Izraelským vedcom sa podarilo niečo, čo by sa zišlo možno aj Jamesovi Bondovi. Prišli totižto na spôsob, akým môžu pomocou ďalekohľadu a štandardného laptopu odpočúvať konverzácie zameraním sa na klasickú žiarovku v miestnosti.

Portál The Jerusalem Post upozornil na výskum izraelských vedcov s univerzity Ben Gurion ba-Negev a výskumného pracoviska Mechon Weizmann le-mada, ktorý síce znie ako z kategórie filmov Jamesa Bonda, no v skutočnosti ide o reálnu vec.

Zobraziť celú galériu (6)
Screenshot/YouTube/Cyber Security Labs @ Ben Gurion University

Vedcom sa podarilo nájsť spôsob, akým je možné odpočúvať konverzácie na vzdialenosť 25 metrov v reálnom čase len za pomoci žiarovky. Všetko, čo k tomu potrebujú, je ďalekohľad s elektrooptickým senzorom zameraným na žiarovku v miestnosti, kde sa konverzácia odohráva a štandardný laptop so softvérom na dekódovanie.

Žiarovko-fón zostaviteľný za menej ako 900 €

Tím vedcov zistil, že nepatrné vibrácie vo svetle vydávané žiarovkou spôsobené zvukovými vlnami dopadajúcimi na jej povrch sú dostatočné na to, aby ich využili na vzdialené odpočúvanie konverzácií. To všetko je pritom možné v reálnom čase a za pomoci štandardného vybavenia, ktoré sa dá kúpiť za menej ako 1000 dolárov (~ 890 €). Svoju techniku odpočúvania nazvali „lamphone“, v hrubom preklade „žiarovko-fón“.

„Akýkoľvek zvuk v miestnosti je možné získať späť bez potreby hacknúť čokoľvek a bez akéhokoľvek zariadenie nainštalovaného v tejto miestnosti. Stačí len výhľad na visiacu žiarovku,“ povedal bezpečnostný výskumník Ben Nassi pre portál Wired.

Nassi so svojimi kolegami uskutočnil experiment, aby vyvinutú techniku odpočúvania otestoval. Celkovo tri ďalekohľady rôznych veľkostí umiestnil na most pre chodcov, aby boli v priamej viditeľnosti 12 W LED žiarovky visiacej v kancelárii na treťom poschodí. Na každý z ďalekohľadov postupne namontovali elektrooptický senzor používaný pre konverziu svetla na elektrické napätie.

Zobraziť celú galériu (6)
Zostavenie experimntu, ktorý vykonali vedci pre overenie fungovania vyvinutej techniky. Zdroj: Screenshot/YouTube/Cyber Security Labs @ Ben Gurion University

Získané elektrické napätie bolo následne presmerované do laptopu, aby prešlo výpočtovým skriptom a ekvalizérom tak, aby bolo možné zvuk z kancelárie znovu zrekonštruovať. Pomocou tejto techniky dokázali vedci zachytiť dve piesne hrané cez reproduktory, konkrétne Beatles – Let it Be a skladbu Clocks od Coldplay. Odpočuté piesne boli následne prehrané aplikácii Shazam, ktorá ich dokázala úspešne rozpoznať.

Zobraziť celú galériu (6)
Zo zrekonštruovaného zvuk boli vedci schopný rozpoznať skladbu od Coldplay hrajúcu v miestnosti. Zdroj: Screenshot/YouTube/Cyber Security Labs @ Ben Gurion University

Rovnako tak boli vedci schopní odpočúvať časť prejavu amerického prezidenta Donalda Trumpa, pričom odpočutý zvuk bol dostatočne kvalitný, aby ho API pre prevod reči do textu od Googlu úspešne prepísalo. Podľa tvrdenia vedcov nebolo možné zvuky prehrávané v kancelárii počuť voľným uchom, pričom uvádzajú, že pôvodný 25 metrový dosah by sa dal jednoducho zväčšiť výkonnejším ďalekohľadom.

Techniky odpočúvania, ktoré predstavujú obrovské hrozby pre narušenie súkromia

Technika „žiarovko-fónu“ je najnovším vynálezom v kategórii tzv. spyvérových techník, známych. Cieľom týchto techník je odpočúvanie pomocou merania interakcie zvukových vĺn s každodennými predmetmi, ako sú napríklad aj balíčky čipsov alebo sklá okien. Nassi a jeho kolegovia preto pripúšťajú, že spomenuté techniky „predstavujú veľké ohrozenie súkromia.“

Zobraziť celú galériu (6)
Rôzne techniky odpočúvania za pomoci útokov vedľajších kanálov. Zdroj: Screenshot/YouTube/Cyber Security Labs @ Ben Gurion University

Poukazujú však aj na to, že tieto technológie sú v súčasnosti v rámci ich aplikácie do praxe veľmi obmedzené. Príkladom je podobné zariadenie, ktoré využíva tzv. vizuálny mikrofón. Ten dokáže analyzovať video zaznamenané ďalekohľadom zameraným na objekt v cieľovej miestnosti pre zaznamenávanie reči za pomoci detekcie vibrácií.

Aj keď je táto technika univerzálnejšia ako „žiarovko-fón“, pretože nevyžaduje prítomnosť žiarovky v priamom dohľade, nemožno ju použiť v reálnom čase, nakoľko na rekonštrukciu zvuku je potrebná podrobná analýza nahratého videa. Naopak, pretože vibračný objekt v podobe žiarovky je zdrojom svetla, senzory môžu zachytiť použiteľné informácie aj pri nižšom rozlíšení, čo robí „žiarovko-fón“ praktickejším.

Ďalším podobným zariadením je takzvaný laserový mikrofón, ktorý využíva laserové lúče schopné preniknúť do miestnosti a spätne analyzovať lúče odrazené od rôznych povrchov. Laserové lúče je však možné detegovať optickým snímačom a prerušiť tak potencionálne odpočúvanie, zatiaľ čo „žiarovko-fón“ je v tomto smere úplne pasívny. Rovnako nebezpečný môže byť aj spôsob využívajúci gyroskop smartfónu.

Cieľom izraelských vedcov však nie je špionáž

Výhodou techniky izraelských vedcov je fakt, že je kompletne externá a nevyžaduje si žiadne zariadenia, ktoré by museli byť nainštalované vopred na mieste odpočúvania. Táto technika je zároveň nedetegovateľná, dokým niekto nezatiahne rolety. Nassi ale uvádza, že jeho výskum nemá za cieľ umožniť špionážne, ale má ilustrovať, čo všetko je možné len pomocou sledovania žiarovky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú