Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zvládol si náš kvíz orientovaný na históriu mobilov? Potom si určite spomínaš na dobu pred inteligentnými telefónmi, kedy hry pre tieto zariadenia nevyžadovali neustále pripojenie k internetu a výraz mikrotransakcie neexistoval.

Nasledujúci kvíz je zameraný na nostalgické Java hry, ktoré nás aj napriek grafickej a hernej jednoduchosti dokázali zabaviť na dlhé hodiny. V kvíze nájdeš otázky týkajúce sa najhranejších, najúspešnejších a v našich končinách najznámejších mobilných hier, dominujúcich dobe tlačidlových telefónov s farebnými displejmi.

Ako si sa už mohol dozvedieť v minulých kvízoch (sústreďujúcich sa napríklad na sériu Assassin’s Creed či históriu internetu), každú odpoveď sprevádza aj podrobný popis, vďaka ktorému sa dozvieš menej známe, no o to zaujímavejšie fakty.

V časoch mobilov Nokia 6300 alebo Sony Ericsson K810i bola jednou z najznámejších hier u nás kópia legendárnej Elasto Manie. Ako presne sa tento mobilný titul s jednoduchou grafikou volal?

Screeshot/YouTube/Alex Kendama
Správne! Nesprávne!

Gravity Defied je takmer identická kopírka legendárnej série Elasto Mania. Hlavnou úlohou hráča bolo prejsť graficky primitívnymi levelmi na jednej z motoriek, ktoré sa odlišovali rýchlosťou a náročnosťou manévrovania. Veľkú úlohu v prípade mobilnej hry z roku 2004 zohrala aj obrovská fanúšikovská základňa, vytvárajúca stále zložitejšie a zábavnejšie úrovne.

Dnes už nesmierne úspešná séria akčných hier, Gangstar, začala svoju kariéru ako 2D kópia Grand Theft Auto pre tlačidlové mobily. Do akého mesta bol zasadený prvý diel z roku 2006, podľa ktorého sa hra volala?

Screeshot/YouTube/Mister Rysgar
Správne! Nesprávne!

Sága videohier Gangstar dnes už patrí medzi etalón zábavy a najmä technologického pokroku mobilných hier, kedy sú posledné zárezy v sérii graficky nerozoznateľné od väčších súrodencov, reprezentujúcich mestskú akciu na konzolách a počítačoch. Tento klon GTA však začal svoju púť už v roku 2006, a to ako akcia pre dospelých s dôrazom na kradnutie automobilov z pohľadu vtáčej perspektívy, čiže presne tak, ako prvé dva diely majstrovského diela od Rockstar Games.

Popredným žánrom na tlačidlových telefónoch boli rôznorodé športové hry, reprezentované jednou špecifickou sériou. Tá pokrývala športy ako plážový volejbal, beh alebo zbierky minihier vo forme letných a zimných olympijských hier a jej poznávacím znakom bola stále tá istá ústredná postava športovca. Ako sa séria volala?

Screeshot/YouTube/По ту сторону реальности
Správne! Nesprávne!

Tituly Playman patria medzi najpamätnejšie zážitky mobilného hrania pred rokom 2010. Séria sa vyznačovala zjednodušeným prístupom k početným športom ako lyžovanie, plávanie, futbal a mnohým ďalším, kde jednotlivé úkony sa vykonávali špecifickými kombináciami klávesov, vyžadujúcim plné hráčovo sústredenie. Obrovskú popularitu týmto hrám zabezpečila najmä všadeprítomná priamočiarosť a jednoduchosť.

Dnes už etablovaná značka pretekárskych hier, séria Asphalt, začala na mobiloch v roku 2004. S ktorým dielom sa séria prvýkrát dočkala 3D grafiky?

Gameloft
Správne! Nesprávne!

Mnohým sa značka mobilných pretekov Asphalt zaryla do pamäte svojou agresívnou arkádovou hrateľnosťou, jednoduchou, no vynikajúcou hudbou a na tú dobu tradičnou 2D grafikou. Málokto však vie, že mimo graficky nenáročných mobilných titulov disponoval 3D grafikou už prvý diel. Vylepšená verzia Asphalt Urban GT vyšla v roku 2004 pre Nintendo DS a Nokiu N-Gage.

Séria The Sims patrí medzi najhranejšie tituly všetkých čias. Mobilné verzie sa však u širokej verejnosti ujali až s príchodom dotykových zariadení s vyšším výkonom. Ako sa volala jednoduchšia kopírka tejto série pre Java zariadenia, ktorá patrila medzi najpopulárnejšie mobilné hry tej doby?

Screeshot/YouTube/SegaSonicStuff
Správne! Nesprávne!

Tlačidlové mobilné zariadenia v dobách ich najväčšej slávy okupovala práve séria pomenovávaná po svetových mestách s dodatkom Nights. Prvý diel vyšiel už v roku 2008 a priniesol na drobné obrazovky zážitok podobný svetovo známym hrám štúdia Maxis. V porovnaní s hrami The Sims, tituly New York Nights, Miami Nights a mnohé ďalšie sa sústredili na nadväzovanie sociálnych vzťahov, často v nočných kluboch. Séria však nenasledovala vzorec ostatných Java hier a vylepšenej podoby pre dotykové smartfóny sa nedočkala.

Ako sa nazýva najpopulárnejšie štúdio založené v roku 1999, ktoré sa už od svojho vzniku sústredilo na vydávanie mobilných hier a vo svojom portfóliu má herné série ako spomínaný Gangstar či Asphalt?

Twitter
Správne! Nesprávne!

Gameloft je herná spoločnosť založená koncom roka 1999 jedným z piatich zakladateľov Ubisoftu, Michelom Guillemotom. Ku dnešnému dňu Gameloft spolupracuje s 19 štúdiami po celom svete a má viac ako 4600 zamestnancov. Počas svojej životnosti nám spoločnosť nepriniesla len nezabudnuteľné mobilné hry, ale aj početné porty hier z veľkých konzol pre handheldy Nintendo DS a 3DS, či PlayStation Portable a Vita.

Aký herný žáner zastupovali mobilné podoby hier DOOM alebo Wolfenstein?

doom.fandom.com
Správne! Nesprávne!

Zatiaľ čo hry štúdia id Software na počítačoch dvíhali kvôli brutalite zo stoličiek nejedného hráča, ich prvotné mobilné verzie dávkovali hrateľnosť podstatne pomalším a premyslenejším tempom. Voľný pohyb po mape v prípade hier DOOM a Wolfenstein vystriedalo obmedzené presúvanie po štvorcovej mape, súboje prebiehali ťahovo a hráč si dokonca vylepšoval postavu skrz jednoduché RPG prvky.

Bounce je legendárna plošinovka so skákacou guľou v hlavnej úlohe, ktorá neodmysliteľne patrí k mobilom značky Nokia. Na ktorom modeli debutovala táto ikonická zábavka?

APKPure
Správne! Nesprávne!

Úlohou mobilnej série Bounce, kedysi exkluzívnej pre mobilné zariadenia od Nokie, bolo s príchodom farebných displejov nahradiť vtedajšieho šampióna mobilného hrania, legendárneho hadíka. Hra uspela na plnej čiare, keďže jednoduchej hrateľnosti s cieľom prechádzania vybranými obručami sa v prvých rokoch nového tisícročia nevyrovnalo takmer nič.

Ktorá z nasledujúcich populárnych herných značiek sa nedočkala vlastnej verzie pre staršie mobily?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Existuje len malé percento herných sérií známych z konzol či počítačov, ktoré sa nedočkali svojej okresanej verzie pre mobilné zariadenia s tlačidlami. Medzi najpopulárnejšie série, tešiace sa obrovskej obľube aj na malých displejoch, patria hry Splinter Cell alebo Prince of Persia, ktoré vo väčšine prípadov sprevádzali vydanie „väčších súrodencov“. Jednou z mála sérií bez mobilnej verzie bola práve sága GTA, ktorej miesto hrdo obsadily hry Gangstar. Prvou GTA hrou na mobiloch bol až iOS port Chinatown Wars z Nintenda DS v roku 2010.

Doba pred rokom 2010 sa niesla v duchu hudobných videohier. Na konzolách vtedy kraľovali najmä dve značky, a to Guitar Hero a Rock Band. Ako sa však volal klon, vyvíjaný primárne pre mobilné zariadenia?

Screeshot/YouTube/Jumpers 1998
Správne! Nesprávne!

Aj keď sa na mobilných zariadeniach objavilo hneď niekoľko zjednodušených verzií hier Guitar Hero, popularitou ich vo väčšine prípadov zatienila práve dvojica hier Guitar Rock Tour. Prvý diel bol dokonca predinštalovaný na niektorých zariadeniach Sony Ericsoon a Nokia, čo zavážilo na popularite značky v nemalej miere. Tvojou úlohou v týchto hrách bolo stláčať tlačidlá v tempe diktovanom na displeji, čím si imitoval hranie na gitare. Prvý diel disponoval 17 licencovanými skladbami, medzi ktorými sa našli kúsky od velikánov žánru ako Scorpions, Nirvana či Deep Purple.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú