Tím vedcov využil pokročilé počítačové modelovanie na to, aby predpovedal, kedy by mohlo dôjsť ku kolapsu ľudskej spoločnosti. Alarmujúce výsledky ich štúdie naznačujú, že ak nenastanú zásadné zmeny, kolaps by mohol nastať už okolo roku 2040. O štúdii informoval portál Science Advance.

Kľúčový prielom v 70. rokoch

Základy tejto predpovede položila už v roku 1972 skupina vedcov z MIT (Massachusetts Institute of Technology). V spolupráci s Club of Rome publikovali správu pod názvom The Limits to Growth. Pomocou počítačového modelu analyzovali trendy v raste populácie, čerpaní prírodných zdrojov a spotrebe energie.

Podľa ich simulácií by nekontrolovaný rast a neustále využívanie zdrojov mohli viesť k postupnému úpadku a kolapsu civilizácie v polovici 21. storočia.

Spočiatku bola táto správa prijatá so značnou dávkou skepticizmu. Po desaťročiach však ďalšie výskumy začali potvrdzovať, že ich predpovede mali opodstatnenie.

Podporené novšími štúdiami

V roku 2009 sa vedecký tím opätovne pozrel na dáta z pôvodnej štúdie a publikoval analýzu v American Scientist. Táto správa zistila, že predpovede z roku 1972 boli „takmer presné“ aj po 35 rokoch.

Ešte neskôr, v roku 2021, uskutočnila holandská výskumníčka Gaya Herrington vlastnú analýzu. Porovnala dáta zo sveta so scenármi modelu MIT a zistila, že tieto údaje stále súhlasia.

Podľa Herringtonovej by v najhoršom prípade mohol ekonomický rast zastaviť už na konci tejto dekády, pričom kolaps by nasledoval približne o desať rokov neskôr.

Fontech

Existuje nádej

Napriek pochmúrnym prognózam Herringtonová zdôrazňuje, že stále existuje šanca zvrátiť tento vývoj. „Kľúčovým zistením môjho výskumu je, že máme stále možnosť vybrať si cestu, ktorá sa nekončí kolapsom,“ uviedla pre The Guardian.

Podľa nej by mohla byť odpoveďou inovácia, udržateľné postupy a proaktívne politické rozhodnutia. Významné je tiež neustále aktualizovanie a zdokonaľovanie modelov na predpovede, ktoré reflektujú aktuálnu realitu.

Čo znamenajú tieto predpovede

Tieto štúdie sú jasnou výzvou na riešenie globálnych problémov, ako sú klimatické zmeny, vyčerpávanie prírodných zdrojov a nadmerný rast populácie.

Aj keď sa predpovede môžu zdať desivé, vedci zdôrazňujú, že budúcnosť nie je pevne daná. Ak spoločnosti prijmú kroky smerujúce k udržateľnosti a inováciám, je možné zabrániť najhoršiemu scenáru.

Ako však upozorňuje Herringtonová, otázkou nezostáva iba to, kedy by mohla spoločnosť skolabovať, ale skôr či dokážeme spolupracovať a predísť tejto katastrofe.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP