Vyrastal si s niekoľkými obdobami ponuky Štart na hlavnom paneli operačného systému? Za žiadnych okolností nedáš dopustiť na Windows a cítiš sa v ňom ako doma? Alebo sa rovno radíš do kategórie neoblomného fanúšikovského jadra?

Pokiaľ si zvládol predchádzajúci technologicky orientovaný kvíz a zároveň si phŕdol testom sústreďujúcim sa značné míľniky Apple, nasledujúce otázky zamerané na najtajnejšie zákutia Windowsu sú zostavené priamo pre teba.

Kvíz ťa prevedie tajnými a skrytými funkcionalitami Windowsu, ale aj kúskom histórie, testujúcim tvoju znalosť najrozšírenejšieho používateľského prostredia. Samozrejmosťou je priblíženie problematiky s cieľom nenúteného vzdelávania sprevádzaného pri každej otázke.

Akým kódovým označením bola pomenovaná experimentálna verzia Windowsu, ktorá sa datuje až k máju 2001, čiže ešte pred oficiálne vydanie Windowsu XP?

PNGWing
Správne! Nesprávne!

Windows Longhorn je nikdy nevydaná verzia sprevádzaná problematickým vývojom. Longhorn sa vyznačoval takmer kompletným prekopaním používateľského zážitku známeho pri ostatných verziách Windowsu, kde prevládali mnohé vizuálne nadčasové prvky. Mnoho funkcionalít, ako napríklad interaktívny panel na pravej strane pracovnej plochy s rôznymi widgetmi prebral následne až Windows Vista. Longhorn nikdy neuzrel svetlo sveta v plnohodnotne funkčnej verzii.

Ktorý operačný systém vo Windows línii ako posledný natívne podporoval MS-DOS?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Jadro Windowsu ME ešte stále využívalo prvky stanovené vtedy už archaickým 16-bitovým systémom MS-DOS. Jeho výhodou bola bezproblémová emulácia MS-DOS softvéru, kedy k spusteniu takýchto hier alebo programov nepotreboval systém žiadny medzistupeň v podobe emulátora. Zmena nastala až s príchodom Windowsu 2000 (respektíve Windows XP), ktorého fungovanie v prostredí stavalo na architektúre Windows NT, nahradzujúce jadro MS-DOS.

Aká je klávesová skratka pre otvorenie skrytého rozšíreného menu odhaľujúceho rýchlu navigáciu v systéme, správcu zariadení, pripojení či diskov?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Existuje len malé percento klávesových skratiek, ktoré v sebe skrývajú tak obrovskú mieru užitočnosti, ako práve Windows + X. Táto kombinácia kláves funguje ako extrémne všestranná križovatka smerujúca do početných sekcií operačného systému, ktoré by si inak musel hľadať skrz niekoľké kontextové ponuky. Za jednoduchou skratkou tak nájdeš priamy prístup k vypnutiu systému, manažérovi úloh a diskov, kódovaciemu nástroju PowerShell, vyhľadávaniu súborov a ďalším, podobne významným nástrojom na jednom nemennom mieste.

Jednou zo skrytých funkcionalít Windowsu je aj takzvaný God Mode. Na čo tento režim slúži?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Podobne ako klávesová skratka Windows + X, aj God Mode dodáva používateľovi mnoho funkcionalít, bežne rozložených naprieč mnohými ponukami Windowsu na jedno miesto. Vytvorením novej zložky a jej následným pomenovaním GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} získaš skratku od preferencií pripojených periférií, cez nastavenia prehliadača a použitých fontov až po manažovanie siete či využívania výkonu. Ďalšie desiatky rovnako nápomocných funkcií je pritom skrytých len za jedinou ikonou.

S ktorým Windowsom priniesol Microsoft obľúbenú funkcionalitu viacerých virtuálnych plôch, preslávených najmä macOS?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Virtuálne plochy boli dlhé roky najzávidenejším prvkom produktivity počítačov od Apple. Vo Windows tábore tak vznikali početné softvérové obchádzky v podobe fanúšikovských programov, ktoré však nikdy nedokázali zreprodukovať rovnakú priamočiarosť zážitku ako u konkurencii. To sa zmenilo až s príchodom Windowsu 10, ktorý podporou vytvárania a manažovania viacerých plôch disponoval už v základe. K dnešnému dňu patrí prepínanie medzi nimi medzi najpoužívanejšie vymoženosti systému, bez ktorého si prácu s operačným systémom od Microsoftu už ani nedokážeme predstaviť.

Windows už niekoľko iterácií za sebou prináša zaujímavý program, ktorý umožňuje používateľom plánovať jednoduché akcie. Ako sa táto súčasť systému nazýva?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Task Sheduler je vstavaný nástroj, dovoľujúci každému používateľovi vytváranie jednoduchých podmienených krokov, závislých na určitých akciách. Jeho najväčšou prednosťou je tak používateľská prívetivosť zadávania jednotlivých parametrov procesu, kedy si napríklad môžeš nastaviť zapínanie, respektíve vypínanie programov pri štarte operačného systému alebo pri iných, v závislosti od teba stanovených podmienok.

Jedna z posledných aktualizácií Windowsu priniesla rýchle menu s emotikonmi. Akou kombináciou na klávesnici toto menu vyvoláš?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Emotikony si našli cestu aj do hlbokých útrob Windowsu a sú ukryté za primitívnou klávesovou skratkou. Kombinácia kláves Windows + . vyvolá jednoduché menu s farebne vykreslenými emotikonmi, zložitejšími obrazcami vytvorenými z viacerých znakov alebo sekciu zameranú len na špecifické, a v našej lokalizácii málo používané, symboly.

Príkazový riadok patrí medzi najkomplexnejšie nástroje Windowsu, no v mnohých smeroch dokáže poslúžiť aj bežnému používateľovi. Ktorým z nasledujúcich príkazov získaš informácie o tvojom počítači?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Príkazový riadok Windowsu v sebe skrýva mnoho nápomocných vymožeností, aplikovateľných aj v každodennom používaní. Príkaz SYSTEMINFO poskytne podrobný popis najzakladanejších informácii o disponibilnej pamäti RAM, o možných spôsoboch pripojenia k sieti, ktorý disk počítač uprednostňuje pri zapínaní a mnoho ďalších užitočných informácií, skrytých len za jediným, ľahko zapamätateľným príkazom.

Ako sa nazýva natívny nástroj Microsoftu, pomocou ktorého dokážeš vytvoriť obraz Windows 10 a ten následne importovať na USB potrebné k čerstvej inštalácii Windowsu?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Preinštalovanie Windowsu nebolo nikdy jednoduchšie. K tomu ti pomôže jednoduchý nástroj Media Creation Tool, poskytovaný Microsoftom na oficiálnych stránkach. Postačí ti len jeden voľný a správne naformatovaný USB disk, kedy už zvyšok práce za teba zvládne spomínaný nástroj.

Hry v prostredí Windowsov sa môžu dnes už pochváliť štatútom kultu. Ktorý z nasledujúcich titulov tvoril súčasť operačného systému Windows 3.0?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Vstavané hry a Windows patria k sebe už od roku 1990, a to práve s prelomovým operačným systémom Microsoftu, Windows 3.0. Zatiaľ čo Solitaire boli vstavanou súčasťou systému, legendy ako Míny alebo Tetris boli v tej dobe predávané samostatne v podobe balíka Microsoft Entertainment Pack. Táto kolekcia 16-bitových hier mala následne tendenciu, po vzore Solitaire, sa pretaviť do podoby súčastí operačných systémov. Nasledovali tak legendárne Míny pre Windows 3.1 alebo FreeCell, predstavený ako vstavaná vymoženosť Windowsu 95.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú