Začiatkom augusta sa v Rusku stala nehoda, na základe ktorej sa do ovzdušia dostali nebezpečné látky. K nehode sa vyjadrila aj ruská vláda, no málokto jej vyjadrenie považuje za pravdivé. Nad celou udalosťou visí viacero otáznikov a aj preto sa takmer každý deň dozvedáme nové skutočnosti, ktoré by do tohto prípadu mohli vniesť trochu viac svetla.

Nehoda sa stala na ruskej vojenskej základni v Bielom mori, na severe európskej časti Ruska. Miestne úrady najskôr podrobnosti o nehode tajili. Prvotné správy informovali o dvoch mŕtvych, no neskôr sa ukázalo, že pri explózii zomreli 5 ľudia.

Denník NYTimes však v pondelok informoval, že počet obetí sa zastavil na čísle sedem. Podľa dostupných informácií sa pri výbuchu zranili traja ľudia, ktorí sú hospitalizovaní.

Zbrane či reaktor?

Krátko po nehode zaznamenali na mieste výbuchu až 16-násobne vyššiu úroveň radiácie, pričom ľudia v panike začali vo veľkom zháňať jód. Vo svete sa ihneď začalo rozprávať o tom, čo je príčino výbuchu. Niektoré názory hovorili prevažne o tom, že môže ísť o výbuch jadrového reaktora, no iné naopak spomínali neúspešný test jadrovej zbrane.

Zobraziť celú galériu (6)
Nehoda sa stala na ruskej vojenskej základni v Bielom mori na severe európskej časti Ruska. Miestne úrady najskôr podrobnosti o nehode tajili, SITA/Ilustračný

 

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo ešte minulý rok v júli videá, na ktorých sa nachádzali špičkové zbrane. Existenciu zbraní potvrdil dokonca aj ruský prezident Vladimír Putin. Experti sa domnievajú, že v skutočnosti šlo práve o neúspešný test rakety na jadrový pohon, pričom malo ísť o strelu 9M730 Burevestnik, uviedol portál livescience.com.

V ovzduší sa našlo niekoľko rádioaktívnych látok. Ide o strontium-91, barium-139, barium-140 a Ianthanum-140. Lekári dokonca objavili na obetiach prítomnosť cézia-137, ktoré však podľa informácií nebolo identifikované na mieste výbuchu. Portál TheGuardian sa na prítomnosť izotopov v ovzduší spýtal odborníka na jadrovú fyziku Andreja Zolotkova.

Ten sa vyjadril, že rádioaktívne prvky môžu pochádzať z bežného typu jadrového reaktora, no nakoľko sa objavilo aj stroncium-91 a cézium-137, ktoré sú považované za exotické, mohlo ísť v tomto prípade aj o nezvyčajný typ reaktora.

Lekári prišli do styku so žiarením, no nikto ich nevaroval

Ruská jadrová agentúra Rosatom nakoniec oznámila, že odborníci zabití pri nehode vyvíjali nové druhy zbraní s jadrovým pohonom. Noviny The Moscow Times dokonca informovali o tom, že lekárov, ktorí sa starali o zranených, nikto neinformoval o tom, že prichádzajú do styku s ľuďmi, ktorí sú zasiahnutí rádioaktívnym žiarením. Lekári boli dokonca nútení podpísať dohody o mlčanlivosti, pričom niektoré záznamy z nemocníc boli nadobro zničené, informuje portál BigThink.com.

Nórsky odborník na jadrovú bezpečnosť Nils Bøhmer je presvedčený o tom, že šlo o výbuch jadrového reaktora. „Prítomnosť prvkov ako je bárium, či stroncium dokazuje, že explodoval jadrový reaktor,“ uviedol Bøhmer.

Redaktor nezávislej spravodajskej stránky Atominfo.ru však informoval tlačovú agentúru RIA Novosti, že tieto izotopy sú vedľajšími produktmi jadrového štiepenia, ktoré sa týka uránu. A práve urán je veľmi dôležitý pri výrobe jadrových zbraní, uvádza BigThink.com.

Zobraziť celú galériu (6)
Podľa dostupných informácií pri nehode zahynulo 7 ľudí a ďalší traja sa zranili, SITA

Expert na účinky rádioaktívneho žiarenia na ľudské telo, Yuri Dubrov sa vyjadril, že pacienti, ktorí boli hospitalizovaní po jadrovom incidente mali pravdepodobne na koži vysokú dávku nukleárnych izotopov.

Nakoľko však nie sú dostupné presné informácie o tejto nehode, nie je možné určiť, koľko lekárov alebo obyvateľov bolo zasiahnutých vysokými dávkami žiarenia.

„Ak dávka nebola príliš vysoká, osoba by mala byť schopná sa úplne zotaviť do jedného týždňa, ak dostane čisté jedlo a vodu. Cézium-137 je možné z tela dostať preč pomocou precízneho umývania,“ dodal Dubrov.

Rusko len zastrašuje…

Prezident Vladimír Putin prezradil o zbraniach informáciu, že majú mať neobmedzený dolet a navyše budú schopné obísť všetky americké protivzdušné obranné mechanizmy. Podľa amerických predstaviteľov by sa nestalo prvý raz, že by nevyšiel test podobnej rakety. Putinov hovorca Dmitrij Peskov odmietol potvrdiť tieto špekulácie, pričom uviedol, že nehoda nezabráni ruským snahám o rozvoj pokročilej vojenskej techniky, informuje portál CNN.com.

Zobraziť celú galériu (6)
Prezident Vladimír Putin prezradil o zbraniach informáciu, že majú mať neobmedzený dolet a navyše budú schopné obísť všetky americké protivzdušné obranné mechanizmy, SITA

Nakoľko je pre Rusov dôležité, aby raketa dosahovala neobmedzený dolet, podľa odborníkov je veľmi pravdepodobné, že raketa bude využívať malý jadrový reaktor na zahrievanie privádzaného vzduchu tak, aby vytvoril potrebný ťah.

„Nie je to niečo, čo by bolo možné nasadiť v niečom inom, ako je jadrová vojna v plnom rozsahu. Je to výletná raketa, ktorá môže zostať vo vzduchu po dlhú dobu, pričom bude za sebou zanechávať rádioaktívne oblaky,“ uviedol Dr. Mark Galeotti z inštitútu pre obranné a bezpečnostné štúdie.

„Vladimír Putin sa v podstate snaží Rusko nafúknuť. Snaží sa vyzerať vojensky hrozivejšie ako je v skutočnosti. Aj keď sa im nepáči skutočnosť, že sa test nepodaril, tak už len to, že sa hovorí o najnovšej ruskej vojenskej technológii je veľké plus,“ dodal Galeotti pre CNN.com.

Opäť aj Severná Kórea

Južná Kórea odobrala len pred pár dňami vzorky zo Žltého mora po informáciách o možnom úniku rádioaktívneho odpadu. Vzorky boli odobrané v blízkosti námornej hranice so Severnou Kóreou, pričom odpad by mal pochádzať zo severokórejského závodu na spracovanie uránu.

Zobraziť celú galériu (6)
Americký prezident Donald Trump sa už niekoľkokrát pokúšal presvedčiť severokórejského diktátora Kim Čong-Una, aby s jadrovým programom prestal, SITA

Portál 38north.org pozorne sleduje celú situáciu a na svojej stránke informoval o tom, že sledovaný únik je menej rozsiahly, než sa čakalo. Potenciálne zdravotné riziká spôsobené únikom odpadových zvyškov do vzduchu, povrchových a podzemných vôd sú veľmi dobre známe.

Závody na spracovávanie odpadu z uránovej rudy sú zabezpečené rôznymi priehradami a hrádzami. Je to hlavne z toho dôvodu, že prostredie je vysoko toxické, pričom v ňom nie je schopná prežiť žiadna flóra, či fauna.

Rozsah opakujúceho sa úniku odpadu z koncentračného závodu na výrobu uránu v Pyongsane zostáva však aj naďalej neznámy. Znečistenie rieky predstavuje toxické riziko, ktorého následky sa môžu ukázať až po analýze vzoriek Južnou Kóreou.

Vážnym problém je však aj fakt, že Severná Kórea evidentne pokračuje vo svojom programe výroby vysoko obohateného uránu pre jadrové zbrane.

Budúcnosť je neistá

Situácia ohľadne ruského výbuchu je aj naďalej veľmi nejasná. Nikto presne nevie, čo sa vlastne stalo a všetky informácie sa hýbu len v rovine úvah. V každom prípade je známe, že nehoda si vyžiadala ľudské životy a zatajovanie informácií opäť vrhá na Rusko negatívny tieň. Možno je to len hra ruských predstaviteľov alebo strach z možných následkov.

V prípade Severnej Kórei je situácia veľmi podobná. Americký prezident Donald Trump sa už niekoľkokrát pokúšal presvedčiť severokórejského diktátora Kim Čong-Una, aby s jadrovým programom prestal.

To sa mu však aj napriek sľubom evidentne nepodarilo a tak je pravdepodobné, že Severná Kórea na zbraniach stále usilovne pracuje. Svet sa evidentne jadrových zbraní nikdy nezbaví, nakoľko vždy budú hrať v tejto oblasti hlavnú úlohu záujmy jednotlivých krajín.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP