KVÍZ: Dávka nostalgie a náročné otázky. Tento test odhalí, či Slováci poznajú históriu internetu
Už sme ťa otestovali vo viacerých oblastiach technologickej histórie. Nerobilo ti problém odpovedať na otázky orientované na dejiny mobilného hardvéru, rovnako si sa vysporiadal s počítačovým hardvérom a softvérom a okúsil si aj nostalgické čaro hernej série Need For Speed či GTA.
Skús teda otestovať svoje vedomosti aj v kvíze zameranom na kľúčové míľniky moderného internetu, kde sme nezabudli ani na hlavné momenty v podobe histórie dnes už ikonických internetových portálov.
Prvá doména bola zaregistrovaná v roku 1985. O akú adresu sa jednalo?
Spoločnosť Symbolics sa v 80. rokoch vyznačovala svojim rýchlym napredovaním v odvetví informačných technológií. Firma ponúkla prvú, komerčne dostupnú pracovnú stanicu Lisp Machines, postavenú na programovacom jazyku Lisp. Symbolics sa do histórie zapísala ako jedna z popredných softvérových spoločnosti, ktorej práca z prelomu 80. a 90 rokov položila mnoho základov moderného fungovania softvéru a zároveň založila prvú .com doménu. Doména symbolics.com je funkčná do dnešného dňa, čo ju stavia do pozície nielen najstaršej, ale aj najdlhšie fungujúcej domény.
Vedel by si si predstaviť tvoje denné surfovanie internetom bez navštívenia YouTube? Dokážeš si spomenúť, v ktorom roku bolo pridané prvé video na tejto službe?
Historický prvé video na YouTube nesie pomenovanie Me at the zoo. Na videu je spoluzakladateľ videa Jawed Karim a aj napriek obsahovej strohosti videa ma ku dňu písania týchto riadkov cez 107 miliónov pozretí. Jawed tak 24. apríla 2005 naznačil smer, akým sa bude konzumácia video obsahu na internete uberať.
História vyhľadávacieho nástroja Google siaha až do roku 2006. Vieš, ako sa volal jeho predchodca, na ktorého princípoch vzrástol samotný Google?
Zatiaľ čo Google uzrel svetlo sveta v roku 1998, jeho zakladatelia Larry Page a Sergei Brin položili princípy vyhľadávania naprieč celým internetom už v roku 1996 pod značkou BackRub. Pomenovanie je odvodené od vyhľadávacej techniky, založenej na analýze spätných adries. BackRub sa neustále rozširoval a medzi stanfordskými študentmi získal prezývku googol, čo predstavuje číslo jeden so stovkou núl za ním.
Internet v podobe, v akej ho poznáme dnes sa začal formovať na prelome 80. a 90. rokov. Sieť na zdieľanie informácií na diaľku však fungovala už predtým. Aké bolo primárne využitie internetu pred masívnym rozšírením koncom 80. rokov?
Internet pred 90. rokmi fungoval primárne najmä na výmenu informácií vládnej povahy medzi štátmi a neskôr k nemu získali prístup aj vybrané univerzity. V podstate, všetok prietok informácií bol kontrolovaný programom National Science Foundation Network (NSFN), ktorý však v roku 1991 poľavil a sprístupnil vstup do siete komerčným internetovým poskytovateľom.
Súbor komunikačných protokolov TCP/IP do dnešného dňa patrí medzi základné kamene moderného internetu. Ktorá spoločnosť sa v najväčšej miere podieľala na jej vývoji.
Vývoj v 70. rokoch viedla dvojica Vint Cerf a Bob Kahn, vtedy pracujúci v Agentúre pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA). Aj keď dvojica vedcov je považovaná za otcov internetu, protokol získal na popularite až v roku vďaka Barrymu Applemanovi z IBM. Jeho cieľom bolo rozšíriť TCP/IP produkty naprieč väčšou časťou spoločnosti IBM, čo sa mu aj patrične podarilo a následne všetky popredné korporácie tej doby implementovali protokol TCP/IP do svojich systémov.
Facebook vznikol v roku 2004 ako komplexný komunikačný nástroj, určený najmä na výmenu informácií medzi študentmi amerických univerzít. Koľko rokov trvalo spoločnosti expandovať celosvetovo medzi bežných užívateľov?
Legendárny príbeh Marka Zuckerberga a jeho expanzie Facebooku už rozhodne poznáš. Sociálna sieť vznikla prvotne ako priamočiara elektrizovaná verzia databázy študentov Harvardu, kde kľúčovú rolu zohrávali práve ich fotky. Po viac ako mesiaci fungovania striktne len v rámci Harvardu sa sociálna sieť rozšírila aj na ostatné univerzity. V roku 2005 sa začali k službe pripájať aj väčšie spoločnosti ako Apple Inc. alebo Microsoft, len aby v máji roku 2006 služba expandovala do celého sveta pre užívateľov s vekom nad 13 rokov.
Súbor štandardov Wi-Fi dnes už neodmysliteľne patrí k našim životom. Kto je považovaný za "otca" tejto technológie?
Vic Hayes zasvätil celé 90. roky definovaniu bezdrôtových štandardov IEEE 802.11, preslávených širokej verejnosti najmä ako zásadnú súčasť protokolu Wi-Fi. Zatiaľ čo Holandsko je považované za krajinu technologického vzniku taktejto bezdrôtovej komunikácie, Kalifornia a konkrétne Apple sa vo veľkej miere podpísalo na komunikovaní technológie verejnosti. Prvý laptop so zabudovanou Wi-Fi technológiou bol predstavený na MacWorld konferencii v roku 1999, kedy Jobs s hrdosťou odprezentoval iBook za neustáleho pochodu po javisku bez jediného náznaku straty signálu.
Vieš, aký deň sa vytvorila prvá stránka v rámci globálnej knižnice Wikipedia?
Prvá zmienka o možnosti digitálnej online encyklopédie siaha až do roku 1993. Pôvodný koncept o úplne otvorenej knižnici však pristál na stole až v decembri 2000. Richard Stallman predstavil myšlienku, že obsah v takejto knižnici by nemal byť kontrolovaný žiadnou centrálnou organizáciou, ako tomu bolo v prípade dobovej konkurencie. Ako už vieš, prvý záznam na Wikipedii bol vykonaný v januári 2001 a to len dva dni po založení jej domény. Dnes má táto encyklopédia okolo 117 miliónov unikátnych návštevníkov mesačne, čo ju umiestnilo na deviatu priečku najpopulárnejších webových lokalít.
Prvý nákup skrz internet v podobe, v akej ho poznáme dnes, prebehol v roku 1994. Čo bolo predmetom, ktorý sa ako prvý predal vďaka internetu?
Aj keď transakcii z augustu 1994 predchádzalo hneď niekoľko elektronických obchodov skrz služby ako bol Videotex, za, dnes už tradičnému nakupovaniu online, môžeme ďakovať Danovi Kohnovi, zakladateľovi platformy NetMarket. Ten predal svojmu priateľovi vo Philadelphii Stingovo CD Ten Summoner’s Tales za 12,48 dolárov bez poštovného. Platba sa stiahla z kreditnej karty, ktorá bola zabezpečená, na tú dobu prelomovým, kryptujúcim softvérom.
Aj keď to znie neuveriteľne, existovala doba, kedy sa na internetové lokality pristupovalo skrz špecifické hyperlinky. Revolúcia nastala až v roku 1991 s príchodom prvého internetového prehliadača. Ako sa tento program volal?
WorldWideWeb bol predstavený vo februári 1991 Timom Berners-Leem. Jeho najväčším plusom bolo, vedľa vtedy rozšíreným protokolom prenosu súborov (FTP) aj uvedenie hypertextového prenosového protokolu (HTTP), kedy konečný používateľ prehliadača mohol prechádzať medzi jednotlivými stránkami skrz hypertextové odkazy ukryté za obrázkami alebo textami. Neskôr bol prehliadač WorldWideWeb premenovaný na Nexus kvôli príznačnej zameniteľnosti.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Odveká záhada Stonehenge môže byť vyriešená. Vedci sú na stope úplne novej teórii
Armádu Slovenska môže položiť jediný útok. Keby nás niekto hackol, nastala by katastrofa
Vedci zlomili zákony biológie. Vytvorili umelú bunku, ktorá sa hýbe ako živá
Jazdí skvelo, nabíja extrémne rýchlo. Nová Kia je „raketa” na kolesách, ale čo z toho, keď sa do nej nezmestíš
Napätie, strach a legendárni Xenomorfovia. Vesmírna nočná mora opäť ožije v modernej podobe
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Parkinson zrejme nezačína v mozgu. Vedci objavili prekvapivý orgán, kde sa choroba môže spustiť
Slovensko pod náporom búrok: Supercely, vietor 85 km/h a krúpy. Výstrahy 2. stupňa platia pre tieto okresy
Skupina Slovákov má nárok na týždeň voľna navyše. Mnohí o tom netušia, tieto podmienky musíš splniť
Elon Musk „vypol“ Starlink počas veľkej ukrajinskej ofenzívy proti Rusku, odhalila investigatíva
KVÍZ: 90 % Slovákov netuší, koľkokrát bol Fico premiérom. Dokáž, že si správny národniar a poznáš historické míľniky
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom hrozí pokuta 5800 €. Tento zlozvyk za volantom ťa vyjde poriadne draho
- Veľký zvrat vo vojne: Ukrajina dostane zákernú zbraň, ktorá zničí Rusov v okruhu 2 000 m²
- Spaľováky ešte nekončia. EÚ chystá „palivo budúcnosti“, Slováci však riskujú poškodenie motora
- Zem sa točí čoraz rýchlejšie, vedci našli kontroverzné riešenie. Zvažujú krok, aký ešte nikdy nespravili
- Rusko začne tvrdo trestať používanie kryptomien. Putin ich pritom využíva na obchádzanie sankcií
-
- Slováci sa zamilovali. Tieto pneumatiky sú absolútnym hitom, vodiči rozmýšľajú logicky
- Európa má konečne plán. Našla svoju tajnú zbraň, Nórsko a Grónsko nám pomôžu k sebestačnosti
- Nasadili vrták s extrémnym výkonom. Čína buduje najväčší tunel sveta, razí ho rekordnou rýchlosťou
- Najprekliatejší film histórie? Tragédia, pri ktorej zomreli dve deti a hercovi odťalo hlavu, šokuje dodnes
- Staroveký sen alchymikov sa stane realitou v 21. storočí. Firma chce vyrábať zlato z neuveriteľného prvku
-
- Prekvapivé zistenia vedcov: Obľúbený nápoj Slovákov obsahuje neviditeľnú hrozbu, o ktorej sme doteraz netušili
- Rusko vyľakalo celý Západ. Multifunkčnou superzbraňou chce dobyť prekvapivú časť sveta
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Elektrický Volkswagen prešiel 160 000 kilometrov. To, čo sa stalo s jeho batériou, prekvapilo odborníkov
- Európska únia opäť zaťala do živého. Chystá návrh, ktorý prinúti časť ľudí kupovať len elektromobily
Európska raketa, ktorá bude strážiť Zem, vyletela do kozmu. Jej misia je kľúčová pre budúcnosť planéty
Slovensko čaká solárny megaprojekt. Chcú postaviť obrovské elektrárne, majú dodať energiu tisícom domácností
Predaj elektromobilov vo svete prudko stúpol. Čína vedie elektrické preteky, Európa naberá dych
Zelenskyj oznámil prekvapivý plán. Ukrajina chce produkovať tieto zariadenia ako na bežiacom páse
Slováci stále platia zbytočné poplatky. Tento trik od banky ti ušetrí peniaze na dovolenke
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP