Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kybernetická bezpečnosť patrí dnes medzi oblasti s veľmi rýchlo narastajúcou dôležitosťou, avšak jej úroveň sa v jednotlivých krajinách sveta podstatne líši. Spoločnosť Comparitech teraz vydala štúdiu, v ktorej zoradila krajiny podľa úrovne ich kybernetickej bezpečnosti, pričom v nej nechýba ani Slovensko.

Rebríčkom zoradili až 76 krajín

Analytici z britskej spoločnosti Comparitech vypracovali zaujímavú štúdiu, v ktorej zoradili krajiny z celého sveta podľa ich úrovne kybernetickej bezpečnosti. Firma sa opierala o výskum z roku 2019, v ktorom sa zamerala na 60 rôznych krajín, pričom objavila obrovské rozdiely v mnohých bezpečnostných kategóriách. Tento rok sa jej vďaka sprístupneniu väčšieho množstva údajov podarilo do štúdie pridať ďalších 16 štátov, a dokopy tak prináša dáta z až 76 rôznych krajín.

Medzi kritériá, ktoré experti pri analyzovaní zohľadňovali, patrí percento mobilných zariadení a počítačov infikovaných škodlivým softvérom (malware), počet útokov použitím finančného malwaru, percento všetkých útokov prostredníctvom protokolu Telnet podľa krajiny pôvodu, percento útokov súvisiacich s kryptomenami, celková pripravenosť krajiny na kybernetický útok a hodnotenie právnych predpisov z oblasti kybernetickej bezpečnosti. Krajiny boli potom zaradené do celkového rebríčka, pričom vyššie číslo predstavuje vyššiu úroveň bezpečnosti.

Zobraziť celú galériu (3)
Mapa krajín podľa úrovne ich kybernetickej bezpečnosti (vyššie číslo predstavuje vyššiu úroveň) / Zdroj: Comparitech

Najlepšie sú na tom severské štáty, Slovensko neprekvapilo

Podľa novej štúdie má najnižšiu úroveň kybernetickej bezpečnosti Alžírsko, čo sa oproti minulému roku nezmenilo. Dôvodom je najmä absencia akýchkoľvek nových predpisov, vysoká miera napadnutí počítačov škodlivým malwarom, či nízka pripravenosť krajiny na kybernetické útoky. Najbezpečnejšou krajinou sa tento rok stalo Dánsko, ktoré predbehlo Japonsko a zaznamenalo skvelé skóre vo väčšine kategórií. Medzi ďalšie krajiny s výborným hodnotením patria Švédsko, Nemecko, či Írsko.

Do štúdie bolo zapojené aj Slovensko, ktoré v rebríčku obsadilo 47. priečku. Nejde tak o úplne zlé umiestnenie, no v minulom roku sme sa zo 60 krajín umiestnili na lepšom 26. mieste, avšak stále nás predbehli štáty ako Poľsko, Česko, či dokonca Moldavsko. Celý rebríček je samozrejme dostupný na stránke spoločnosti, pričom pripomíname, že vyššie číslo znamená lepšiu úroveň kybernetickej bezpečnosti.

Skvelým zistením je, že skóre väčšiny krajín sa oproti minulému roku zlepšilo, čo pripisujú analytici najmä väčšiemu úsiliu o zvýšenie kybernetickej bezpečnosti. Žiadna krajina však nemá dominantné postavenie v každej z kategórií, a priestoru na zlepšenie tak je stále dostatok, či už sa jedná o právne predpisy, alebo zlepšenie ochrany samotných zariadení.

Oblasť kybernetickej bezpečnosti sa však neustále veľmi rýchlo mení, a krajiny by tak mali okrem sledovania aktuálnych trendov do jej zlepšenia investovať aj viac dostupných prostriedkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú