Nad oblohe sa len nedávno udial historický moment. Dva komerčné satelity sa spojili na vyššej obežnej dráhe, pričom jeden z nich poskytol energiu druhému, ktorý bol tesne pred vyčerpaním svojich zásob.

Ako informuje portál Phys, 19-ročný satelit spoločnosti Intelsat dostal novú energiu. Po tom, čo mu zostávalo palivo len na niekoľko mesiacov, sa k nemu pripojil satelit spoločnosti Northrup Grumman, ktorý bude teraz jeho spoločníkom po dobu 5 rokov. Ide o nevídaný moment, nakoľko takéto spojenie dvoch komerčných satelitov sa udialo poprvýkrát v histórii.

Predlženie prevádzky na ďalších 5 rokov

Staručkému satelitu spoločnosti Intelsat hrozilo, že do niekoľkých mesiacov príde o svoje posledné zásoby paliva. Spoločnosť sa preto spojila s firmou Northrup Grumman, ktorá vyvinula satelit MEV-1. Ten bol špeciálne určený na to, aby dokázal predlžiť životnosť starých satelitov, ktoré už niekoľko rokov plnia svoje misie na obežnej dráhe Zeme.

MEV-1 bol vypustený do vesmíru z Kazachstanu ešte v októbri minulého roka. V utorok 25. februára sa úspešne pripojil na satelit Intelsat 901. Toto spojenie vdýchlo starému satelitu novú energiu, pričom v spoločnom spojení zostanú satelity po dobu ďalších 5 rokov. Po tomto období sa satelit MEV-1 odoberie pomôcť inému satelitu.

„Posúvame hranice toho, čo by mnohí považovali za nemožné. Nemožné sa teraz stáva realitou. Dnešok je toho vynikajúci príklad,“ povedal Tom Wilson, prezident spoločnosti SpaceLogistics, dcérskej spoločnosti Northrop Grumman.

Takéto spojenie dvoch komerčných satelitov sa považuje za veľký úspech, nakoľko staručký satelit Intelsat 901 nebol navrhnutý na takéto spojenie. Jeho záchrana bola vykonaná na vyššej obežnej dráhe, na ktorú sa presunul po dočasnom ukončení svojej prevádzky. Dôvodom presunu na vyššiu obežnú dráhu, vo výške asi 36 000 km nad Zemou, boli obavy z ohrozenia iných družíc a satelitov pre prípad neúspešného spojenia.

Po úspechu sa chystá ďalší záchranný satelit

Všetko ale dopadlo dobre a do dvoch či troch mesiacov by sa Intelsat 901 mal vrátiť späť na svoju pôvodnú obežnú dráhu a spustiť svoju prevádzku. Náklady na uskutočnenie operácie úradníci a predstavitelia spoločnosti odmietli zverejniť. Po úspešnej prvej misii tak bude koncom roka vypustený ďalší záchranný satelit, ktorý opäť na niekoľko rokov predĺži činnosť starších satelitov v núdzi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú