Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Predstav si, že by si mal doma lampu, ktorá by pre fungovanie nepotrebovala žiadnu elektrickú zásuvku alebo batériu. Namiesto toho by ju iba stačilo zalievať ako kvet. Áno, možno to znie bizarne, ale je to reálny produkt od holandskej dizajnérky. 

Keď sa príroda dostane do správnych rúk

living light
zdroj fotografie: Ermi van Oers

So skvelým nápadom prišla holandská dizajnérka produktov Ermi van Oers a nazvala ho Living Light. Jedná sa v podstate o rastlinu, ktorá zároveň funguje ako svetlo. Pohon tejto „lampy“ zabezpečuje elektrická energia generovaná baktériami v pôde. Počas fotosyntézy uvoľňujú rastliny do pôdy organické zlúčeniny, vďaka ktorým potom baktérie produkujú protóny a elektróny. „Tento dizajn vidím ako prvý krok k budúcnosti, kde budú rastliny súčasťou nášho energetického systému.“, tvrdí dizajnérka. V zásade platí, že čím je rastlina zdravšia, tým viac energie dokáže poskytnúť.

Nenechaj si ujsť
Týchto 20 GIF obrázkov ti vysvetlí vedu doslova za pár sekúnd
Zatiaľ iba lampa, v budúcnosti oveľa viac

living light
zdroj fotografie: Ermi van Oers

Projekt je zatiaľ iba v začiatočnom štádiu vývoja a vyžaduje ešte veľa pozornosti. Momentálne dokáže jedna rastlina vyprodukovať 1 miliwatt energie, čo stačí maximálne ako nočná lampa. Výskumníci však očakávajú, že množstvo vyprodukovanej energie sa bude zvyšovať, čím má projekt veľký potenciál v oblasti obnoviteľnej energie. Tento spôsob získavania elektrickej energie je šetrný k životnému prostrediu, funguje počas celého dňa a zmierňuje skleníkový efekt. Čo sa týka elektroniky, tak celý projekt je navrhnutý tak, aby spotreboval čo najmenej energie. Použitá je iba úsporná LED žiarovka, doska s plošnými spojmi a čip Arduino s naprogramovaným automatickým režimom spánku.

Sny sa stávajú skutočnosťou

„So ‚žijúcou energiou’ vzniká nové spojenie medzi človekom, prírodou a technológiou. Ekosystémy sa budú odohrávať vnútri a naše domy budú fungovať ako živé organizmy, o ktoré sa budeme musieť starať.“ – takto si budúcnosť predstavuje Ermi van Oers. Jej nápad rozhodne neostane iba pri nočných lampách. Očakáva, že o približne desať rokov už bude technológia natoľko vyspelá, že sa bude dať aplikovať aj pre komerčné účely a mikrobiálna energia sa stane bežnou súčasťou napájania svetiel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú