Vedci z austrálskej univerzity RMIT v spolupráci s indickými výskumníkmi predstavili prelomový výskum, ktorý ukazuje, že zlato môže prekonať platinu v boji proti rakovine. Nová zlúčenina na báze zlata podľa štúdie dokáže spomaliť rast nádorov u zvierat až o 82 %. Dokonca cieli na rakovinové bunky selektívnejšie než štandardné chemoterapeutické lieky. O novej štúdií informoval EurekAlert.

Nová zlúčenina zlata

Zlato je známa ako z najušľachtilejších kovov najmä kvôli žiadnej, alebo minimálnej reakcii s inými látkami. Zlúčenina zlata, ktorú navrhli, výskumníci označili ako Gold(I). Bola vytvorená tak, aby bola vysoko reaktívna a biologicky účinná.

„Vieme, že zlato je ľudským telom ľahko prijímané a vieme tiež, že sa používa už tisíce rokov na liečbu rôznych ochorení,“ uviedol profesor Suresh Bhargava, vedúci projektu a riaditeľ Centra pre pokročilé materiály a priemyselnú chémiu na RMIT.

Výskumníci upravili túto zlúčeninu aby blokovala enzým tioredoxín reduktázu, ktorý sa vo vysokých koncentráciách nachádza v rakovinových bunkách. Tým dokáže zlúčenina zastaviť množenie rakovinových buniek a zabrániť im vyvinúť si odolnosť voči liekom.

Unsplash (Úprava redakcie)

Účinnejšia než tradičná liečba

V laboratórnych podmienkach bola zlúčenina zlata až 27-krát účinnejšia proti bunkám rakoviny krčka maternice než bežne používaná cisplatina. Zároveň bola 3,5-krát účinnejšia proti rakovine prostaty a 7,5-krát účinnejšia proti fibrosarkómu. Pri testoch na myšiach dokázala zlúčenina znížiť rast nádorov o 82 %, pričom cisplatina dosiahla len 29 %.

„Syntetizované zlúčeniny preukázali pozoruhodný potenciál a prekonávajú súčasné liečby v mnohých významných aspektoch vrátane ich selektivity pri zacielení na rakovinové bunky,“ vyhlásil Bhargava.

Výskum tiež odhalil, že zlúčenina zlata dokáže zastaviť tvorbu nových krvných ciev, ktoré sú nevyhnutné pre rast nádorov. Táto schopnosť, známa ako anti-angiogenéza, bola po prvýkrát preukázaná v štúdiách so zlatými zlúčeninami tímu RMIT.

RMIT

Výskum tiež odhalil, že zlúčenina zlata dokáže zastaviť tvorbu nových krvných ciev, ktoré sú nevyhnutné pre rast nádorov. Táto schopnosť, známa ako antiangiogenéza, bola po prvýkrát preukázaná v štúdiách so zlatými zlúčeninami tímu RMIT. Dvojitá účinnosť bola potvrdená aj pri liečbe ťažko liečiteľnej rakoviny vaječníkov, ktorá často vykazuje odolnosť voči cisplatine.

„Sľubný krok smerom k alternatívnym liekom“

„Ich selektivita pri zacielení na rakovinové bunky v kombinácii so zníženou systémovou toxicitou poukazuje na budúcnosť, kde bude liečba účinnejšia a oveľa menej škodlivá,“ uviedol Bhargava.

Vedci dúfajú, že ich objavy umožnia vyvinúť liečbu, ktorá bude nielen účinnejšia, ale aj menej škodlivá pre pacientov, čím zmenia budúcnosť boja proti rakovine.

„Hoci pokusy na ľuďoch sú ešte ďaleko, tieto výsledky nás skutočne povzbudzujú,“ dodal Bhargava. Štúdia bola uverejnená vo vedeckom časopise European Journal of Medicinal Chemistry.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP