Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Za niekoľko posledných rokov sme mali možnosť pozorovať množstvo komét, ktoré pochádzali z našej slnečnej sústavy. Tentoraz ale máme možnosť pozorovať kométu, ktorá k nám letí z ďalekých končín vesmíru, a dokonca so sebou nesie vodu.

Niekoľko rokov sme svedkami pozorovania komét, ktoré pochádzajú z našej slnečnej sústavy. Niektoré z nich v sebe nesú vodu, ktorá je ale podľa vedcov dávnym pozostatkom našej planéty. Ako informuje portál Science Alert, nedávno však bola objavená kométa 2I/Borisov, ktorá z našej slnečnej sústavy nepochádza a napriek tomu v sebe nesie vodu.

Jedinečná kométa z ďalekého vesmíru, ktorá v sebe nesie vodu

Najnovšia analýza kométy 2I/Borisov, ktorú má k dispozícii žurnál The Astrophysical Journal Letters, ukazuje, že táto medzihviezdna kométa emituje vodnú paru. Analýza nám tiež poskytuje informácie o jadre kométy, emitovaných prvkoch a zlúčeninách, ktoré sublimuje. Zistiť to ale nebola ľahká úloha. Vedci na to využili špeciálny prístroj ARCES s vysokým rozlíšením, ktorý je súčasťou teleskopu Astrophysical Research Consortium (ARC) v Novom Mexiku.

Za pomoci prístroja ARCES vedci vytvorili dve spektrálne snímky s expozíciou 1 800 sekúnd, ktoré na základe rôznych vlnových dĺžok svetla dokážu identifikovať prvky a zlúčeniny emitované kométou. Kométa 2I/Borisov síce nevyžaruje žiadne svetlo, no odráža to slnečné. V obidvoch spektrách tak tím vedcov pozoroval absorpčnú líniu zodpovedajúcu prítomnosti vody.

2I/Borisov je možno dôkazom, že v ďalekom vesmíre môžu existovať planéty podobné našej

Podľa výpočtov by mala kométa sublimovať 1,13 x 1 025 litrov vody za sekundu. Vedci použili jednoduchý model, vďaka ktorému určili, že aktívna plocha produkujúca vodu na kométe, je približne 1,7 kilometra štvorcového. Ďalšie spektroskopické analýzy tiež odhalili, že 2I/Borisov navyše emituje kyanid a tiež kremelinový uhlík, ktoré sa bežne vyskytujú v našej slnečnej sústave.

main article image

Na základe týchto analýz a zlúčenín, ktoré 2I/Borisov emituje, tím vedcov odhaduje, že kométy zo vzdialených častí vesmíru sú podobné tým z našej slnečnej sústavy. To teda znamená, že podmienky vzniku našej planéty a slnečnej sústavy nie sú jedinečné. Vedci tak odhadujú, že mimo slnečnej sústavy by skutočne mohli existovať planéty oplývajúce vodou, podobne, ako tá naša.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú