Čínski vedci v opísali nový kliešťami prenášaný vírus, ktorý môže predstavovať vážnu hrozbu pre ľudské zdravie. Vírus bol pomenovaný Wetland vírus (WELV) a prvýkrát bol identifikovaný ešte v roku 2019, keď sa 61-ročný muž v čínskom meste Jinzhou dostal do nemocnice s horúčkou, bolesťami hlavy a zvracaním.

Príznaky sa objavili päť dní po tom, čo ho počas návštevy mokradí v oblasti Vnútorného Mongolska uhryzol kliešť. Keďže antibiotiká nepomohli, lekári predpokladali, že nejde o bakteriálnu infekciu. Na tému upozornil portál LiveScience.

Nebezpečenstvo je vysoké

Ako ukazuje nová štúdia, analýza krvi pacienta odhalila dovtedy neznámy ortonairovírus, príbuzný vírusu spôsobujúceho krymsko-konžskú hemoragickú horúčku, teda nebezpečné ochorenie prenášané kliešťami. Vedci následne začali skúmať kliešte v oblasti, kde sa muž infikoval a zozbierali takmer 14 600 jedincov. Z nich asi 2 %  obsahovali genetický materiál WELV.

swiftsciencewriting/Pixabay

Najčastejším prenášačom vírusu bol kliešť druhu Haemaphysalis concinna. Vírus sa našiel aj u niektorých zvierat, najmä oviec, koní, prasiat a hlodavcov. U 12 z 640 lesníkov v Číne boli zistené protilátky, čo naznačuje, že s vírusom prišli do kontaktu, no neochoreli. Vedci tiež testovali pacientov, ktorí v nemocniciach v severovýchodnej Číne vyhľadali pomoc po kliešťových uhryznutiach spojených s horúčkami.

Z viac než 600 pacientov sa u 20 našli stopy WELV. Medzi symptómy infekcie patrili horúčka, bolesti hlavy, závraty, slabosť, bolesti chrbta, ale aj nevoľnosť a zvracanie. Jeden pacient dokonca upadol do kómy, pričom mal zvýšené hladiny bielych krviniek v mozgovomiechovom moku, čo je typický znak závažnej infekcie centrálneho nervového systému. Našťastie sa všetci pacienti po liečbe zotavili v priebehu 4 až 15 dní.

V laboratóriách vedci testovali WELV aj na myšiach, kde zistili, že vírus môže spôsobiť rozsiahle a smrteľné infekcie, ktoré zasiahnu viacero orgánov vrátane mozgu. Tento objav potvrdzuje, že vírus má potenciál spôsobovať vážne neurologické ochorenia.

Kliešte a nimi prenášané choroby predstavujú rastúce riziko, najmä v oblastiach, kde sa rýchlo mení klíma a rozširujú sa ich prirodzené biotopy. Aj keď sa zatiaľ ukazuje, že väčšina infikovaných pacientov sa dokázala uzdraviť, riziko závažných komplikácií, vrátane poškodenia nervového systému nie je zanedbateľné a neradno ho podceniť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú