Viac ako polovicu svetových emisií oxidu uhličitého má na svedomí len malá skupina súkromných korporácií, ale aj štátnych podnikov a krajín, ktoré sa venujú ťažbe fosílnych palív či výrobe cementu. Mnohé z nich zvýšili ťažbu a emisie po podpísaní Parížskej dohody. Na tému upozornil portál IFLScience.

Nárast po Parížskej dohode

Hoci sa vlády v roku 2016 zaviazali Parížskou dohodou, ktorá stanovila cieľ udržať si otepľovanie pod hranicu 1,5 stupňa Celzia znižovaním emisií, analýzy odhaľujú, že veľké korporácie odvtedy zvyšujú svoju produkciu. Medzi najväčších znečisťovateľov od roku 2016 patrí Saudi Aramco, ruský Gazprom, Coal India a Národná iránska ropná spoločnosť. Medzi najväčšími západnými hráčmi sa umiestnili Chevron, ExxonMobil, BP či Shell.

„Výskum Carbon Majors nám presne ukazuje, kto je zodpovedný za smrteľné teplo, extrémne počasie a znečistenie ovzdušia, ktoré ohrozujú životy a ničia naše oceány a lesy. Tieto spoločnosti zhromaždili miliardy dolárov zisku, pričom problém popierali a spomaľovali či blokovali klimatickú politiku,“ uviedla Tzeporah Berman, medzinárodná programová riaditeľka Stand.earth a predsedníčka Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty.

emisie
Freepik

Najväčšiu produkciu má na svedomí 36 spoločností

Nová analýza, ktorú priniesol InfluenceMap, založená na databáze Carbon Majors ukázala, že polovicu svetových emisií oxidu uhličitého z roku 2023 vyprodukuje len 36 spoločností. Saudi Aramco, Coal India, ExxonMobil, Shell a niekoľko čínskych korporácií vyprodukovalo v roku 2023 viac ako 20 miliárd ton emisií CO₂.

Ako ďalej informuje The Guardian, ak by bol Saudi Aramco považovaný za samostatný štát, bol by štvrtým najväčším znečisťovateľom na svete, hneď po Číne, USA a Indii.

Podľa Parížskej dohody musia svetové emisie do roku 2030 klesnúť o 45 %. Napriek tomu však emisie rastú, čo spôsobuje extrémne výkyvy počasia. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sú všetky nové fosílne projekty, ktoré sa začali po roku 2021, nezlučiteľné s dosiahnutím nulových emisií do roku 2050. Napriek tomu väčšina zo 169 spoločností v databáze Carbon Majors v roku 2023 svoje emisie ešte zvýšila.

V zozname 36 najväčších producentov CO₂ dominujú štátne podniky ako China Energy, National Iranian Oil Company, Gazprom, Adnoc. Až 25 z nich patrí pod správu vlád, z toho až 10 z nich pochádza z Číny, ktorá je najväčším znečisťovateľom na svete.

Databáza  Carbon Majors zahŕňa aj historické údaje o emisiách od roku 1854 až do roku 2023. Z údajov vyplýva, že dve tretiny všetkých emisií z fosílnych palív od priemyselnej revolúcie má na svedomí 180 spoločností, pričom 11 z nich už dnes neexistuje.

„Napriek globálnym klimatickým záväzkom malá skupina najväčších fosílnych producentov výrazne zvyšuje výrobu a emisie. Výskum poukazuje na neprimeraný vplyv týchto spoločností na klimatickú krízu a podporuje snahy o presadzovanie korporátnej zodpovednosti,“ vyhlásila Emmett Connaire z InfluenceMap.

zoznam najväčších producentov CO2
Screenshot Influencemap

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP