Moderné zariadenia ako smartfóny, slúchadlá a ďalšia podobná elektronika je výrobcami často navrhovaná tak, aby si zariadenie používateľ bez servisného zásahu neopravil „podomácky“. Rovnako tak je množstvo elektroniky vyrábané iba na jedno použitie a svojim konštrukčným riešením neumožňuje opravu závad, čo vedie k zvyšovaniu elektronického odpadu zo zariadení ako sú bezdrôtové slúchadlá.

S týmito problémami však chce zatočiť Európska únia vo svojom novom akčnom pláne. EÚ chce legislatívu, ktorá má zaručiť vyššiu recyklovateľnosť elektroniky a zabezpečiť „právo na opravu“ pre jednoduchšie opravy zariadení, informoval The Guardian.

Európska únia chce vytvoriť lepšie podmienky pre „zelenú“ budúcnosť, k čomu už doteraz prispela viacerými svojimi nariadeniami v oblasti automobilového priemyslu. Výrobcov stále viac núti znižovať emisie a zvyšovať predaje elektromobilov či plug-in hybridov. Po novom sa však chce únia zapojiť aj do zlepšenia situácie na trhu s elektronickými zariadeniami, kde chce dosiahnuť, aby boli tieto produkty jednoduchšie opraviteľné a recyklovateľné.

Zobraziť celú galériu (2)
Pixabay (Úprava redakcie)

Pokiaľ by EÚ presadila novú legislatívu, vo výsledku by sa zmeny dotkli všetkých výrobcov smartfónov, notebookov, tabletov, slúchadiel a ďalšej elektroniky, ktorí by museli priniesť také riešenia, aby spĺňali pripravované podmienky.

Dnes je v rámci únie recyklovaných len 40 % z celkového množstva elektronického odpadu a len 12 % sekundárnych materiálov sa po tomto procese vracia späť do obehu v rôznych formách.

Koniec jednorázovej elektroniky a povinnosť výrobcov informovať zákazníka o oprave

Situáciu na trhu s elektronikou kritizoval vo svojom vyjadrení aj Frans Timmermans, výkonný viceprezident pre Európsku zelenú dohodu, ktorý prezradil, že väčšina dnešných produktov je vyrábaných len na jedno použitie a nemôže byť dobre recyklovaná či opravená.

Kvôli tomu tak chce únia zmeniť spôsob, akým sú takéto zariadenia vyrábané. V budúcnosti, ak by bol takýto návrh schválený, rozšíri EÚ zákon o ekologickom navrhovaní produktov na smartfóny, tablety či počítače, aby sa zaistilo, že splnia nové technické štandardy a budú mať vymeniteľné a lepšie opraviteľné komponenty.

Pixabay

Koncový používateľ dnes nemá k dispozícii o kúpenej elektronike príliš veľa informácií. Okrem návodu na obsluhu a niekoľkých ďalších papierových dokumentov nie sú dostupné od výrobcov informácie o spôsobe opráv takýchto zariadení. Výrobcovia by tak po schválení zmien museli poskytnúť aj prístup k detailným informáciám o oprave ich produktov. Spoločnosti však s veľkou pravdepodobnosťou nebudú s návrhom súhlasiť.

cena opravy iPhone Xs
Pixabay

Napriek tomu sa v ňom chce únia zamerať na niekoľko kľúčových oblastí, ktoré majú dopomôcť k naplneniu jej akčného plánu. V prvom rade sa komisia pokúsi presadiť legislatívu, ktorá bude mať za úlohu zabezpečiť, aby produkty, ktoré sú uvádzané na európskom trhu, vydržali dlhšie, boli jednoduchšie na používanie, recyklovateľnejšie a lepšie opraviteľné.

Výroba jednorázovej elektroniky by tak mohla byť zakázaná. Následne by zákazníci získali prístup k potrebným informáciám o zariadeniach a uplatňovalo by sa „právo na opravu“.

Zmeny by sa dotkli mnohých odvetví

Komisia by sa pri presadení zmien sústredila práve na priemysel vyrábajúci elektronické zariadenia, batérie a vozidlá, ale aj textilný, potravinársky a stavebný priemysel. Zmenám by sa nevyhla ani výroba plastových komponentov, kde by došlo k častejšiemu využívaniu biodegradovateľných plastov. Legislatíva by sa dotkla aj samotných balení rôznych výrobkov.

Ku príkladu sú dnešné smartfóny zabalené do plastových fólií a uložené v pevných krabiciach, ktoré obsahujú ďalšie osobitne balené príslušenstvo. EÚ chce zamedziť aj nadmernému baleniu produktov a znížiť tak produkciu odpadu. Niektorí výrobcovia však proti takýmto zmenám vyrukovali s vyjadreniami, že sa bude jednať o obmedzovanie inovácií, na čo má napríklad podľa Apple doplatiť najmä koncový používateľ, informoval Engadget.

iFixit/YouTube

Zároveň by sa nové nariadenia priamo dotýkali viacerých trhov. Hoci už Veľká Británia opustila Európsku úniu, po zavedení spomínaných pravidiel by zmeny pocítili aj tamojší zákazníci. Výrobcovia by totiž svoje produkty zrejme neprispôsobovali pre takýto menší trh. Rovnako to môže platiť aj v iných krajinách. Aj keď môže návrh EÚ vyzerať sľubne, vyvoláva aj mnoho nezodpovedaných otázok, na ktoré by odpovede priniesla až samotná prax.

Legislatíva tak musí prejsť ešte ďalšími zmenami, aby boli jasne definované pravidlá pre výrobcov aj zákazníkov a spôsob, akým budú nové nariadenia uplatňované.

Prednedávnom sme informovali aj o návrhu pre jednoduchšiu výmenu batérií v smartfónoch, notebookoch a podobných prenosných zariadeniach. Aj tento návrh únie môže prispieť k naplneniu nového akčného plánu, ktorý však zatiaľ má ešte viacero medzier.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom