie jeho vízie so Strážcami galaxie. Tých Gunn od začiatku plánoval ako trilógiu, akým smerom sa film vyberie vo veľkom naznačí Thor: Love and Thunder, kde budú Strážcovia galaxie rovnako prítomní.

Marvel

Secret Invasion (seriál)

Dátum premiéry: –

Pozornosť Secret Invasion sa bude sústrediť predovšetkým na Nicka Furyho v podaní Samuela Jacksona, ktorého úlohou bude eliminovať globálnu hrozbu spôsobenú nebezpečnou rasou Skrullov. Tí vedia meniť svoju podobu a podľa všetkého sa dokázali infiltrovať na najvyššie miesta v spoločenskom i politickom rebríčku, čo využívajú pre naplnenie nebezpečných plánov.

Účasť na projekte okrem Jacksona potvrdili oscarová herečka (Crown), pridá sa k nej aj hviezda Game of Thrones, Emilia „Khaleesi“ Clarke. Detaily o ich postavách však momentálne nie sú známe.

Disney

Ironheart (seriál)

Dátum premiéry: –

Ironheart v univerze Marvelu zastáva jednu z novších postáv, prvýkrát sa v komiksoch objavila až v roku 2016. Okamžite si však získala záujem čitateľov, ide totiž o geniálnu vedkyňu Riri Williams, ktorá sa špecializuje na robotiku a svojimi schopnosťami ďaleko prevyšuje aj legendárneho Tonyho Starka.

Opäť by malo ísť o projekt, v ktorom zažiaria menšiny, hlavnú rolu v pripravovanom seriáli totiž stvárni herečka Dominique Thorne (Judas and the Black Messiah), showrunnerkou a producentkou bude Chinaka Hodge, ktorá je rovnako Afroameričanka a okrem iných sa postarala o scenár k vybraným epizódam Snowpiercera na Netflixe.

Disney

Armor Wars (seriál)

Dátum premiéry: –

Nočná mora Tonyho Starka sa stala skutočnosťou – jeho pokročilá technológia skončí v nesprávnych rukách a jediný, kto sa novému nebezpečenstvu dokáže postaviť čelom, je plukovník James Rhodes, známy tiež ako War Machine. Názov napovedá, že skôr, ako na superschopnosti, sa môžeme tešiť na súboje robotov a robotických hračiek, očakáva sa preto, že sa v seriáli objaví aj Ironheart.

Disney

Fantastic Four

Dátum premiéry: –

Vďaka obchodu storočia a akvizícii štúdií Fox spoločnosťou Disney sa v budúcnosti môžeme tešiť na nečakané strety superhrdinských univerz. Okrem X-Menov do MCU zavíta aj rodina Richardsonovcov, známa tiež ako Fantastická štvorka, ktorá zatiaľ na filmovom plátne zďaleka nenaplnila svoj potenciál a posledný reboot z roku 2015 skončil diváckou pohromou.

Spoločne so štvoricou hrdinov v Disney získali práva aj na hromadu nových antagonistov a sú to práve záporáci, s ktorými sa tvorcovia môžu vyhrať do výmyslu sveta. Aj kvôli nim sa povráva, že Fantastická štvorka by mala zohrávať jednu z kľúčových úloh v piatej fáze MCU.

Disney

Nová séria Wakanda (zatiaľ bez oficiálneho názvu)

Dátum premiéry: –

Režisér Ryan Coogler sa okrem celovečerných filmov Black Panther a Black Panther: Wakanda Forever, postará aj o seriálový spin-off venovaný Wakande. Presný názov ani dejové zasadenie nateraz nepoznáme, otvorene sa však hovorí o účasti herečky Danaie Gurira, známej ako neústupnej ochrankyne a generálky Okoye, ktorú si diváci môžu pamätať aj ako Michonne z The Walking Dead.

Objavili sa špekulácie, že seriálová novinka by mohla byť venovaná minulosti Wakandy a slúžiť ako prequel k Čiernemu panterovi, rovnako tak však môže súvisieť aj s pripravovaným druhým filmom. Nič oficiálne sa zatiaľ nevie, projekt bude jedným z posledných štvrtej fázy MCU, takže na konkrétne novinky ešte máme čas.

Disney

Ďalšie plánové MCU projekty
Deadpool

Dátum premiéry: –

Jediný zástupca X-Men univerza v MCU sa vráti v treťom dobrodružstve, našťastie aj pod hlavičkou Disneya bude Deadpool disponovať rovnakými kvalitami, aké nás bavili doteraz – drsným humorom i poriadne krvavou akciou.

Potvrdené bolo, že film si (ako vôbec jediný MCU projekt) udrží najvyšší R-kový rating, predstaviteľ ikonického mutanta, Ryan Reynolds sa vo veľkom podieľa aj na tvorbe celého filmu, kde však podľa posledných príspevkov jeho vízie častokrát narážajú na odpor zo strany Disney. Uvidíme teda, či Deadpool dostojí vysoko nastavenej latke a popularite svojich predchodcov.

20th Century Fox

Captain America 4

Dátum premiéry: –

To, že o seriáloch MCU sa skutočne oplatí mať prehľad, nám aktuálne ukázal nedávno skončený Falcon and the Winter Soldier. Ten totiž vydláždil cestu novému nositeľovi ikonického guľatého štítu a na udalosti seriálu nepriamo nadviaže nový, v poradí už štvrtý samostatný film Kapitán Amerika.

Novým hrdinom sa po novom stane herec Anthony Anthony Mackie, známy tiež ako neohrozený Falcon. Angažovanie herca do role medzi fanúšikmi vyvolalo vášnivé diskusie, o scenár sa postará dvojica tvorcov Malcolm Spellman a Dalan Musson, ktorí spolupracovali už na tvorbe príbehu k Falcon and the Winter Soldier.

Disney

Blade

Dátum premiéry: –

Legendárny lovec upírov sa vráti v samostatnom celovečernom filme, dojmy z jeho oznámenia sú však zatiaľ rozporuplné. Wesleyho Snipesa v úlohe Bladea vystrieda oscarový Mahershala Ali, čo je samo o sebe potešujúcou správou, zamrzí však veková prístupnosť, ktorá bude nastavená na PG-13.

S hektolitrami krvi a temným príbehom, aký predstavila pôvodná trilógia, sa teda môžeme rozlúčiť, Disney potvrdilo, že jediným R-kovým filmom zostáva pripravovaný Deadpool. O scenár k pripravovanej snímke sa postará Stacy Osei-Kuffour, ktorá o sebe dala vedieť seriálovým prevedením Watchmenov.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom