Vydieračské e-maily sa stali bežnou praktikou podvodníkov aj na Slovensku, kde sa takéto správy šíria už dlhé roky. Aktuálne na nich znova upozorňuje aj polícia v novej kampani, ktorej tvárou sa pre tento týždeň stal známy slovenský umelec Milan Lasica. Ľudí varuje pred vydieračskými správami, ktorými chcú podvodníci získať peniaze. “Ja takéto hovadiny mažem. A vy?”, podotkol Lasica vo videu na stránke polície.

Polícia s Lasicom upozorňujú na známe vydieračské maily

Slovenská polícia spustila špeciálnu kampaň proti online podvodom ešte v polovici mája, kedy sa na úvod stala ambasádorkou kampane prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá varovala Slovákov pred falošnými účtami zneužívajúcimi mená známych osobností. V ďalších týždňoch sa ambasádorom kampane stal aj Miroslav Šatan, ktorý ľudí upozorňoval na falošné súťaže.

Ďalej sa polícia, spolu s herečkou Zuzanou Fialovou, venovala tiež vydieračským podvodom, pri ktorých chcú podvodníci vylákať od ľudí peniaze pod hrozbou zverejnenia ich intímnych fotiek. V štvrtom týždni sa stal tvárou kampane Maroša Kramár, ktorý upozorňoval na stále pretrvávajúce podvody v mene amerických vojakov, na ktoré naletelo už množstvo Slovákov.

Počas tohto týždňa sa polícia zamerala na vydieračské emailové správy, pred ktorými ľudí varuje Milan Lasica. Ide o emailové správy, ktoré sa na Slovensku šíria už niekoľko rokov. Podvodníci sa v nich snažia vystrašiť adresáta správou, v ktorej uvádzajú, že ho nahrávali v intímnych momentoch pri pozeraní pornostránok a že zábery v prípade nezaplatenia výkupného zverejnia. Od ľudí pritom žiadajú vysoké výkupné, ktoré po čase začali vyžadovať aj v kryptomenách, konkrétne v bitcoine.

NEPREHLIADNI
Slovenská sporiteľňa sľubuje Slovákom 50 000 € v súťaži. Pozor, je to podvod z Facebooku

Adresát takéhoto podvodného emailu však môže podvod rozoznať už po jeho prečítaní. Text správy totiž býva písaný lámavou slovenčinou a mnohokrát obsahuje aj gramatické chyby, čo je jedným z hlavných znakov takéhoto podvodu. Navyše, vydieračskú správu tohto typu neraz dostanú aj Slováci, ktorí nemajú webkameru pri počítači, čo v podstate neguje akýkoľvek takýto pokus podvodníkov o vydieranie.

Vydieračský email podvodníkov z roku 2020. Zdroj: ESET

Podobné e-mailové podvody alebo takzvané scamy nie sú ničím novým a objavujú sa už roky. Takáto schéma, ktorá väčšinou žiada od obete len peňažné výkupné, sa nazýva anglickým pojmom sextortion. Vydieračské emaily tohto druhu sa na Slovensku sprvu šírili pred rokmi v angličtine, neskôr si dali podvodníci námahu a text preložili do nášho jazyka, hoci s chybami. Na takéto správy pritom v minulosti upozorňovali aj mnohé média a bezpečnostné spoločnosti ako slovenský ESET.

„Útočníci v týchto e-mailoch len klamú a manipulujú,“ hovorí Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET. „Rozhodne neodporúčame platiť žiadne výpalné. Útočník sa len snaží zneužiť nevedomosť obete tým, že jej podvodnú správu zašle akoby z jej vlastnej e-mailovej adresy. Adresu odosielateľa však dokážu technickejšie zdatnejší jedinci zmeniť relatívne jednoducho a rýchlo,“ vysvetľuje Kubovič.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP