Sú populárne a milujú ich milióny ľudí po celom svete, napriek tomu málokto vie odhaliť všetky ich detaily a fakty, ktoré sa za ich tvorbou skrývajú. Počas natáčania filmov totiž vzniknú mnohé bizarné a kuriózne situácie, až je ťažké uveriť, že sa skutočne stali.

Ak si si myslel, že vieš o svojich obľúbených filmov úplne všetko, rovno na to zabudni. Nasledujúci kvíz ti totiž prinesie doteraz nevídanú nálož informácii a zaujímavostí zo sveta najväčších hitov, o ktorých si doteraz ani netušil. Dokážeš však rozoznať, či sú len fikciou alebo ide o skutočný príbeh?

V roku 1994 sa kultová snímka Pulp Fiction uviedla pred celosvetovou premiérou len v troch krajinách, medzi ktorými bolo aj Slovensko

TMDB
Správne! Nesprávne!

Pred oficiálnou celosvetovou premiérou, ktorá prebehla 14. marca 1994 sa film premietal aj vo vybraných pár krajinách. Medzi šťastnou spoločnosťou sa ocitlo okrem Japonska, Južnej Kórey aj prekvapivo Slovensko.

Obrázok nahej Kate Winslet v Titanicu nakreslil sám oscarový režisér James Cameron

TMDB
Správne! Nesprávne!

Trochu škandalóznu kresbu polonahej Kate Winslet v Titanicu uhľom nenakreslil nikto iný ako samotný režisér James Cameron. Ak chcete, aby sa niečo urobilo správne, niekedy to jednoducho musíte urobiť sami.

Na tvorbu tajomného zeleného kódu vo filme Matrix tvorcovia použili slepeckého komparzistu, ktorý náhodne naťukal ikonický kód

TMDB
Správne! Nesprávne!

Komplexne vyzerajúce zelené číslice posúvajúce sa po obrazovke v Matrixe môžu vyzerať ako tajomný kód, no v skutočnosti to boli symboly z kuchárskej knihy sushi, ktorú naskenoval produkčný dizajnér filmu.

NASA využíva snímku Armageddon na výcvikový manažérsky program, aby zistila, či noví kandidáti dokážu odhaliť všetky vedecké chyby vo filme

TMDB
Správne! Nesprávne!

V Armageddone je toľko nepresností, že samotná NASA film využíva počas tréningu manažmentu, aby zistila, či účastníci dokážu identifikovať všetky chyby. Najvyšší zaznamenaný počet chýb bol 168.

Herec Sean Bean musel vždy pri natáčaní horských scén v prvom filme Pána prsteňov vyšliapať na miesto natáčania dve hodiny hore kopcom

TMDB/lotr.fandom/úprava redakcie
Správne! Nesprávne!

Herci sa pri natáčaní Pána prsteňov, ktoré prebiehalo prevažne na Novom Zélande, museli často presúvať na vzdialené miesta vrtuľníkom. Sean Bean (Boromir) sa lietania bál, takže keď sa natáčali scény ako Spoločenstvo prechádza cez zasnežené hory, každé ráno musel podniknúť dve hodiny stúpaním z úpätia hory na scénu blízko jej vrcholu. Posádka, ktorá letela hore helikoptérou, tak mohla vidieť ako Sean Bean kráča v brnení Boromira hore kopcom. Robil to však len vtedy, keď to bolo absolútne nevyhnutné.

Bill Paxton mal podľa pôvodného scenára filmu Na hrane zajtrajška zohrať kľúčovú úlohu na konci filmu. V priebehu natáčania však musel odísť na žiadosť Toma Cruisa, ktorý ho obvinil z urážky na cti kvôli jeho pôsobeniu v Scientológii

TMDB/YouTube/Screenshot/úprava redakcie
Správne! Nesprávne!

Bill Paxton je herec, ktorý si drží nezvyčajné prvenstvo. Jeho postavy totiž zomreli rukou hollywoodskych sci-fi zabijakov – Terminátora, Predátora a Votrelca. Počas natáčania Na hrane zajtrajška sa stal veľmi dobrým priateľom Toma Cruisa a režiséra Douga Limana a žiaden konflikt medzi nimi nikdy nevznikol, čo len podčiarkuje jeho mimoriadne obľúbenú povahu u kolegov. Bill Paxton, žiaľ, náš svet opustil veľmi skoro v dôsledku mŕtvice vo veku 61 rokov.

Špecialisti na vizuálne efekty dokázali vo filme Joker prvýkrát v histórii digitálne upraviť postavu herca tak, aby vyzeral ako kosť a koža. Joaquin Phoenix tak nemusel podstupovať drastickú diétu

TMDB/Warner Bros.
Správne! Nesprávne!

Joaquin Phoenix sa do role Jokera vžil celým telom. Pred nakrúcaním herec podstúpil rovnako drastickú diétu ako ďalšie herecké hviezdy v minulosti, či už to bol Matthew McConaughey alebo Christian Bale. Zaujímavosťou je, že všetci traja získali za svoje úlohy sošku Oscara.

Arnold Schwarzenegger si počas natáčania Terminátora omylom vyšiel do reštaurácie so značne znetvorenou tvárou ako súčasť make-upu vraždiaceho stroja

TMDB
Správne! Nesprávne!

Jedného popoludnia počas prestávky v natáčaní zašiel Arnold Schwarzenegger do reštaurácie v centre L.A. na obed a až príliš neskoro si uvedomil, že je stále nalíčený ako Terminátor – s chýbajúcim okom, odhalenou čeľustnou kosťou a spáleným mäsom.

Zvuky, ktoré Velociraptory vydávajú pri komunikácii v Jurskom parku, sú rovnaké aké vydávajú korytnačky pri sexe

TMDB
Správne! Nesprávne!

"Keby ľudia vedeli, odkiaľ pochádzajú zvuky v Jurskom parku, dostal by R-kový rating!" Gary Rydstrom, zvukový dizajnér pôvodného filmu z roku 1993, v rozhovore pre Vulture povedal: "Je to trochu trápne, ale keď dravce zo seba vydávajú zvuky, aby sa dorozumievali, je to korytnačka, ktorá má sex."

Brad Pitt sa v kultovom filme Sedem skutočne poranil a jeho scéna so zasadrovanou rukou v pôvodnom scenári nebola

TMDB/YouTube/Screenshot/Úprava redakcie
Správne! Nesprávne!

Brad Pitt (Mills) sa pri nakrúcaní naháňačky pošmykol, prerazil rukou sklenenú tabuľu a poranil si šľachu. V priebehu niekoľkých dní bol herec späť na pľaci, ale s rukou v sadre. Nebol to zásadný problém, pretože jeho postava sa naozaj mala podľa pôvodných plánov zraniť, len nie na ruke. Stačila však drobná úprava scenára.

Okrem digitálneho medveďa vo filme Revenant sa štáb stretol počas natáčania v kanadskej divočine aj so skutočným, ktorý dokonca zranil kameramana

TMDB
Správne! Nesprávne!

Revenant sa natáčal väčšinou v kanadskej divočine, kde reálne hrozilo nebezpečenstvo stretu s medveďom. Z tohto dôvodu bol najatý bezpečnostný koordinátor pre prípadný stret. Štáb nakoniec nemusel žiadny takýto incident riešiť a jediný kontakt s medveďom mal Leonardo DiCaprio, ako však bolo spomenuté, len s digitálnym.

Tom Hanks v minulosti bojoval so závislosťou od alkoholu. Režisér filmu Zachráňte vojaka Ryana Steven Spielberg mu dal ultimátum a každý deň musel na pľaci podstúpiť dychovú skúšku

TMDB/úprava redakcie
Správne! Nesprávne!

Tom Hanks v skutočnosti nikdy nemal problém s alkoholom. Kto však musel podstupovať každý deň natáčania krvný test bol Tom Sizemore, ktorý v tom čase bojoval so závislosťou od drog. Steven Spielberg mu dal ultimátum, ak čo i len raz neprejde testom, bude vyhodený a jeho scény budú prerobené s iným hercom.

Predtým, než sa odohrala legendárna bitka na Le Mans '66 medzi stajňou Ford a Ferrari, lietadlá vyrobené továrňou Ford počas druhej svetovej vojny zbombardovali fabriku Ferrari v Taliansku.

TMDB
Správne! Nesprávne!

Ford vyrábal počas 2. svetovej vojny lietadlá pre americkú armádu, Ferrari navrhovalo lietadlá pre taliansku armádu. Obidve krajiny stáli počas vojny na opačných stranách, čo vysvetľuje, že bombardéry vytvorené Fordom zbombardovali jednu z talianskych tovární, ktorá patrila Ferrari.

Leonardo DiCaprio počas jednej scény vo filme Divoký Django zaimprovizoval, keď si omylom namočil ruku do rajčinovej omáčky, ktorú následne rozotrel herečke Kerry Washington na tvár

TMDB/YouTube/Screenshot/úprava redakcie
Správne! Nesprávne!

Červená tekutina na DiCapriovej ruke bola v skutočnosti jeho vlastná krv. Počas natáčania scény vo filme Divoký Django si Leonardo DiCaprio nešťastnou náhodou rozrezal ruku, zachoval však chladnú hlavu a nakoniec krv utrel do tváre Kerry Washingtonovej.

V Turecku existuje mesto Batman, ktoré zažalovalo tvorcov Temného rytiera za použitie názvu ich mesta vo filme

TMDB
Správne! Nesprávne!

Zástupcovia juhovýchodného tureckého mesta Batman žalovali tvorcov Temného rytiera za použitie názvu ich mesta vo filme. Niektorí miestni sa dokonca domnievajú, že úspech filmu u nich viedol k zvýšeniu počtu vrážd a samovrážd a štúdio by im malo platiť.

Muammar al-Kaddáfí takmer rozpútal vojnový konflikt kvôli natáčaniu Star Wars

TMDB
Správne! Nesprávne!

Na vytvorenie známej púštnej planéty Tatooine vo svete Star Wars našiel režisér George Lucas dokonalé prostredie v Tunisku. Krajina má spoločnú hranicu s Líbyou, ktorej v tom čase vládol diktátor Muammar al-Kaddáfí. Tuniská vláda v jednom momente údajne dostala vyhrážky od neslávneho vodcu, hroziac vojenským zásahom, ak predstavitelia krajiny neodstránia vojenské vozidlo z líbyjských hraníc. V skutočnosti bolo toto obrovské „vojenské vozidlo“ Jawa Sandcrawler, fiktívne vesmírne vozidlo, ktoré sa nachádza aj na obrázku vyššie. Rekvizitu sa George Lucas neskôr rozhodol radšej presunúť inam.

Jack Nicholson neplánovane vytiahol počas natáčania filmu Departed na Leonarda DiCapria skutočnú zbraň

TMDB
Správne! Nesprávne!

Jack Nicholson mal údajne pocit, že pri rozhovore s Leonardom DiCapriom vo filme Departed nepôsobí jeho postava gangstra dosť hrozivo. Nasledujúci deň si na pľac vzal zbraň, ktorú pri nakrúcaní scény nečakane vytiahol, aby DiCapria vydesil. Okrem samotného DiCapria týmto krokom šokoval všetkých zo štábu, vrátane režiséra Martina Scorseseho. Leonardo sa vyjadril, že to bol jeden z najpamätihodnejších momentov v jeho hereckej kariére.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú