Tento rok sa akoby roztrhlo vrece s kauzami o únikoch údajov používateľov. Aj tie najväčšie spoločnosti, ktoré mali citlivé informácie strážiť, ich potajme posúvali ďalším stranám kvôli marketingovým účelom. Tentokrát sa v ohrození ocitli používatelia v rozvojových krajinách, kde ich lacné Android smartfóny odosielajú nepovolaným spoločnostiam rôzne údaje.

Od začiatku tohto roka sa objavilo hneď niekoľko veľkých prípadov, ktoré boli zapríčinené únikom osobných informácií o miliónoch používateľoch. Najväčší rozruch a pohoršenie vo svete však spravil prešľap Facebooku, ktorý predával citlivé dáta spoločnosti Cambridge Analytica. Odpoveďou na tento závažný problém bolo aj rozhodnutie Európskej únie prijať novú legislatívu o ochrane osobných údajov, známu tiež pod skratkou GDPR.

Súkromie používateľov nie je sväté ani výrobcom lacných Androidov

Ako sa však teraz ukázalo, vynášanie citlivých informácií o používateľoch netrápi iba moderné, ale tiež rozvojové krajiny. V nich sú hlavnými aktérmi únikov lacné Android smartfóny. Konkrétne bol teraz hlavným vinníkom model s označením Singtech P10, ktorý si môžu zákazníci kúpiť v Kambodži, alebo Mjanmarsku. Podľa medzinárodného denníka The Wall Street Journal zbiera tento Android smartfón detailné dáta a odosiela ich do spoločnosti GMobi (General Mobile Corp.), kde sú tieto informácie spracovávané pre reklamné účely.

Nenechaj si ujsť
K citlivým údajom aj tvojho Google účtu môžu pristupovať aplikácie tretích strán. Takto im v tom zabrániš

Medzi množstvo údajov, ktoré tento smartfón zbiera, patrí aj IMEI číslo smartfónu, MAC adresa, ale aj lokalita konkrétnych používateľov. Všetky informácie sú pritom odosielané na servery spoločnosti v Singapure. K tejto situácii sa vyjadril aj bývalý odborník na bezpečnosť Bieleho domu, Per Mark Groman, ktorý kritizoval prístup výrobcov takýchto smartfónov.

Využívajú rozvojové ekonomiky a jedincov, ktorí si nemôžu dovoliť lepšie zariadenie a sledujú ich.“ – Per Mark Groman.

Lacné Android smartfóny ale nie sú jedinými, ktoré o používateľoch zbierajú informácie. Robia tak aj viaceré iné a omnoho drahšie modely prostredníctvom rôznych aplikácií. Tie je však možné kedykoľvek odinštalovať. Najnovší problém ľudí v rozvojových krajinách je, že takýto „špehovací“ smartfón dostal nástroje pre zbieranie dát už počas výroby a nie je ich bežnými postupmi možné odstrániť. Pokiaľ by chcel niekto odstrániť softvér spoločnosti GMobi, musel by na to využiť zložité technické kroky.

Do hry majú byť zatiahnuté ďalšie zvučné mená

Samotná firma pritom uvádza, že podobným spôsobom dokáže softvér pracovať aj so smartfónmi spoločnosti Huawei, Xiaomi a BLU. Ani jeden z týchto výrobcov však spoluprácu s GMobi kvôli zbieraniu dát o používateľoch nepotvrdil. Zdieľanie informácií o ľuďoch tretím stranám je ale aktuálne celosvetový problém, ktorý dokazuje, akú cenu tieto dáta majú. Mnohí ich tak intenzívne zbierajú aj napriek riziku, že ich časom niekto odhalí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú