Pokiaľ k operačnému systému Windows zasadáš na dennej báze, určite poznáš aspoň zlomok z nasledujúceho výberu programov. Jednotlivé programy sme vyberali na základe ich relevantnosti v histórii, ale aj z hľadiska nostalgie.

Ak si naše minulé kvízy prehliadol, vedz, že aj v tomto prípade ťa pri nesprávnej odpovedí čaká zaujímavý fakt. V prípade, že sa ti naše technologické kvízy páčia, otestuj sa aj v oblasti hardvéru, respektíve v kvíze zameranom len na Windows a jeho tajné zákutia.

Na obrázku nižšie je jeden zo základných programov pre spúšťanie audiovizuálnych súborov. Ako sa táto legenda nazýva?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Media Player Classic v dobách pred VLC figuroval ako všestranná alternatíva implementovaného prehrávača Windows Media Player. Aj napriek jednoduchému a pre niekoho možno obstarožnému vizuálu skrýval pod kapotou zabudované kodeky, čo kedysi nebolo štandardom. Odkaz pre hráča žije aj naďalej skrz nemalú základňu oddaných nadšencov.

Programy na hľadanie hudby zažili boom najmä v prvých rokoch nového tisícročia. U nás bol jedným z najrozšírenejších nástrojov ten na obrázku. Ako sa tento program na hľadanie na sťahovanie MP3 volá?

www.standaloneinstaller.com (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Napster na prelome tisícročia zaznamenal celosvetový úspech. Išlo totiž o najjednoduchší spôsob zdieľania multimediálnych súborov skrz P2P štandard. V komunite nadšencov sa však využíval najmä na zdieľanie hudby, primárne na vtedy prelomové MP3 súbory. Napster ale narazil na problémy s autorskými právami, kedy však jeho odkaz aj naďalej pretrvával skrz bezduché kopírky. U nás najznámejšou je práve BearShare, vyobrazený na obrázku.

Windows sa dlhé roky vyznačoval poskytovaním dedikovaných nástrojov pre tvorcov už v základe operačného systému. Poznáš prostredie programu na snímke?

Pinterest (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Microsoft bol kedysi veľkorysý a ponúkal svojim používateľom už v základe nástroj na editáciu videí, no v žiadnom prípade sa ale nejednalo o komplexný program hodný profesionálneho prístupu. Windows Movie Maker skončil oficiálnu dráhu v roku 2017 a v rámci balíka operačného systému bol dodávaný až do iterácie Vista, keďže k Windows 7 ho Microsoft ponúkal už na dodatočné stiahnutie, pod názvom Windows Live Movie Maker.

Na snímke je legenda v oblasti napaľovania diskov, ktorá v istej podobe funguje dodnes. O aký program sa jedná?

FonTech
Správne! Nesprávne!

S nástupom diskových médií stúpala popularita aj napaľovacích softvérov. Priebojníkom medzi nimi je bezpochyby Nero, ktorý si za tie roky v ringu medzi konkurenciou vydobyl bezprecedentné miesto najvšestrannejšej voľby. Dnes pod značkou Nero nájdeš mnoho nástrojov z každého kúta technologického sveta, ktoré mu zabezpečujú relevantnosť aj v dobe, kedy kompaktné disky nájdeš na policiach obchodov len zriedka.

Aj keď technologický svet ponúkol mnoho alternatív, nástroj vyobrazený nižšie si dlhé roky drží exkluzívne postavenie. Ako sa táto „pravá ruka“ kreatívcov nazýva?

www.cybernetnews.com (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Vedel si, že prvá verzia stabilného Photoshopu vyšla už v roku 1990? Na obrázku môžeš vidieť jeho jedenástu inštanciu, nesúcu kódové označenie Stonehenge zo septembra 2008. Aj keď je Photoshop momentálne najrozšírenejším grafickým programom v technologickom biznise, jeho prvá verzia vyšla exkluzívne pre zariadenia Apple.

Snímka nižšie vyvoláva kopu nostalgických spomienok. Ako sa tento legendárny prehrávač (v prvom rade hudby) volá?

YouTube/Trinetbiz/Screenshot (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Jestvuje len málo programov v histórii Windowsu, ktoré by boli tak rozšírené ako Winamp. Na jeho popularite sa podpísala najmä jednoduchosť používania, ktorá na druhej strane ponúkala v útrobách široké možnosti nastavení. Ani legendárne skiny však obľúbený prehrávač hudby nezachránili pred pokrokom, ktorý v tomto prípade predstavujú streamovacie služby ako Spotify či Apple Music.

Poznáš program, kedysi primárne používaný ako virtualizačný nástroj obrazov diskov? Jeho prostredie vyzerá takto:

Daemon Tools (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

U nás fungovali dva tábory pirátov. Tí, ktorí obrazy viacerých diskov uložených na jednom veľkoformátovom médiu, spravidla DVD, otvárali cez Alcohol 120% a tí, ktorí sa spoliehali na Daemon Tools. Oba nástroje fungujú doteraz, kedy je však už dávno ich základňa nástrojov rozšírená o vymoženosti, ktoré s otváraním obrazov diskov nie sú zlučiteľné. Základnou funkcionalitou disponujú však aj naďalej.

Nižšie na obrázku je jeden z najjednoduchších nástrojov na uhádnutie v rámci tohto kvízu. V počítači ho máš s veľkou pravdepodobnosťou nainštalovaný aj ty. O aký program ide?

YouTube/DCP Web Designers/Screenshot (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Existujú medzi nami používatelia, ktorí si aj v dnešnej dobe nedokážu predstaviť používanie Windowsu bez Total Commandera. Ten si už niekoľko dekád drží identický dizajn, konštantne obohacovaný o nové funkcionality. Program sa v praxi využíva predovšetkým na správu členitej hierarchie priečinkov, alebo ako prostriedok na pripájanie vzdialených serverov prostredníctvom protokolu FTP.

Program na obrázku si už dlhé roky nachádza využitie najmä u programátorov. Ako sa tento, v každom smere všestranný editor textu, nazýva?

Wikipédia (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Notepad++ je jednou z prvých volieb programátorov, hľadajúcich funkčne komplexný, no vizuálne známy nástroj pre úpravu kódov. Textový editor je pritom voľne dostupný výhradne v prostredí Windowsu. Medzi jeho najväčšie výhody tak patrí všestrannosť, možnosť kompletnej úpravy používateľského prostredia a podpora väčšiny najpoužívanejších jazykov.

Bohatý, no na hardvér nenáročný grafický program so všetkými základnými funkciami, ktoré bežný používateľ potrebuje na dennej báze. Spomenieš si ešte na školské časy, kedy si bol nútený tento nástroj využívať?

Wikipédia (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Grafický editor obrázkov, IrfanView, patrí medzi najlepšie voľby v pomere náročnosti na hardvér a výslednej všestrannosť. V niekoľkým megabajtoch totiž skrýva široké možnosti konvertovania a upravovania obrázkov, s podporou obrovskej základne formátov. Fanúšikovia neustále vyvíjajú nové pluginy, ktoré síce pridávajú niekoľko kilobajtov na veľkosti, no pre žiaden systém dneška nepredstavujú zásadnú hrozbu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú