Najpoužívanejší operačný systém medzi smartfónmi má silné korene, ktoré sa začali písať pár rokov po začiatku milénia. Dnes ho však poznáme v ďaleko modernejšej forme s množstvom vychytávok a na jeho historické míľniky si už spomenie len málokto.

Pre obrovskú základňu používateľov Android smartfónov sme si preto pripravili test, ktorý overí ich znalosti o tomto operačnom systéme a navyše spoznajú aj jeden z najlacnejších modelov, ktorý prekvapí hneď vo viacerých smeroch. Každá z 10 vybraných otázok v sebe skrýva zaujímavé fakty, ktoré ti odhalia pozadie systému Android, ale i vlastnosti cenovo dostupného kúsku.

Tento smartfón sme vyskúšali aj v našej recenzii, ktorú môžeš použiť ako malú nápovedu. Tak čo, zvládneš zodpovedať všetky otázky správne bez zaváhania?

Android sa pýši titulom najrozšírenejšieho operačného systému pre smartfóny. Vieš kedy bola vydaná úplne prvá verzia a koľko verzií doteraz vzniklo?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Operačný systém Android si odbil svoju premiéru v roku 2008, kedy bol zároveň predstavený vôbec prvý smartfón s týmto operačným systémom známy ako HTC Dream alebo aj T-Mobile G1. Od predstavenia prvej verzia do dnešných dní bolo pritom vydaných celkovo 19 verzií Androidu. Najnovší nesie označenie Android 12.

Nová verzia Androidu nie je vždy samozrejmosťou najmä u lacnejších smartfónov. Vieš však, na akom Androide funguje napríklad dostupná Motorola moto g30?

Matúš Mitro/FonTech
Správne! Nesprávne!

Moto G30 dostáva do vienka najnovší dostupný Android 11, vďaka ktorému môže používateľovi poskytnúť všetky najnovšie funkcie. Mnohé iné lacné smartfóny však fungujú stále na starších verziách tohto systému.

Aj dostupný segment smartfónov dnes dokáže prekvapiť svojim výkonom. Vieš, aký čipset má moto g30 a aký výkon vďaka nemu dosahuje?

Matúš Mitro/FonTech
Správne! Nesprávne!

Hoci nie je moto g30 rekordérom v benchmarkových testoch, vo svojej cenovej kategórii dokáže poskytnúť vďaka procesoru Snapdragon 662 solídny výkon, s ktorým zvládne všetky bežné úlohy a každodenne používané aplikácie. V aplikácii Antutu dosahuje podľa nášho testu výkon zhruba 180 000 bodov.

Android nebol od začiatku určený primárne pre smartfóny. Pre ktoré zariadenia bol pôvodne systém Android vyvíjaný?

Flickr
Správne! Nesprávne!

Spoluzakladateľ spoločnosti Android Inc. pôvodne plánoval vyvinúť operačný systém Android primárne pre fotoaparáty miesto telefónov/smartfónov. S týmto nápadom prilákal v roku 2004 aj prvých investorov, ktorým predstavil myšlienku Android fotoaparátu s možnosťou ukladania fotografií do cloudu. O rok na to firmu kúpil Google a všetko sa zmenilo.

3,5 mm jack dnes vídame v smartfónoch čoraz zriedkavejšie. Má však používateľ možnosť pomocou neho pripojiť káblové slúchadlá k moto g30?

Matúš Mitro/FonTech
Správne! Nesprávne!

moto g30 je jeden z mála modelov na našom trhu, ktorý sa stále môže pýšiť 3,5 mm jackom aj bez potreby redukcie. Vďaka nemu si tak môže používateľ k smartfónu bez problémov pripojiť aj káblové slúchadlá.

Už od verzie Android 1.5 dostávali nové iterácie systému dovtedy netradičné pomenovania. Podľa čoho Google pomenúval ďalšie verzie?

Flickr
Správne! Nesprávne!

Tradícia pomenovania verzií Androidu podľa sladkých pochutín vznikla po vydaní Androidu 1.5 s označením "Cupcake". Od tých čias dostávala každá nová verzia vlastné "sladké" označenie.

Mnohé Androidy dnes už disponujú aj displejom s vysokou obnovovacou frekvenciou, ktorý je štandardom aj v moto g30. Akým displejom je tento model vybavený?

Matúš Mitro/FonTech
Správne! Nesprávne!

Motorola vybavila model G30 slušným displejom s obnovovacou frekvenciou 90 Hz, vďaka ktorému je prezeranie obsahu omnoho komfortnejšie a "hladšie" ako na iných dostupných Androidoch s nižšou obnovovacou frekvenciou displeja.

Za zrodom Androidu a na čele firmy Android Inc. stál muž prezývaný aj ako „otec Androidu“. Ako sa volal?

Flickr
Správne! Nesprávne!

Spoločnosť stojacu za prvotným nápadom na systém Android založil v roku 2003 práve Andy Rubin, spolu s ďalšími spoluzakladateľmi. Ďalej sa podieľal na vývoji tohto systému, no v roku 2015 opustil Android a s vlastnou firmou predstavil smartfón Essential Phone, ktorý bol však veľkým sklamaním.

Výdrž batérie cenovo dostupných smartfónov neraz prekonáva aj vlajkové lode. Vieš, akú veľkú batériu má moto g30 a akú výdrž s ňou dosiahne na jedno nabitie?

Matúš Mitro/FonTech
Správne! Nesprávne!

Systém Android bol určený nielen pre smartfóny, neskôr sa rozšíril aj do segmentu tabletov. Aké označenie však niesla prvá a jediná verzia Androidu určená výhradne pre tablety?

Flickr
Správne! Nesprávne!

Google vydal v roku 2011 systém Android 3.0 Honeycomb špeciálne upravený pre potreby tabletov. Z tejto verzie vznikli aj iterácie Android 3.1 a Android 3.2, no samostatná verzia systému pre tablety nezožala veľký úspech a Honeycomb dlho nevydržal. Priniesol však zásadné zmeny, ktoré sa odrazili v ďalších verziách Androidu aj pre smartfóny.

Fotoaparáty moderných smartfónov dnes ponúkajú ohromné rozlíšenie aj dostupnej cenovej kategórii. Motorola moto g30 nie je výnimkou, no zašla ešte ďalej. Vieš, aké rozlíšenie má jej hlavný fotoaparát a akú vlastnosť vlajkových lodí si osvojil?

Matúš Mitro/FonTech
Správne! Nesprávne!

Motorola moto g30 ponúka vo svojej zostave fotoaparátov hlavný snímač s rozlíšením až 64 Mpx, ktorý umožňuje vytvárať snímky s vysokými detailmi. Navyše môže používateľ využiť aj špeciálny RAW režim, ktorým sa dnes zväčša chvália len vlajkové smartfóny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom