Pamätáš sa na časy legendárneho „hadíka“, ktorý kraľoval mobilným telefónom ešte pred Nokiou 3310? Alebo len hľadáš miesto, kde by si sa zábavnou formou mohol dozvedieť niekoľko zaujímavých faktov zameraných na históriu mobilných zariadení?

Zostavili sme kvíz pozostávajúci z desiatich otázok, ktoré sa dotýkajú najzásadnejších míľnikov histórie mobilných zariadení.

Ako si sa už mohol presvedčiť v našom minulom kvíze zameranom na staršie technológie vo všeobecnosti, aj v tomto prípade za každou otázkou čaká príjemné prekvapenie vo forme zaujímavé faktu úzko spätého s danou oblasťou.

Prvý mobilný telefón vo forme, v akej sme ho poznali, vynašli John F. Mitchell a Martin Cooper. Pre akú spoločnosť táto dvojica v tej dobe pracovala?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Prvý komerčne dostupný mobil niesol označenie DynaTAC 8000X. Prvý mobil od Motoroly ponúkol desaťhodinovú výdrž batérie a len 30 minút hovoru. Jeho cena bola nekompromisná, keďže po zohľadnení inflácie by si za takéto zariadenie dnes dal viac ako 10 000 dolárov.

Farebné displeje v mobiloch s približujúcim miléniom začali pomaly nahrádzať tradičnejšie, monochromatické panely. Ktorá spoločnosť ako prvá priniesla farebný displej do segmentu mobilov?

www.mobileemart.com
Správne! Nesprávne!

Siemens S10 priniesol farby do mobilných zariadení už v roku 1998. V tej dobe vlajková loď ponúkla manažérskemu segmentu zákazníkov prvý farebný displej pozostávajúci však len zo štyroch farieb, a to čiernej, zelenej, modrej a červenej. Farebné displeje ako si ich určite aj ty pamätáš tak nastúpili až po roku 2000.

Prvý iPhone bol jednoznačne jedným z najrevolučnejších zariadení v technologickom priemysle. Chýbali mu však kľúčové funkcionality, ktorými sa konkurencia už dávno pred rokom 2007 mohla pochváliť. Čo však z nasledujúcich možností prvý iPhone dokázal?

Screenshot/YouTube/PhoneDog
Správne! Nesprávne!

Apple počas vývoja prvého iPhonu niekoľkokrát zmenil dizajn a fungovanie zariadenia, len aby v roku 2007 ponúkol svetu prelomové zariadenie nevídaných rozmerov. Tapety sa však meniť nedali, na kopírovanie textu sme si ešte niekoľko rokov museli počkať, nevedeli sme ani natáčať videá a hudbou budúcnosti bola rovnako aj v podstate rozbehnutá podpora 3G siete.

Za viac ako tridsaťročnú históriu sa celosvetovo predali stovky miliónov kusov mobilných zariadení. Aký je vôbec najpredávanejší do dnešného dňa?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Najviac predávaným telefónom všetkých čias je Nokia 1100, ktorej sa od roku 2003 predalo viac ako 250 miliónov kusov. Druhým najpredávanejším mobilom je tak nepriamy nástupca, Nokia 1110, ktorej sa predalo o čosi menej, no počet odhadovaných kusov sa pohybuje rovnako na úrovni štvrť miliardy predaných jednotiek. Trojicu uzatvára iPhone 6, ktorého sa do dnešného dňa predalo 220 miliónov kusov.

Dnes je 4G sieť už rozšíreným štandardom, ktorú začína nahrádzať 5G, no v roku 2010 išlo o revolúciu. Ktorý bol prvý smartfón s podporou 4G?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Podobne ako tomu je v dnešnej dobe, tak aj pred desiatimi rokmi sme si dokázali zaobstarať smartfóny vydávané vo verziách s podporou 4G a bez nej. HTC Evo 4G bola samozrejme tou drahšou verziou, podporujúcou na tú dobu extrémnu prenosovú rýchlosť, ktorá v porovnaní s minulou generáciou dokázala byť až tridsaťnásobné vyššia.

Ktorý „véčkový“ telefón je dodnes najpredávanejší? Hlavnou prednosťou je jeho nadčasový dizajn, ktorý sa pre značku stal ikonický.

Screenshot/YouTube/V Team News
Správne! Nesprávne!

Trendová ikona, ktorá koncom minulého roka zažila znovuzrodenie s modernejšími vnútornosťami patrí medzi najštýlovejšie telefóny všetkých čias. Najúspešnejšia z tejto línie je rozhodne Motorola RAZR V3, keďže od roku 2004 predala viac ako 130 miliónov kusov.

Niet pochýb, že jedným z najpopulárnejších mobilných telefónov všetkých čias je Nokia 3310. Aký model od tejto fínskej firmy je však považovaný za jeho priameho predchodcu?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Zatiaľ čo Nokia 3310 sa tvárila ako telefón pre širokú verejnosť, čo umocňovala aj možnosť jednoduchej výmeny krytov, model spred roka plnil skôr funkciu manažérskeho elegána vyššej strednej triedy. Paradoxom tak je, že menej známy model, Nokia 3210, predal zhruba o 35 miliónov kusov viac ako legendárna 3310.

Nokia 3310 mala v sebe zabudovanú legendárnu hru. Dokážeš si spomenúť na jej názov? Tento telefón bol rovnako prvým zariadením, kde sa tento titul objavil.

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Legendárny hadík je už od nepamäti spätý s telefónmi značky Nokia. Prvýkrát sa na telefóne fínskeho výrobcu objavil v roku 1998 s modelom Nokia 6110. Ešte legendárnejšou hrou, ktorá si odbila premiéru spolu s Nokiou 3310, je podstatne komplikovanejšia strieľačka Space Impact. Tá aj dekádu po prvotnom vydaní stála verne po boku Nokie, a to prvým dielom prevedeným do 3D, Space Impact: Meteor Shield pre Noku N97.

Nokia sa na začiatku tisícročia pokúsila vstúpiť aj na konzolový trh. Ako sa nazýval hybrid mobilu a hernej konzoly doteraz patriaci medzi najtragickejšie produkty ako videoherného, tak aj mobilného sveta?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

N-Gage dobre fungoval na papieri, no jeho prevedenie tento herne orientovaný model poslalo takmer okamžite do hrobu. Telefón nefungoval ani ako komunikačné zariadenia a už vôbec nie ako herná konzola. Vo väčšine prípadov totiž išlo o extrémne škaredé, predražené a nehrateľné konverzie herných sérií, preslávených na PC alebo konzolách.

Ktorý mobil bol ako prvý schopný posielať e-maily a fax, disponoval kalendárom a schopnosťou plánovania schôdzok? Vďaka týmto schopnostiam je tento model korunovaný za prvý smart telefón vôbec.

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Korene výrazu smartfón vďaka spoločnosti IMB siahajú až do roku 1992, kedy bol tento osobný asistent skonštruovaný. SPC išlo do predaja až o dva roky neskôr a za rok na trhu si našiel domov v 50 000 domácnostiach. Medzi ďalšie prelomové funkcionality vreckového počítača tak patrila kalkulačka alebo dotykový displej, vďaka čomu si majiteľ mohol zapisovať ručne písané poznámky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú