Tajomstvom odhalenia pokročilých mimozemských civilizácií by mohli byť nepatrné stopy v chemickom zložení ich planét. Nová štúdia publikovaná v žurnále Astrophysical Journal totiž navrhuje, že známkou existencie inteligentného života by mohli byť stopy jadrovej fúzie, konkrétne nezvyčajné pomery deutéria k vodíku v atmosfére a oceánoch vzdialených exoplanét. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Deutérium ako kľúč k odhaleniu života

Deutérium je prirodzene sa vyskytujúci izotop vodíka, ktorý má vo svojom jadre navyše jeden neutrón. Táto dodatočná vlastnosť mu dodáva väčšiu hmotnosť, čo ho robí ľahko identifikovateľným aj z veľkých vzdialeností. Zároveň je deutérium ideálnym palivom pre jadrovú fúziu, ktorá by mohla byť základným zdrojom energie pre pokročilé civilizácie.

Na Zemi už vieme, že kombinácia deutéria a trícia (ďalší izotop vodíka s dvoma neutrónmi a jedným protónom) dokáže pri fúzii uvoľniť obrovské množstvo energie pri každej reakcii, čo z deutéria robí veľmi perspektívny zdroj energie.

Je tiež mimoriadne stabilné a v celom známom vesmíre sa nachádza vo veľmi presne predpovedateľných množstvách. Na Zemi a na podobných skalnatých planétach býva pomer deutéria k obyčajnému vodíku (D-H pomer) výrazne vyšší ako v medzihviezdnom priestore Mliečnej dráhy. Nová štúdia však naznačuje, že ak by sme na nejakej exoplanéte našli nižší D-H pomer než ten, ktorý je bežný vo vesmíre, mohlo by to signalizovať prítomnosť inteligentného života.

Prečo? Pretože žiadny prirodzený proces neznižuje množstvo deutéria, čo znamená, že jeho úbytok by mohla spôsobovať len technologická aktivita, napríklad jeho ťažba na pohon jadrovej fúzie.

Potenciálne využitie deutéria a trícia

Ak by mimozemská civilizácia zvládla technológiu jadrovej fúzie, pravdepodobne by hľadala zdroje deutéria vo svojej biosfére a teda napríklad vo vodách svojich oceánov. Detekcia deutéria by mohla byť relatívne jednoduchá, no odhalenie trícia, ktoré sa prirodzene nevyskytuje a má polčas rozpadu len 12 rokov, by bolo zložitejšie.

David C. Catling

Napriek tomu, ak by takáto civilizácia vyvinula schopnosť fúzie deutéria so samotným deutériom (D-D fúzia), mohli by získavať obrovské množstvo energie potrebné na pokročilé technológie či každodenný život. Či už táto metóda odhalí pokročilé civilizácie, alebo len rozšíri naše vedomosti o vzdialených planétach, ide o fascinujúci krok v hľadaní odpovede na otázku, či sme vo vesmíre sami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP