Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pravé kvantové počítače sú k realite opäť o čosi bližšie. Vďačiť za to môžeme austrálskym vedcom, ktorí vynašli úplne nový typ kvantových bitov (qubitov). 

V súčasnosti už existuje niekoľko metód na zostrojenie kvantového počítača. Pri niektorých by počítač zaberal málo miesta, no musel by byť neuveriteľne zložitý. Iné metódy sú zas jednoduchšie, no bez búrania stien by sa počítač nezaobišiel.

Problémom je miesto

Niektorí vedci používali na zachytávanie qubitov štandardné technológie, ako napríklad iónové pasce či optické pinzety. Tie dokážu držať častice pohromade dostatočne dlho na to, aby vedci dokázali analyzovať ich kvantové stavy. Iní zas skúšali použiť obvody zo supravodivých materiálov na zachytenie kvantových superpozícií v šialene vratkých elektrických prúdoch.

kvantové počítanie
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / UNSWTV / YouTube

Nenechaj si ujsť
Nikola Tesla už pred 100 rokmi predpovedal týchto 8 dnešných technológií

Výhodou týchto systémov je, že ich základy spočívajú v existujúcich technikách a zariadeniach, vďaka čomu sú relatívne cenovo dostupné a dajú sa ľahko spojiť. Najväčším kameňom úrazu sú však ich extrémne nároky na miesto. Pokiaľ sa bavíme o veľmi malom počte qubitov, technológia by mohla fungovať. Budúcnosť ale bude vyžadovať stovky až tisícky qubitov spojených v jednom počítači, čím sa mnohé doterajšie výskumy stávajú neuskutočniteľnými.

Nádejou sú kremíkové qubity

Stavebným kameňom novej metódy je „flip-flop qubit“ alebo inak povedané kremíkový qubit. Veľkým prínosom je, že vďaka kódovacej informácii v jadre a elektróne atómu dokáže byť kremíkový qubit ovládaný skrz elektrické signály namiesto magnetických. Znamená to, že kvantové zapletanie dokáže byť riadené na omnoho väčšiu vzdialenosť. Vďaka tomu má byť výroba škálovateľného kvantového počítača omnoho lacnejšia a jednoduchšia.

Nápad spred 19-tich rokov

Je však dôležité podotknúť, že v súčasnosti existuje iba návrh zariadenia, reálne teda nebolo zostrojené. Tento nápad pochádza z dokumentu z roku 1998 a jeho vývoj je pre budúcnosť nesmierne dôležitý. Aj keď vedci tvrdo pracujú na tom, aby mohli teóriu reálne predviesť, v blízkej dobe by sme nemali čakať žiadne prevratné zázraky. Je však dobré vedieť, že vývoj sa hýbe a kvantové počítanie bude čoraz lacnejšie a menej zložité. Pokiaľ ti veda nie je cudzia a rád sa vždy priúčaš niečo nové, technológiu ti najlepšie objasní toto video.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú