Kryptomeny sú fenomén dnešnej doby, ktorý však so sebou prináša isté riziká. Nakoľko sa v nich nachádzajú miliardy, sú predmetom záujmu rôznych podvodníkov a hackerov, ktorí si chcú „zarobiť“. Ako píše portál Engadget, známa kryptoburza kvôli tomu čelí veľkým problémom.

BNB Chain, ktorá má väzby na najväčšiu kryptoburzu Binance, ešte v piatok večer dočasne pozastavila všetky prevody z dôvodu, že vo svojej blockchainovej sieti Smart Chain (BSC) objavila nebezpečný bezpečnostný nedostatok.

Ako uvádzali prvotné správy, hackeri mali prostredníctvom neho ukradnúť cez 500 miliónov amerických dolárov, čo sa však neskôr ukázalo ako prehnané. Výkonný riaditeľ Binance Changpeng Zhao uviedol, že spoločnosť síce bola napadnutá, no hackerom sa podarilo ukradnúť maximálne 100 až 110 miliónov dolárov. Kryptoburza z toho doteraz zmrazila okolo 7 miliónov dolárov.

Binance

Binance tvrdí, že všetky tvoje peniaze sú v bezpečí

Dobrou správou je, že aj keď išlo o zásadné narušenie bezpečnosti, všetky financie používateľov zostali v bezpečí. Binance to uviedol vo vlákne na sociálnej sieti Reddit. BNB Chain ale funguje úplne nezávisle na kryptoburze Binance, tvrdí Binance, ktoré ho v začiatkoch podporila investíciami.

Za všetko mohol podľa Zhaoa nedostatok na cross-chain moste BSC Token Hub, ktorý dovoľuje prevod kryptomien a iných digitálnych aktív z jedného blockchainu do druhého.

Hackeri si mali podľa kryptoburzy „vyraziť“ nové mince BNB (kryptomena Binance Coin) a následne presunúť ich ekvivalent v približnej hodnote 100 miliónov dolárov z blockchainu. Aj to je dôvod, prečo sa tento incident nedotkol digitálnych peňaženiek bežných ľudí.

Ako doplnil portál Bleeping Computer, hackeri sa pokúsili kryptomenu veľmi rýchlo rozšíriť, aby ju premenili na úplne iné aktíva. Doteraz však nie je jasné či sa im to podarilo. Binance totiž veľmi rýchlo zasiahol a dočasne pozastavil transakcie.

Chyby sú už opravené, no burzy musia byť opatrné

V súčasnosti by už mali byť všetky chyby opravené, čo potvrdil priamo Changpeng Zhao. Dokonca aj sieť Smart Chain začala fungovať s tým, že hackeri už nemôžu využiť nebezpečný exploit, ktorý sa v nej doteraz nachádzal.

Netreba pri tom zabúdať, že tento spôsob útokov sa stáva čoraz bežnejší a bezpečnostní experti pred ním dvíhajú varovaný prst.

Ako uzatvára Engadget, analytická spoločnosť Chainalysis ešte v auguste 2022 zverejnila správu, v ktorej napísala, že v rámci 13 útokov na cross-chain bridge boli ukradnuté kryptomeny v hodnote asi 2 miliárd amerických dolárov. Až 69 % z týchto incidentov sa malo odohrať v tomto roku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú