Hoci trosky dopadli do oceánu pri Mauritánii v Afrike, stačilo pár minút a všetko mohlo byť inak. Časti rakety nezhoreli v atmosfére úplne. Pokiaľ by však jadro vstúpilo do atmosféry o 15 minút skôr, mohli jeho trosky pri nekontrolovanom páde zasiahnuť New York, píše Daily Mail.

Čína vypustila do vesmíru začiatkom mesiaca raketu Long March 5B z vesmírneho centra vo Wenchang, ktorá pri svojej misii strávila na orbitálnej dráhe Zeme niekoľko dní. Následne sa prázdne jadro o hmotnosti až 18 ton dostalo späť na Zem pri nekontrolovanom páde, ktorý však mohol spôsobiť katastrofu.

Išlo pritom o najväčší dopad takejto obrovskej masy hmoty v modernej histórii. Podobné „divadlo“ bolo ešte v roku 1991, kedy do atmosféry vstúpila pri nekontrolovanom páde orbitálna stanica Salyut–7 o hmotnosti 39 ton, informuje ScienceAlert.

Všetko mohlo byť úplne inak

Čínska raketa vyniesla neznámu experimentálnu kozmickú loď, avšak misia nevyšla podľa plánov a došlo k chybe. Jadro rakety sa tak 11. mája vrátilo na Zem, kedy prešlo atmosférou a padlo do Atlantického oceánu.

Časti konštrukcie pritom dopadli aj na pobrežie a zasiahli územie Pobrežia slonoviny, no našťastie neboli hlásené žiadne zranenia, či ujmy na životoch, informuje Unilad. Ak by však jadro začalo voľne padať na zem o 15 minút skôr, miesto dopadu mohlo byť v New Yorku.

China Aerospace Science and Technology Corporation

Nenechaj si ujsť
Odštartovala veľmi dôležitá vesmírna misia. Sonda preskúma doteraz nepoznanú vlastnosť Slnka

Jonathan McDowell z centra Harvard-Smithsonian pre astrofyziku potvrdil, že pokiaľ by došlo k vstupu jadra do atmosféry o 15 až 20 minút skôr, dopadlo by priamo do New Yorku. Objekt mal pritom tesne pred dopadom dosahovať rýchlosť až 160 km/h. Takýto takmer 20-tonový kolos by teda pri páde do husto obývaného veľkomesta mohol narobiť obrovské škody. Počas pádu však jadro preletelo aj ponad Los Angeles.

Sledovať nekontrolovateľný pád a predpovedať miesto dopadu trosiek bolo v tomto prípade veľmi zložité a odborníci predpokladali, že skončia v USA, Afrike alebo dokonca Austrálii. To je však príliš nejasná predpoveď a nikto teda presne nevedel, kde kusy rakety skončia.

Astronómovia však z pozorovaní zhodnotili, že šance, aby jadro zasiahlo obývanú oblasť, boli malé, no v takom prípade by dokázalo zničiť aj veľkú budovu, čo by spôsobilo množstvo materiálnych škôd a zrejme aj úmrtí.

Čínska raketa sa od ostatných líšila

Táto čínska raketa bola pritom vo vývoji celých 10 rokov a od ostatných sa líšila najmä svojim konštrukčným riešením a pohonom. Väčšina rakiet má niekoľko stupňov, ktoré jej pomáhajú dostať sa zo zeme do vesmíru a následne doručiť náklad na cieľovú orbitu.

Raketa Long March 5B ale bola vybavená len jediným jadrom a 4 boostermi, ktoré ju vyniesli zo zeme. Druhé jadro jej však chýbalo a na jeho mieste sa nachádzalo užitočné zaťaženie, ktoré môže predstavovať napríklad moduly pre vesmírnu stanicu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú