Herná séria Assassin’s Creed patrí dnes už medzi najetablovanejšie značky trhu. Sága sa môže pochváliť 11 regulárnymi časťami a desiatkami príbehových odbočiek, ktoré v hutnej väčšine predávali milióny kusov po celom svete.

Ak sa medzi fanúšikov série radíš aj ty, nasledujúce otázky zamerané na históriu série, menej známe fakty, ale aj príbehové drobnosti by ti problém rozhodne robiť nemali.

Ak si náhodou prehliadol naše predchádzajúce herné kvízy sústreďujúce sa na sériu GTA alebo Need For Speed, určite neváhaj a otestuj sa aj tam a už spravidla sa dozvieš veľa (možno) nepoznaných faktov.

Prvý Assassin's Creed uzrel svetlo sveta už v roku 2007. Hra sa v tej dobe mohla pochváliť obrovským otvoreným svetom a prelomovým systémom prekonávania prekážok, čo sa stalo pre sériu ikonickým prvkom hrateľnosti. Zo základov akej hry však vzišla myšlienka hry s templármi a parkourom?

Ubisoft
Správne! Nesprávne!

Ubisoft sa ešte pred úplným vydaním posledného dielu trilógie Sands of Time začal zaujímať o ďalšie pokračovanie princovho príbehu. To sa malo volať Prince of Persia: Assassin a hlavnou postavou mal byť asasín v postavení osobného strážcu Princa. Autori už vtedy rozmýšľali nad zakomponovaním Animusu, ktorý by podobne ako piesok v trilógii Sands of Time dokázal ohýbať čas.

Fanúšikovia si dlhé roky priali filmové spracovanie ich obľúbenej hernej série, ktoré dostali v roku 2016 a aj napriek jeho priemerným hodnoteniam, sa filmu komerčne darilo. Kto si strihol hlavnú postavu Calluma Lyncha, objavujúceho svoju minulosť?

www.themoviedb.org
Správne! Nesprávne!

Film síce neuspokojil potreby všetkých, no ako jednorazová oddychovka fungoval dostatočne. Pri volení hlavnej postavy príbehu mimochodom padla reč aj na zakomponovanie Desmonda Milesa, známeho z moderného obdobia prvých hier série, no nakoniec sa autori rozhodli pre úplne novú príbehovú linku s Calom Lynchom, ktorému ako už vieme, prepožičal zovňajšok Fassbender .

Séria Assassin's Creed sa môže pochváliť mnohými ikonickými hrdinami. Posledný diel dokonca ponúkol voľbu zahrať si za muža alebo ženu, kedy najmä ženská hrdinka nebola predtým v sérii štandardom. Vieš, ktorý diel ako prvý postavil do úlohy hlavnej postavy ženskú protagonistku?

Ubisoft
Správne! Nesprávne!

Zatiaľ čo nový diel s podtitulom Odyssey ti hneď na začiatku ponúkne voľbu medzi súrodencami Alexiosom a Kassandrou, ostatné diely ťa vo väčšine prípadov rovno prevtelili do mužského hrdinu. Zmena nastala až s dielom Liberation, ktorý pôvodne vyšiel exkluzívne na konzolu PlayStation Vita, ako príbehové doplnenie udalostí Assassin's Creed III. Ďalším zlomom v sérii bol diel Syndicate z roku 2015, ktorý sa vyznačoval zakomponovaním dvojčiat Jacoba a Evie Frye, účinkujúcich v príbehu zároveň.

Pôvodná príbehová linka Assassin’s Creed hier sa sústredí na pátranie po predkoch Desmonda Milesa, ktorý je hlavnou postavou modernej dejovej linky hneď niekoľkých hier. V ktorej časti si si za Desmonda zahral poslednýkrát?

Reddit
Správne! Nesprávne!

Tretia regulárna časť série nás preniesla do obdobia americkej občianskej vojny. Diel bol u fanúšikov prijatý vcelku vlažne, na čom sa podpísal najmä nesympatický hlavný hrdina Connor a v určitých momentoch až prílišný dôraz na modernú príbehovú linku. Práve v nej sa Desmond dozvedá tragické tajomstvo o budúcnosti ľudstva, ktorému môže predísť len svojou obetou. To autorom rozviazalo ruky v ďalšom budovaní príbehu modernej linky, ktorá sa s dielom Black Flag uberá diametrálne odlišným smerom, ako tomu je u predchodcov.

Druhý diel z roku 2009 patrí medzi najobľúbenejšie a najlepšie hodnotené počiny série. Jedným z aspektov jeho obľúbenosti je aj prítomnosť významného vynálezcu, ktorý hlavného hrdinu pravidelne zásoboval novými vychytávkami. O ktorú, historickú postavu, sa jednalo?

Reddit
Správne! Nesprávne!

Pokračovanie po dvoch rokoch prinieslo nového hrdinu, prostredie a hneď niekoľko vylepšení na strane herných mechaník, ktoré zabezpečili Assassin's Creed II titul jedného z najlepších priamych pokračovaní herného priemyslu. Dôležitým aspektom príbehu s Eziom bolo práve zasadenie do Talianska 15. storočia, ktoré v tej dobe obýval aj Leonardo Da Vinci. Toho autori zaradili šikovne do príbehu ako miestneho génia, ktorý hneď niekoľkokrát vystrojí Ezia rôznymi nadčasovými vynálezmi, exkluzívnymi práve pre tento diel.

Skrytá čepeľ sa za roky existencie série Assassin's Creed stala ikonickým predmetom. V počiatkoch asasínov sa vykonával špeciálny obrad, pri ktorom musel potenciálny asasín prísť o jeden z prstov na ruke, kde jedným z dôvodov bolo aj vyhnutie sa budúcemu poraneniu čepeľou. O ktorý prst prišli asasíni pri obrade?

Reddit
Správne! Nesprávne!

Prvotne bol prstenník odstraňovaný kvôli správnemu fungovaniu skrytej čepele, no ďalšími iteráciami tejto zbrane sa mechanizmus vylepšil a asasíni tak nemuseli podstupovať takýto typ obety. Hlavným dôvodom upustenia od odsekávania prsta bolo ukrytie rádu, kedy spoločnosť mohla bezproblémovo identifikovať jednotlivých členov len na základe chýbajúceho prsta.

Séria bola kedysi kritizovaná za prílišnú podobnosť jednotlivých dielov. S ktorým dielom sa takmer od základu zmenili herné mechaniky a rovnako sa prekopal systém parkouru, čo položilo základy vynovenej hrateľnosti posledných častí?

Microsoft
Správne! Nesprávne!

Diel Unity vyšiel ako jedna z prvých hier generácie konzol PS4 a Xbox One. Hra nás preniesla do obdobia francúzskej revolúcie a v mnohých smeroch ohla herne mechaniky, podľa mnohých fanúšikov, k horšiemu. Takmer od základov zmenila parkour a systém bojov, podnietila hráča k menej nápadnému postupu misiami a ustanovila základný pilier spôsobu vylepšovania postavy skrz jednoduché RPG prvky, na ktorom ďalšie diely postupne budovali Assassin's Creed taký, aký ho poznáme dnes.

Tretí diel série nás zobral medzi indiánov do obdobia americkej občianskej vojny. V hre sme sa vžili do postavy hlavného hrdinu, vystupujúceho pod menom Connor. Aké je však jeho reálne meno?

Ubisoft Forums
Správne! Nesprávne!

Hra disponuje dlhým úvodom, ktorý nás uvoľneným tempom zoznamuje s indiánskym kmeňom, ktorého členom je aj Ratonhnhaké:ton. Ten následne odkrýva svoje charakterové pozadie a smrťou jeho matky sa vydáva na cestu za pomstou. Vtedajšia Amerika by však indiánske meno neprijala s nadšením, a tak hlavný hrdina prevezme na seba meno Connor.

Hlavný hrdina druhého dielu, Ezio, nebol vždy usporiadaným asasínom nasledujúcim krédo rádu. Aká udalosť ho vytrhla zo stereotypu miestneho sukničkára a nerozvážneho mladíka užívajúceho si bezstarostný život?

Microsoft
Správne! Nesprávne!

Úvod príbehu druhého dielu Assassin's Creed sa nesie v nadnesenom duchu, vykresľujúcom príbehové pozadie vtedy nového hrdinu, Ezia Auditore da Firenze. Ten je zbohatlíckym rozmaznancom užívajúcim si svoje skoré roky plnými dúškami. Bezstarostný život sa mu však radikálne zmení v momente popravy otca a dvoch bratov, čo hrdina nechce nechať bez odplaty. Ezio sa následne dozvedá o svojom asasínskom prepojení na rodinnú vetvu, kedy zmení svoj život od základov a postupne vstupuje do rádu riadiaceho sa starodávnym krédom, ktorý v nasledujúcich dieloch bohato rozširuje o nových členov.

Jeden z popredných poznávacích znakov série Assassin's Creed je aj priblíženie dobových miest a krajov. Kde si sa však v roli hlavnej postavy nikdy nepozrel?

Reddit
Správne! Nesprávne!

Assassin's Creed sa môže pochváliť 11 hlavnými dielmi, kedy nás každý z nich zobral do iného svetového mesta bohatého na históriu. V drobných dieloch série Chronicles sme sa pozreli aj do Číny, Indie a Ruska a nový diel naplánovaný na koniec tohto roka nás zavedie do severských krajín medzi Vikingov. Dočkali sme sa exotickejších krajín alebo industriálnej Ameriky či Anglicka alebo Karibiku, no nikdy nás príbeh jedného z asasínov nezaviedol do Japonska alebo strednej Európy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom