V Košiciach sa od 18. do 23. novembra uskutoční už ôsmy ročník Art & Tech Days. Festival pravidelne prináša do Košíc svetové mená z rôznych oblastí umenia, technológií, vedy a dizajnu. Tento rok sa medzi spíkrami objaví aj Benjamin James, priekopník generatívnej AI, ktorý povedie aj workshop k tejto téme. Okrem neho sa 21. novembra na Art & Tech Conference môžeš tešiť na známych architektov, urbanistov a odborníkov na spoločenské otázky ako sú vzťahy, vesmír, či samotné technológie. O tohtoročnej téme Periphery a o tom, prečo má zmysel spájať zdanlivo vzdialené odvetvia nám viac povedal riaditeľ Creative Industry Košice, Michal Hladký.
Creative Industry Košice (CIKE) organizuje Art & Tech v Košicich už osem rokov. Festival je obľúbený a má svoje pravidelné publikum. Ako ale vznikla samotná myšlienka spojiť zdanlivo vzdialené odvetvia – umenie a technológie? Videli ste pred rokmi a vidíte dnes potrebu tohto spájania?
Myšlienka prepojiť umenie a technológie pramení z aktivít spojených s rozvojom Košíc od roku 2007 a to práve v rámci príprav na Európske hlavné mesto kultúry. Vznikom IT Valley sa dynamicky rozvíjal technologický sektor, zatiaľ čo projekt Košice 2013 priniesol silný dôraz na kultúru a kreativitu. My v CIKE sme následne iniciovali vstup Košíc do siete UNESCO Creative Cities v oblasti Media Arts s cieľom spájať tieto dva svety kreativitu a technológie. To sa od roku 2016 realizuje aj v rámci Art & Tech Days, ktoré každoročne prinášajú svetových spíkrov, workshopy a umelecké aktivity zamerané na inovácie a interdisciplinárne presahy.
Aký je prínos festivalu pre Košice ako také? Uveďte príklady z minulosti.
Festival Art & Tech Days predstavuje pre Košice kľúčový nástroj na budovanie medzinárodnej reputácie a atraktivity. Získavame svetových odborníkov, ako sú architekt Winy Maas či urbanista Mitchell Joachim, alebo v minulosti Gene Kogan, Lisa Lang či Lou Downe. Títo ľudia prinášajú do Košíc globálne perspektívy a s mnohými následne pokračujeme v spoluprácach. Každé takéto podujatie prispieva k rozvoju lokálneho publika a reputácie Košíc ako miesta kde sa dejú relevantné a zaujímavé veci. Posilňuje to našu spoluprácu so zahraničím a zároveň ukazuje, že mesto je pripravené na nové trendy a inovačné prístupy.
Tento rok prichádzate s témou Periféria. Čo si pod týmto slovom predstavíte vy osobne?
Pre mňa periféria znamená priestor, kde sa rodí neobvyklá kreativita, alternatívne umenie a inovatívne myšlienky. Periféria musí byť kreatívna aj pri malom množstve zdrojov. Je to miesto, kde nie sú striktne dané pravidlá a kde majú ľudia možnosť experimentovať a tvoriť mimo hlavného prúdu. Táto téma symbolizuje otvorenosť k odlišným perspektívam a experimentálnym formám vyjadrenia, čo je presne to, čo chceme podporiť v Art & Tech Days.
Čo vás inšpirovalo k jej výberu a k výberu spíkrov?
Výberu témy predchádzali naše spoločné debaty s architektom Jozefom Olšavským, ktorý je za iniciatívou X-Utopia. Práve periféria bola jednou z tém, ktorú sme preberali vo vzťahu architektúry a územného rozvoja Východného Slovenska. Následne sme hľadali ľudí, ktorých by táto téma oslovila. Chceme priniesť unikátne pohľady a koncepty, ktoré vznikajú na okrajoch bežného myslenia. Snažili sme sa pritiahnuť odborníkov, ktorí dokážu inšpirovať svojimi skúsenosťami, ako napríklad Winy Maas či Mitchell Joachim, vizionár v oblasti bio-architektúry, ale aj umelcov a odborníkov na spoločenské otázky ako sú vzťahy, utópia, vesmír, či samotné technológie. Chceme, aby festival a konferencia priniesli široké spektrum pohľadov, aby každý návštevník objavil niečo nové, čo ho inšpiruje.
Festival trvá týždeň, hlavný program 21. novembra tvorí konferencia. Súvisia spolu jednotlivé časti programu? Ktoré z nich sú prístupné verejnosti?
Celý program festivalu je navrhnutý tak, aby návštevníci mohli zažiť komplexný pohľad na prepojenie umenia a technológií v kontexte festivalovej témy. Tento rok budú verejnosti prístupné nielen prednášky a workshopy, ale aj umelecké prezentácie, výstavy a opening podujatie. Konferencia, ktorá je hlavnou udalosťou, prináša výber naozaj špičkových spíkrov z medzinárodného prostredia.
Technologických nadšencov určite zaujme workshop s Benjaminom Jamesom, zakladateľom a výkonným riaditeľom 3D generatívnej platformy Atlas Design. Poviete nám o ňom viac?
Workshop s Benom Jamesom, zakladateľom platformy Atlas Design, prinesie účastníkom praktické znalosti o 2D a 3D AI generatívnom dizajne. Ben nie je len teoretikom, ale aj tvorcom a podnikateľom, a jeho workshop bude orientovaný na praktické použitie tejto technológie v dizajne. Jeho účasť na konferencii ako spíkra poskytne jedinečný pohľad na budúcnosť a využitie AI a generatívneho dizajnu. Záujemci sa naň môžu prihlásiť tu.
Akým spôsobom je do programu festivalu a konferencie samotnej zapojené umenie?
Umenie, hlavne media art, je srdcom festivalu a tvorí integrálnu súčasť všetkých podujatí. Art & Tech prinesie vernisáže dvoch umeleckých spoluprác a mediálne performance pri príležitosti výročia ateliéru nových médií Fakulty Umení. Zároveň workshopy, ktoré prinášame tento rok sú silne orientované na architektúru a dizajn.
Vy sám veľa cestujete a prinášate nápady a know-how aj domov na východ. Čo vidíte ako hlavný prínos stretávania sa na podobných podujatiach, ako vás to posúva?
Podujatia ako Art & Tech Days a ďalšie medzinárodné stretnutia prinášajú vždy nové perspektívy a inšpiráciu. Vďaka kontaktom dokážeme budovať a udržiavať prepojenia so zahraničím, ktoré pomáhajú formovať naše projekty. Zároveň pre mesto sú možnosťou zviditeľniť sa v medzinárodnom kontexte. Pre mňa je dôležité vždy to, čo sa dozviem a zažijem v zahraničí, prinášať späť, aby sme mohli byť doma o krok vpred a realizovali relevantné spolupráce.
Kto by si podľa vás určite mal kúpiť lístok na Art & Tech Conference a čo mu účasť prinesie?
Lístok by si mali kúpiť všetci, ktorí sa zaujímajú o prelínanie umenia a technológií – či už sú to umelci, architekti, IT profesionáli, ľudia z kultúry, akadémie, samosprávy alebo študenti. Konferencia im prinesie cenné kontakty, inšpiráciu od špičkových medzinárodných odborníkov a možnosť vidieť Košice ako mesto, ktoré aktívne podporuje inovácie a odvážne myslenie do budúcnosti.
Vyberte si to svoje z programu festivalu a pridajte sa na Art & Tech Conference. Máte šancu vstúpiť do komunity, ktorá si cení inovácie, kreativitu a transformačné myšlienky. Spoznajte nových ľudí, nadviažte nové spolupráce a naštartujte svoje vlastné projekty. Či už ste podnikatelia, kreatívni profesionáli, alebo jednoducho niekto, kto chce mať prehľad, táto konferencia je navrhnutá tak, aby podnietila vaše ambície a rozšírila vaše obzory.
Zdroj foto: Archív Art & Tech Days
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Volvo stvorilo rodinné auto do vojny. A stále vie jazdiť na elektrinu
Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
STVR ide konkurovať Netflixu. Chystá novú aplikáciu, všetok obsah chce ponúkať zadarmo a bez reklám
Samsung predstavil najvyspelejšie mobily sveta. Výkonom ťa dostanú, ale čo tá cena?
Ovládať ich budeš hlasom. Samsung predstavil nové hodinky s Gemini, funkciami ťa ohromia
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Pokuta až 300 eur za jednu hubu: Lov na dubáky ťa môže vyjsť drahšie než luxusná večera
Organizátorka festivalu Lovestream prezradila prekvapenie: Tajným hosťom bude svetová hviezda
Headlineri Pohody nevystúpia, organizátori už majú náhradu. Poznáme jej meno
Masívny útok Ruska: Západ Ukrajiny zasiahlo cez 700 dronov. Poľsko nasadilo stíhačky
Najvtipnejším národom sveta je sused Slovenska. Vyniká v agresívnom humore, tvrdí nová štúdia
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Lietadlá súdneho dňa majú len dve krajiny. Rusko ich rozkráda, v USA chátrajú
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Nový Predátor aj vojnový veľkofilm. Toto sú najlepšie akčné filmy súčasnosti na Netflixe a ďalších
-
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Hyundai a Kia spustili masívne zľavy po celom svete. Autá zlacneli aj o desaťtisíce eur
- Rusi zúfalo zháňajú peniaze. Ázijskému štátu ponúkajú svoje najmodernejšie zbrane, má to háčik
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
- Rusi zúfalo zháňajú peniaze. Ázijskému štátu ponúkajú svoje najmodernejšie zbrane, má to háčik
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
Zúfalstvo v ruskej armáde: Do boja posielajú zaprášené tanky, ktoré si pamätajú Brežneva
Európska krajina investovala do ekologických riešení 41 miliárd eur, obeť štátnych dotácií padla
Kritické suroviny pre high-tech odvetia narazili na vážny problém. Môže zaň Čína, bude horšie
Slováci prepadli pri výbere auta novému trendu. Čísla hovoria za všetko, pozor však na riziká
AI pretransformuje spoločnosť, tvrdí odborník. Varuje pred kľúčovou chybou, ktorú robíme
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP