Aký typ investovania je najlepší? Porovnáme klasické typy investovania s tými rizikovejšími
Ponuka investičných nástrojov sa počas uplynulých rokov výrazne rozšírila. V súčasnosti si môžete vybrať nielen zo širokej ponuky podielových fondov, ale tiež z jednotlivých dlhopisov, akcií, komodít či neregulovaných investičných nástrojov. Pri rozhodovaní sa o tom, kam nakoniec zainvestujete, by ste mali dôkladne zvážiť všetky aspekty investovania, a to nielen výnos, ale tiež likviditu a predovšetkým riziko investície.
Rizikové investície sa vo všeobecnosti považujú za protiklad klasických, menej rizikových typov investovania. V skutočnosti vám však oba tieto spôsoby investovania môžu priniesť podobné výsledky. Aby sme vám túto tému objasnili, v tomto článku porovnáme jednotlivé druhy investovania na základe miery rizika, ktorú so sebou nesú.
Miera rizika u jednotlivých spôsobov investovania
Pojem „riziko“ má negatívny význam a väčšina ľudí s ním nechce mať dočinenia. Riziko však patrí medzi neoddeliteľné, dokonca dôležité súčasti investičného procesu. Toto investičné riziko môžeme rozdeliť do troch nasledujúcich kategórií:
- nízke (napríklad pri investíciách do štátnych dlhopisov či podielových fondov),
- vyššie (napríklad v prípade investovania do ETF),
- vysoké (pri investovaní do jednotlivých akcií, komodít či kryptomien).
Pozrime sa podrobnejšie na hlavné investičné riziká konkrétnych investičných nástrojov.
ETF
Prostredníctvom ETF (z anglického Exchange Traded Funds) môžete investovať do stoviek akcií cez jeden otvorený obchod, ide teda o veľmi jednoduchú formu diverzifikácie vášho investičného portfólia. Najpopulárnejšie ETF sa považujú vo všeobecnosti za menej rizikové investičné nástroje, obzvlášť kreditné riziko (nebezpečenstvo bankrotu) je vďaka diverzifikácii nízke. Najväčšie riziko pre vás predstavuje nepriaznivý kurzový vývoj v prípade investovania v amerických dolároch.
Kryptomeny
Najväčšie riziko pri investícii do kryptomien predstavuje volatilita, ako aj to, že sa jedná o pomerne nový investičný nástroj s nedostatočnými historickými dátami.
Kreditné riziko je pomerne vysoké obzvlášť u nových kryptomien, nakoľko už stovky kryptomenových projektov vzniklo a vzápätí skrachovalo, no len niektoré dokázali dlhodobejšie rásť. Pri investovaní do kryptomien by ste mali byť opatrní.
Hoci kryptomeny patria medzi rizikové investície, predstavujú zároveň veľmi perspektívny spôsob investovania. Spravidla totiž platí, že čím vyššie riziko daný investičný nástroj má, tým väčší zisk dokáže investorovi priniesť. Hodnota kryptomien dokáže zo dňa na deň vzrásť aj o stovky percent, takže pokiaľ investujete do kryptomien v správnom čase, môžete dosiahnuť mnohonásobné zhodnotenie.
V prípade, že ste sa s kryptomenami doteraz nestretli, nižšie vám odporúčame dve kryptomeny, ktoré majú podľa nášho názoru veľký potenciál rastu. Obzvlášť veľkej popularite sa v súčasnosti tešia meme coiny, a tak sme sa rozhodli predstaviť vám práve dva meme projekty.
Smog – meme coin založený na blockchaine Solana, ktorý vám môže priniesť zisk aj účasťou v airdrope
Smog (SMOG) je najnovší multichain meme coin, ktorého cieľom je dobiť blockchain Solana a prekonať konkurenčné meme coiny Bonk, Myro a Dogwifhat. Na tento účel vývojársky tím projektu uskutočňuje spravodlivé spustenie tokenu SMOG. Okrem tí, ktorí investujú do tokenu SMOG, sa budú môcť zapojiť do jedného z najväčších airdropov doposiaľ na Solane.
Token SMOG si môžete zakúpiť na webovej stránke projektu za ETH alebo USDT alebo môžete na nákup použiť renomovaný agregátor sieti Solana, platformu Jupiter. K platforme Jupite stačí pripojiť peňaženku podporovanú sieťou Solana, napríklad Phantom alebo Solflare, a na dokončenie nákupu použite tokeny SOL, USDT alebo USDC.
Po tom, ako si zakúpite tokeny SMOG, ich môžete uchovávať vo svojej peňaženke alebo ich uzamknúť, čím získate pravidelný pasívny príjem, ktorého ročný percentuálny výnos predstavuje 42 %. Uzamknutím tiež získate airdropové body, a budete sa tak môcť zapojiť do airdropu, v rámci ktorého môžete získať tokeny SMOG zdarma. Okrem toho sa môžete tiež zapojiť do kampane Smog na platforme Zealy a plniť úlohy, v ktorých môžete získať ešte viac airdropových bodov.
Až 50 % z celkovej zásoby tokenu SMOG je určených na marketingové účely, čo nasvedčuje tomu, že sa vývojárskemu tímu môže podariť nadviazať dôležité partnerstvá, ktoré ešte viac zvýšia povedomie o tokene. Zvyšná zásoba tokenu SMOG sa použije na plánovaný airdrop, CEX a DEX listingy.
Viac podrobností o projekte si môžete prečítať vo whitepaperi Smog. Okrem toho môžete tiež sledovať Smog na kanáloch sociálnych sietí Twitter a Telegram, kde nájdete najnovšie informácie o airdrope.
Sponge V2 – nová verzia obľúbeného meme coinu, ktorý po spustení dosiahol 100-násobný rast
SPONGE je nový meme coin, ktorý zaznamenal pozoruhodný rast od svojho uvedenia na Uniswap 4. mája 2023. Po spustení počiatočná trhová kapitalizácia projektu vzrástla z jedného milióna dolárov až na takmer 100 miliónov dolárov. Teraz vývojársky tím tohto projektu vydáva Sponge V2 – novú verziu tokenu SPONGE.
V najbližších mesiacoch sa skončí zmluva o stakingu tokenu SPONGE V1. Držitelia tokenu SPONGE V1 si teda budú musieť vybrať svoje tokeny. Budú mať príležitosť uzamknúť svoje tokeny SPONGE V1 do novo spustenej inteligentnej zmluvy tokenu SPONGE V2. Pokiaľ tokeny SPONGE V2 nevlastníte, môžete si zakúpiť tokeny SPONGE V1, uzamknúť ich a následne ich premeniť na tokeny SPONGE V2.
Svoje tokeny Sponge V2 si budete môcť uplatniť po oficiálnom uvedení tokenu na kryptoburzy. Okrem toho vďaka uzamknutým tokenom SPONGE V1 získate počas nasledujúcich štyroch rokov pravidelný pasívny príjem.
Podľa whitepaperu Sponge V2 projekt plánuje uviesť token na viacerých popredných centralizovaných burzách. To môže pomôcť zvýšiť objem obchodovania s tokenom SPONGE V2, vďaka čomu sa môže token SPONGE V2 stať perspektívnou investíciou.
Jednou z pripravovaných funkcií platformy Sponge V2 je tiež závodná play-to-earn hra. Držitelia tokenu SPONGE V2 sa môžu vyšplhať nahor v online rebríčku a získať odmeny vo forme tokenu SPONGEV2. Tento meme token teda ponúka skutočné využitie a možnosti zisku. Projekt Sponge V2 má celkovú zásobu 150 miliárd tokenov – viac ako 51 % sa využije ako herné a stakingové odmeny.
Mechanizmus stake-to-bridge predstavuje v súčasnosti jediný spôsob, ako získať tokeny Sponge V2 skôr, ako sa token uvedie na burzách. Pokiaľ o projekte chcete mať aktuálne informácie, môžete sa pridať ku kanálom Sponge V2 na Discorde a Telegrame.
Dlhopisy
Najvýraznejšie riziko pri dlhopisoch predstavuje to, že by vydavateľ nedokázal vrátiť danú sumu v dobe splatnosti. Môže to byť napríklad spôsobené tým, že sa jedná o podvodnú spoločnosť alebo že vydavateľ zbankrotuje.
U dlhopisov musíte tiež podstúpiť riziko vašej zníženej bonity – ak by ste potrebovali vašu investovanú sumu pred uplynutím doby splatnosti, nedokážete s tým nič spraviť. Do úvahy by ste tiež mali zobrať kurzové riziko a uprednostniť dlhopisy, pri ktorých budete vyplácaní v eurách.
Okrem toho zhodnotenie u dlhopisov zvyčajne nebýva vysoké – len na úrovni niekoľkých percent. Negatívny aspekt dlhopisov teda predstavujú nízke úroky, ako aj riziko zvýšenia inflácie, pričom v tom prípade by ste nemohli svoju investíciu ukončiť skôr, ako by ste stihli zabrániť znehodnoteniu vášho kapitálu.
Akcie
U akcií tvorí najväčšie riziko volatilita, čiže kolísanie hodnoty zakúpenej akcie, a kurzové riziko. Väčšina akcií (hlavne tých najobľúbenejších) sa totiž obchoduje v amerických dolároch.
Kreditné riziko nemusí byť tak výrazné ako v prípade napr. dlhopisov, no firma, ktorej akcie sú dostupné na burze, môže zbankrotovať. Pokiaľ si zakúpite zdanlivo výhodné akcie bankrotujúceho podniku, môže to viesť k nenávratnej strate vašich financií.
Mali by ste tiež brať do úvahy riziko likvidity. Vzhľadom na to, že hodnota akcií môže v priebehu času do veľkej miery fluktuovať, akcie nemožno predať kedykoľvek – teda za predpokladu, že nechcete natrvalo stratiť svoj kapitál.
Fondy
Fondy sú zvyčajne viazané na nejaké podkladové aktívum (napr. akcie, dlhopisy, komodity, nehnuteľnosti), od ktorého závisí výška investície. Najvýznamnejším rizikom pri fondoch predstavuje pokles hodnoty daného aktíva.
Kreditné riziko nebýva vysoké, nakoľko väčšina centrálnych bánk na fondy dohliada a núti ich oddeľovať svoje vlastné finančné prostriedky od financií klientov. Vďaka tomu by ste mali byť vyplácaní aj v prípade bankrotu daného fondu.
Komodity
Pri fyzickom nákupe komodít, ako zlato či striebro, nemusí byť kreditné riziko veľmi vysoké. Najväčšie riziko pri komoditách však predstavuje riziko volatility, teda kolísanie hodnoty danej komodity. Pokiaľ komodity nakupujete napr. v amerických dolároch, vystavujete sa tiež kurzovému riziku. Do mnohých komodít môžete investovať aj prostredníctvom eur. Okrem toho hodnotu komodít môže tiež výrazne ovplyvniť súčasná geopolitická či ekonomická situácia.
Záver
Pri investovaní sa riziku nedá úplne vyhnúť. Pokiaľ však pochopíte podstatu rizika a prijmete adekvátne stratégie pre jeho riadenie, môžete sa dostať do výhodnejšej investorskej pozície. Jednu z týchto stratégií predstavuje napríklad diverzifikácia, ktorou môžete výrazne znížiť riziko straty vášho kapitálu, čo platí pri všetkých typoch investícií, ako napr. kryptomeny, akcie, komodity. Okrem toho by ste pred investovaním do konkrétneho projektu mali vždy vykonať aj vlastný prieskum.
Pokiaľ ste však schopný zniesť vyššie investičné riziko za účelom väčšieho možného zhodnotenia, môžete skúsiť investovanie do kryptomien, konkrétne do meme coinov Smog a Sponge V2, ktoré medzi investormi v súčasnosti zaznamenávajú veľký ohlas. Predpoklad úspechu meme coinov je práve rozruch okolo nich, takže sa očakáva, že tieto dva projekty v blízkej budúcnosti dosiahnu výrazný rast.
Čítajte viac z kategórie: Cyber
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Muž prišiel o vyše 500 miliónov. Bývalá vyhodila jeho kryptopeňaženku na smetisko
Neexistuje iba Bitcoin. TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
Bitcoin padá a nikto nevie, kde sa zastaví. Analytik upozorňuje na tri hlavné dôvody
Slovákov lákajú do pasce. Experti varujú pred nebezpečnou krypto platformou (+ako sa chrániť)
Experti na kryptomeny: Horúčka pokračuje, takto z nich Slováci získajú maximum
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
NÁROČNÝ KVÍZ z biológie: Až 8 z 10 Slovákov pohorí hneď na prvej otázke. Ukáž svoje znalosti
20 miliónov za kilo. Mesiac ukrýva vzácny prastarý plyn, startup ho začne ťažiť už v roku 2027
Kotlár odovzdal dôkazy o mRNA vakcínach. „Hanbím sa za vás,“ povedal mu lekár do očí
Známy slovenský cestovateľ Marek Slobodník a jeho priateľ z Indie otvorili v Banskej Bystrici autentickú indickú reštauráciu
Unikli informácie o Putinovom zdraví: Prekonal vážne ochorenie, cestuje so špeciálnym kufrom
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slováci sa zamilovali. Tieto pneumatiky sú absolútnym hitom, vodiči rozmýšľajú logicky
- Veľmoc našla ložisko mimoriadne vzácnej suroviny. Má astronomickú hodnotu
- Klenot od Netflixu jasne vyhráva. Toto je TOP 11 najlepších akčných seriálov súčasnosti (+kde ich nájdeš)
- Nadvláda dronov skončila. USA nasadia krutú zbraň, ktorá ich ničí bez jediného dotyku
- Mal pochovať elektromobily, realita je úplne iná. Revolučný spaľovák je fiasko
-
- Vedci zistili hrozivú vec. Dážď na celom svete je kontaminovaný nebezpečnými časticami
- Nadvláda dronov skončila. USA nasadia krutú zbraň, ktorá ich ničí bez jediného dotyku
- Slováci sa zamilovali. Tieto pneumatiky sú absolútnym hitom, vodiči rozmýšľajú logicky
- Ľudstvo urobilo pred 100 rokmi veľkú chybu. Najväčší problém dopravy nevyriešia ani elektromobily
- Klenot od Netflixu jasne vyhráva. Toto je TOP 11 najlepších akčných seriálov súčasnosti (+kde ich nájdeš)
-
- Vedci zistili hrozivú vec. Dážď na celom svete je kontaminovaný nebezpečnými časticami
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Ľudia po ňom nevedia zaspať. Netflix ovládol nový strhujúci seriál, na ČSFD má 81 %
- Ľudstvo urobilo pred 100 rokmi veľkú chybu. Najväčší problém dopravy nevyriešia ani elektromobily
- Nadvláda dronov skončila. USA nasadia krutú zbraň, ktorá ich ničí bez jediného dotyku
Zmiznuté lietadlo Malaysia Airlines. Po 10 rokoch sa obnovuje pátranie
Presnejšie predpovede pre Slovensko. SHMÚ nasadzuje nové technológie
WMO varuje pred rekordnými teplotami. Svet vstúpil do nebezpečnej zóny otepľovania
Čaká nás pád cien energií? Eurokomisia spúšťa plán na radikálne úspory
Primátor Istanbulu zatknutý, internet obmedzený. Turci hlásia výpadky na populárnych platformách
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
NÁROČNÝ KVÍZ z biológie: Až 8 z 10 Slovákov pohorí hneď na prvej otázke. Ukáž svoje znalosti
20 miliónov za kilo. Mesiac ukrýva vzácny prastarý plyn, startup ho začne ťažiť už v roku 2027
Kotlár odovzdal dôkazy o mRNA vakcínach. „Hanbím sa za vás,“ povedal mu lekár do očí
Známy slovenský cestovateľ Marek Slobodník a jeho priateľ z Indie otvorili v Banskej Bystrici autentickú indickú reštauráciu
Unikli informácie o Putinovom zdraví: Prekonal vážne ochorenie, cestuje so špeciálnym kufrom
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené