Do plánu Elona Muska na kolonizáciu Marsu pomocou americkej spoločnosti SpaceX už narobili diery viacerí experti, avšak tentoraz sa voči nemu vyjadrila aj zrejme tá najznámejšia tvár astrofyziky. Kritikou totiž nešetril popularizátor vedy Neil deGrasse Tyson, podľa ktorého ku kolonizácii červenej planéty nedôjde, kým tento proces nevyhodnotia vlády krajín ako geopolitický dôležitý, píše Futurism.

Musk zásadne nesúhlasí

Tyson sa v rozhovore k Muskovmu plánu na kolonizáciu Marsu vyjadril veľmi skepticky. Vytkol mu, že ak investorom oznámi plán s cenou 1 bilión amerických dolárov s prakticky nulovou návratnosťou, nik mu na takýto projekt neprispeje. To je pochopiteľné, avšak na kritiku Musk reagoval so slovami, že sa nechystá oslovovať investorov a miesto toho zhromažďuje na kolonizáciu Marsu potrebné zdroje.

To je na jednu stranu dobrá správa a zároveň pomerne realistická, zároveň však trochu dystopická. V novej vláde prezidenta Donalda Trumpa má dostať Elon Musk do rúk špeciálne ministerstvo, ktoré si posvieti na vládnu efektivitu a na to, kde sa míňajú peniaze. Či náhodou nejde o stret záujmov je v tom lepšom prípade len otázne, skôr však takmer zaručené.

Mnohí môžu tiež kritizovať to, že Musk zhromažďuje zdroje na úkor celého ľudstva, čo je ale v prípade SpaceX diskutabilné. Primárnym zdrojom financií tejto firmy bude totiž v budúcnosti satelitná konštelácia Starlink, ktorá poskytuje internetové pripojenie na prakticky celej planéte a milióny ľudí si túto službu nevedia vynachváliť.

Druhá šanca pre ľudstvo

Elon Musk v reakcii na Tysona argumentuje aj tým, že je kolonizácia ďalšej planéty dôležitá pre zaistenie alternatívy v prípade, že sa ľudstvu na Zemi niečo stane. Otázna je však miera katastrofy, ktorá by spôsobila kompletné vyhynutie ľudstva. Klimatické zmeny nie sú ani v teoretickej rovine tak silné, aby bola Zem nehostinnejšou než Mars. Asteroidy dokážeme odkláňať, i keď existuje veľmi malé riziko nenápadného objektu napríklad z medzivhiezdneho priestoru.

Bude to stačiť?

Či dokáže SpaceX takýmto spôsobom vygenerovať dostatočné financie na kolonizáciu Marsu isté nie je, avšak vďaka využívaniu opakovane použiteľných rakiet Starship pracuje firma s infraštruktúrou, s ktorou sa ešte donedávna nepočítalo. Ceny na samotný let tak drasticky klesnú, čo samozrejme neznamená, že bude kolonizácia alebo len pár pristátí na Marse lacné.

Naďalej je na takéto misie potrebná nesmierne drahá infraštruktúra a zariadenia a to od pokročilých skafandrov, cez systémy podpory života, až po rôzne systémy pre generovanie energie na marťanskom povrchu, na presun, na komunikáciu a podobne. Ako obydlia možno na začiatku využiť samotné lode Starship, ktoré sú dostatočne priestranné na to, aby bola ich súčasťou aj priestupná tlaková komora.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú