Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mohol niekedy mesiac Európa, ktorý je jedným z mesiacov planéty Jupiter, podporovať život? Túto otázku si vedci položili po tom, čo ich nedávna štúdia naznačila, že sa na jeho povrchu nachádza s veľkou pravdepodobnosťou chlorid sodný, čo je v podstate kuchynská soľ, informuje Futurism

Hľadanie mimozemského života je niečo, o čo sa tisícky vedcom po celom svete snažia už niekoľko desaťročí. Tvrdiť, že niečo také nie je možné by bolo veľmi krátkozraké, nakoľko vesmír je nekonečne veľký a neustále sa rozpína. Pravdepodobnosť, že sa život, nech už v akejkoľvek forme, zrodil aj na inej planéte než je Zem, je teda veľmi vysoká (vzhľadom na počet sústav, planét…).

Dobré miesto pre nájdenie života

To, že sa na mesiaci Európa nachádza soľ, bolo známe už dlhšie. Prevládal však názor, že sa jedna o soli kyseliny sírovej – sulfáty. Samantha Trumboová z Kalifornského inštitútu technológií s použitím Hubbleovho teleskopu prišla s teóriou, že by sa malo jednať o bežnú soľ, ktorú máme každý z nás doma, opísal výskum NewScientist. Príznaky chloridu sodného pochádzajú z pozorovania povrchu, ktorý má nažltkastú farbu, ktorá vznika interakciou soli a kozmického žiarenia.

NASA

V prípade, že by sa skutočne jednalo o chlorid sodný, znamenalo by to, že je mesiac Európa ešte viac podobný Zemi. Taktiež by to značilo, že jeho oceány môžu byť pohostinnejšie, než sa vedci doteraz domnievali. Dokonca by mohli byť priestorom, kde by prevládala určitá forma života. Podmienky sú síce odlišné od tých našich, avšak to nemusí nutne znamenať, že tamojší život na ne nie je prispôsobený.  Pravdu ukáže až sonda Clipper, ktorá bola na tento mesiac vyslaná v roku 2015 a pristáť na ňom by mala niekedy v budúcom desaťročí.

Jeden z mesiacov Jupiteru obsahuje na povrchu soľ
NASA

Jedná sa však len o predpoklady, nakoľko sa tamojšie prostredie porovnáva s tým zemským. Nemusí to však byť jediné prostredie, v ktorom dokáže život fungovať a ďalej sa vyvíjať. Vesmír nám ponúka nekonečne veľa neprebádaných možností a zrejme nikdy nebudeme schopní ho celý prebádať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú