Japonská kozmická agentúra vypustila sondu ešte v roku 2014 a jej misiou je zbierať informácie a skúmať vzorky z asteroidu Ryugu, ktorý je od Slnka vzdialený 211 miliónov kilometrov. Na miesto určenia sa sonda dostala už v júni 2018, kedy začala s prieskumom. Pred pár dňami Hayabusa 2 pristála na asteroide naposledy, aby zozbierala získané vzorky a následne sa mohla v závere roka vydať na dlhú cestu späť na Zem, informuje Phys.

Prvýkrát pristála táto japonská sonda na povrchu skúmaného asteroidu ešte vo februári, kedy zozbierala niekoľko povrchových vzoriek. Vedci sa však rozhodli, že chcú získať aj vzorky spod povrchu, ktoré neboli vystavené vplyvu vesmíru. Hayabusa 2 tak začala s finálnym zbieraním materiálu po tom, čo pred pád dňami na asteroide pristála po druhýkrát, informuje Engadget.

Po úspešnej misii sa Hayabusa 2 vráti späť na Zem

Vzorky materiálu sonda získala pomocou výstrelu guliek zo 14 kg medeného kontajnera, ktoré ešte v apríli vytvorili na povrchu asteroidu kráter. Práve tento materiál môže vedcom prezradiť viac detailov o tom, aký bol solárny systém počas svojho vzniku, teda pred približne 4,6 miliardami rokov. Hoci už sonda jedno pristátie na asteroide absolvovala, aj druhý pokus bol pre vedcov veľkým napätím a vyžadoval si dlhú prípravu. Sonda dokonca poslala na Zem aj prvé fotografie kráteru, ktoré odhaľujú jeho odlišný materiál spod povrchu.

Nenechaj si ujsť
NASA a SpaceX sa spojili, aby ochránili Zem pred asteroidmi. Prvá misia príde skôr než si myslíme

Úspešnosť misie potvrdila po pristátí sondy aj Japonská kozmická agentúra. Vedci sa tak pomaly môžu začať tešiť na vzorky z tohto vesmírneho telesa, ktoré im môže odhaliť doteraz nepoznané informácie.

Na asteroide sa však nachádzajú aj dva malé rovery Minerva-II a francúzsko-nemecký robot Mascot, ktoré pomáhajú skúmať jeho povrch. Návrat sondy sa odhaduje na rok 2020 a cena, ktorú JAXA za túto misiu zaplatila, sa vyšplhala na 270 miliónov dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP